کد خبر: 368435 A

ظریف در همایش قانون گذاری، الزامات و راهکار‌ها:

ایلنا: وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی کشور، نیازمند زبان همدلی و همکاری میان قوا هستیم، گفت: مجلس در کنار دولت امکانی را فراهم کرد که سیاست خارجی به ویژه در برجام به خوبی پیش برود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، محمدجواد ظریف در همایش فرآیند قانونگذاری- الزامات و راهکار‌ها که با حضور منتخبان مجلس دهم برگزار می‌شود، گفت: خوشبختانه با رویکرد مجلس نهم، زمینه و امکان سربلندی و حضور قدرتمند کشور در عرصه دیپلماسی فراهم شد، در اینجا باید از رئیس مجلس و برگزار کنندگان این مراسم تقدیر و تشکر کنم. 

سیاست خارجی یک موضوع ملی و فراجناحی است

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی، مسئله سیاست خارجی یک موضوع ملی و فراجناحی است، افزود: دید ما به سیاست خارجی و ضرورت تعامل سازنده مقتدرانه و عزتمند با جهان براساس این اصل بوده و تمام اقدامات باید برای تأمین منافع ملی صورت گیرد. 

مسئولیت من اجرای منویات رهبری در حوزه سیاست خارجی است

وی ادامه داد: از طرف دیگر ترسیم کننده خطوط کلی حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی شخص رهبر معظم انقلاب بوده و نقش برجسته ایشان از نظر قانون و عمل مشهود است و ما هم ملتزم به اجرای دستورات ایشان هستیم و قطعا در زمان باقی مانده مسئولیت من، مهم‌ترین اصل اجرای منویات رهبری در حوزه سیاست خارجی خواهد بود. 

از نقش مجلس نهم و لاریجانی در پیشبرد برجام سپاسگزاریم

ظریف با بیان اینکه برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی کشور، نیازمند زبان همدلی و همکاری میان قوا هستیم، تصریح کرد: در اینجا ضروری است که از نقش برجسته مجلس نهم و لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی در پیش برد اهداف سیاست خارجی سپاسگزاری کنم زیرا مجلس در کنار دولت امکانی را فراهم کرد که سیاست خارجی به ویژه در برجام به خوبی پیش برود. 

از منتخبان مجلس دهم می‌خواهیم یار و یاور سیاست خارجی باشند

وی ادامه داد: اکنون هم از شما منتخبان مجلس دهم تقاضا داریم که یار و یاور اجرای اهداف سیاست خارجی کشور باشید و من اطمینان می‌دهم که در تمام محورهای این حوزه با مردم و نمایندگان محترم مجلس مشورت و مشارکت داشته باشیم. از طرفی دیگر قدرت به اشکال مختلف قابل استفاده است و در اینجا نقش دیپلماسی عمومی در صحنه بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار است. 

اولویت در مجلس دهم، دیپلماسی پارلمانی است

وزیر امور خارجه تصریح کرد: همانطور که حضور مردم در عرصه‌های مختلف از جمله انتخابات برای ما قدرت آفریده می‌توانیم از طریق نمایندگان مجلس و دیپلماسی عمومی در صحنه بین المللی این قدرت و مسئله را نشان دهیم از این رو یکی از اولویت‌های اصلی در مجلس دهم قطعا موضوع دیپلماسی پارلمانی، گروه‌های دوستی و حضور فعال نمایندگان مجلس در صحنه‌های مختلف از جمله نشست‌های بین المجالس آسیایی و جهانی خواهد بود و در این مسیر نمایندگان می‌توانند از کار‌شناسان و متخصصان وزارت خارجه به خوبی بهره ببرند. 

استفاده از نظر نمایندگان از اصول اساسی وزارت خارجه است

وی ادامه داد: به طور حتم بحث همفکری و استفاده از نظرات نمایندگان در پیش برد سیاست خارجی کشور از اصول اساسی وزارت خارجه است و در این مسیر باید به چند نکته مهم توجه کرد تا این همفکری و تعامل برای ایجاد یک جبهه واحد و مستحکم و منسجم استفاده شود. 

علیرغم اختلاف دیدگاه در سیاست خارجی، در مقابل خارجی‌ها همزبان باشیم

ظریف تصریح کرد: مسئله سیاست خارجی گرچه محل اختلاف و تفاوت دیدگاه است اما وقتی که ما در مقابل خارجی‌ها قرار داریم باید یک دل و همزبان بوده و در مقابل سیاست‌های زورمدارانه کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه‌ای بایستیم. از طرفی دیگر زمانی که ما در صحنه‌های بین المللی حاضر می‌شویم باید بتوانیم از حمایت‌های یکپارچه اقشار ملت از حوزه سیاست خارجی استفاده کنیم. 

نکاتی که در صحنه بین‌الملل مطرح می‌کنیم نباید در داخل موضوع اختلاف باشد

عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد که زمانی که در صحنه بین المللی نکاتی را مطرح می‌کنیم نباید این نکات مورد اختلاف در داخل کشور قرار گیرد بلکه باید با نگرش بین المللی و رویکرد سیاست خارجی آن را مورد توجه قرار داد. 

ظریف تصریح کرد: در شرایط کنونی یکی از اولویت‌های جدی و مهم ما توجه به تضمین اجرای صحیح برجام از سوی کشورهای غربی است، همچنین بحث امنیت در منطقه و تضمین مقابله هماهنگ با افراطی‌گری و تروریسم بخشی از اولویت‌های بزرگ ما محسوب می‌شود. البته در رابطه با بحران منطقه و مسئله تروریسم خبرهای نگران کننده‌ای به گوش می‌رسد که اگر حکام منطقه به آن توجه کنند می‌فه‌مند که در معرض خطر افراط قرار دارند. 

هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند ایران در موضوع برجام ضرر کرده است

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در موضوع برجام برای اینکه واقعیات را بهتر درک کنیم باید به شرایط ویژه کشور در آن زمان توجه کنیم اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای با نظر مقام معظم رهبری پیگیری شد و نتایج این مذاکرات در مقابل ۶ قدرت جهانی به گونه‌ای است که امروزه هیچکسی در جهان نمی‌تواند ادعا کند که ایران در موضوع برجام ضرر کرده است. 

ظریف با بیان اینکه پیش از برجام شرایط ویژه‌ای در کشور وجود داشت و هر چند ماه یکبار فروش نفت ۲۰ درصد کاهش می‌یافت و شرایط به گونه‌ای پیش می‌رفت که امکان به صفر رسیدن آن هم وجود داشت بیان کرد: سرمایه گذاری و امکان دریافت دارایی‌های کشور وجود نداشت. 

کشور‌ها برای سرمایه گذاری در ایران صف کشیدند

وی ادامه داد: بعد از توافق ژنو ماهانه مقداری پول وارد کشور می‌شد که این مبلغ تنها پول نقدی بود که وارد خزانه می‌شد این موضوع قابل فراموشی نیست ولی در حال حاضر کشور‌ها برای سرمایه گذاری در ایران صف کشیدند. 

ظریف گفت: امروز بدون هیچگونه سپرده‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران سایر کشور‌ها فاینانس را انجام می‌دهند که این موضوع باید در شرایط پیش از برجام بررسی شود. 

وی با بیان اینکه همه ما باید طرف مقابل را برای اجرای برجام و انجام تعهداتشان تحت فشار قرار دهیم گفت: وظیفه من و رئیس بانک مرکزی ایجاد فشار بر طرف مقابل به منظور اجرای تعهدات آن‌ها است نکته مهم برای ایجاد فضای مناسب سرمایه گذاری در ایران این است که دشمنان به دنبال القای فضای ناامن در ایران هستند. 

ایران امن‌ترین کشور برای سرمایه گذاری سایر کشور‌ها است

ظریف اظهار داشت: همه باید یک صدا این واقعیت را عنوان کنیم که ایران امن‌ترین کشور برای سرمایه گذاری سایر کشور‌ها است که با انجام این سرمایه گذاری‌ها اقتصاد مقاومتی نیز اجرایی می‌شود. 

ایران به دنبال جنگ با هیچ کشوری نبوده و نیست

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مقام معظم رهبری در مراسم عید مبعث فرمودند که ایران به دنبال جنگ با هیچ کشوری نبوده و نیست گفت: با همه این شرایط دفاع ما و توانمندی دفاعی کشور هیچ ارتباطی به سایر کشور‌ها ندارد. 

ظریف با بیان اینکه علی رغم وجود همه تفاوت در دیدگاه هاما باید در نشان دادن واقعیات کشور یک دل و یک زبان باشیم گفت: اولویت اول ما در برجام اجرای تعهدات طرف مقابل و همچنین اینکه عنوان کنیم ایران امن‌ترین کشور برای سرمایه گذاری است. 

وزیر امور خارجه با بیان اینکه موضوع دوم که برای ما بسیار اهمیت دارد امنیت منطقه و نگرانی‌های پیرامون آن است گفت: ایران امروز که از تحریم‌ها‌‌ رها شده سبب نگرانی برخی کشور‌ها شده است چون برخی از گروه‌ها و کشور‌ها عادت کرده بودند که با طرح ایران هراسی سیاست‌های خود را ادامه دهند و امروزه نیز به دنبال این هستند که ایران را خطری برای منطقه معرفی کنند. 

وی افزود: شرایط امروز جهان عرب و خطر افراط در منطقه دولت‌های جهان عرب را تهدید کرده ولی برخی از کشور‌ها به جای رفع این خطر از کشورشان آگاهانه می‌خواهند آن را تبدیل به تقابل شیعه و سنی و درگیری ایران با سایر کشور‌ها کنند. 

ظریف اظهار داشت: وظیفه ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران این است که مانع شکل گیری تئوری روش جدید ایران هراسی و شیعه هراسی شویم. 

وی افزود: حضور قدرتمند ما در منطقه پیش نیاز انجام دیپلماسی منطقه‌ای است که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و به امنیت ملی کشور مربوط است. 

وزیر امور خارجه گفت: امیدوارم مجلس آینده با همکاری برای پیشبرد اهداف نظام نقش موثری را ایفا کند.

همایش قانون گذاری، الزامات و راهکار‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر