کد خبر: 363701 A

در دیدار رحمانی فضلی و شان موگام مطرح شد:

ایلنا: وزیر کشور و دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر در دیدار با وزیر امور داخله سنگاپور بر آغاز همکاری‌های دوجانبه در زمینه مبارزه با مواد مخدر و روانگردان‌ها و مقابله با پولشوئی تاکید کردند.

به گزارش ایلنا، در ملاقات صبح امروز (پنجشنبه) عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و شان موگام، وزیر امور داخله سنگاپور، توافق شد تا با توجه به دیدگاه‌ها و سیاست‌های راهبردی مشترک ایران و سنگاپور در عرصه‌های مختلف مبارزه با مواد مخدر، زمینه همکاری‌های رسمی دو کشور در این راستا، از طریق دو وزارت خانه کشور ایران و سنگاپور تدارک و تمهید گردد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشورمان در این دیدار، ضمن اشاره به توفیقات ایران در زمینه کشف انبوه مواد مخدر و درمان معتادان، اظهار داشت: اگرچه جمهوری اسلامی ایران با کشف و ضبط حدودا (۴٠) درصد از مواد افیونی جهان، در رتبه نخست کشورهای موفق دنیا در زمینه کشف مواد قرار دارد و با ایجاد و راه اندازی چند هزار مرکز درمان و کاهش آسیب توانسته است درصد قابل توجهی از معتادان را تحت پوشش برنامه‌های درمانی و کاهش اسیب قرار دهد، اما با توجه به ماهیت این پدیده، بایستی ضمن حفظ و تقویت برنامه‌های مؤثر مقابله‌ای و درمانی، اولویت نخست فعالیت‌ها و تمرکز ظرفیت‌های موجود را، بر طراحی و اجرای برنامه‌های موفق پیشگیری از اعتیاد، با هدف ممانعت از گرایش افراد سالم جامعه به مصرف مواد معطوف کرد.

شان موگام وزیر کشور سنگاپور نیز ضمن اشاره به این نکته که کشورش از حیث حاکمیت قانون و ارائه خدمات بهداشتی در ردیف کشورهای موفق جهان قرار دارد گفت: ما نیز همچون جمهوری اسلامی ایران با طرح قانونی‌سازی مواد مخدر مخالفیم. راهبرد مبارزه با مواد مخدر در سنگاپور، بر دو حوزه اصلی مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کمک به سومصرف کنندگان و حمایت‌های مالی از آنان (بویژه جوانان معتاد)، برای ترک اعتیاد متمرکز است.

در پایان این نشست، وزرای کشور ایران و سنگاپور ضمن تاکید بر ضرورت شناسایی و ردیابی منابع مالی قاچاقچیان و مقابله همه جانبه با پولشوئی، توافق کردند تا کمیته مشترک کار‌شناسی دو کشور، به منظور بررسی زمینه همکاری‌های دوجانبه و تدوین یادداشت تفاهم مورد نظر تشکیل گردد.

عبدالرضا رحمانی فضلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر