کد خبر: 368454 A

سفیر ایران در کوبا:

ایلنا: سفیر ایران در کوبا گفت: توسعه‌نیافتگی برخی کشورهای منطقه به دلیل حاکمیت نظام‌های استبدادی و موروثی بوده که این امر منجر به مداخلات خارجی در این کشورها شده است.

به گزارش ایلنا،  کامبیز شیخ‌حسنی در سخنرانی خود با عنوان «ریشه‌های افراط‌گرایی و تروریسم در خاورمیانه و رویکرد ایران نسبت به امنیت ملی»، به تشریح یکی از مهم‌ترین چالش‌های منطقه و جهان در دهه‌های اخیر، یعنی تشدید ناامنی و تهدید خشونت و افراط گرایی در منطقه خاورمیانه پرداخت و راهبرد جمهوری اسلامی ایران و مقامات عالی کشور برای مواجهه و کنترل این چالش فراگیر را تبیین کرد.

این دیپلمات کشورمان افزود: توسعه‌نیافتگی سیاسی و اقتصادی، وجود حکومت‌های استبدادی و موروثی در بسیاری از کشورهای این منطقه، مداخلات قدرت‌های خارجی و استفاده از افراط گرایی برای اهداف سیاست خارجی از مهم‌ترین دلایل بروز و ظهور پدیده افراط گرایی و تروریسم در خاورمیانه است.

شیخ‌حسنی ادامه داد: در ۱۰۰ سال گذشته تقریبا تمامی حکومت‌های منطقه یا توسط شاهان و امیران مادام العمر و موروثی یا توسط نظامیان مستبد متکی به خارج اداره شده که منجر به توسعه نیافتگی سیاسی و مطالبات انباشته مردمی به لحاظ سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شده است.

وی سپس به دوره جدید مداخلات قدرت‌های فرامنطقه‌ای، از زمان اشغال افغانستان اشاره کرد که با حمایت آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن دنبال شد.

شیخ حسنی افزود: پس از خروج شوروی سابق از افغانستان، طالبان و القاعده که به کمک آمریکا ایجاد شده بودند، به حال خود‌‌ رها شده و درصدد گسترش اندیشه‌های خود در منطقه و جهان برآمدند و متعاقب آن، حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، حمله آمریکا به افغانستان و عراق در تلافی آن و گسترش پایگاه القاعده و افراط‌گرایی اسلامی به عراق، منجر به تشدید بحران در منطقه شد.

وی اظهار کرد: عصبانیت برخی کشورهای عرب منطقه از سقوط صدام و قدرت یابی شیعیان در عراق و کمک آنان برای سرنگونی بشار اسد در سوریه با کمک افراط گرایان، بر شدت و دامنه بحران افزود.

سفیر کشورمان در ادامه، با رد هرگونه نسبتی میان داعش و القاعده با تفکر اصیل اسلامی، ضمن تبیین محورهایی از نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان تصریح کرد: افراط‌گری، در اساس و ریشه، از دین نشأت نمی‌گیرد ولی از دین به مثابه عاملی توجیه‌کننده بهره می‌جوید.

به گفته شیخ‌حسنی، داعش یک گروه اسلامی نیست و وجود و اهداف این گروه هیچ ربطی به اسلامی مورد تاکید قرآن مجید و رسول اکرم ندارد.

وی ادامه داد: این گروه‌های تروریستی از اسلام به عنوان وسیله‌ای برای عضوگیری و جمع آوری منابع مالی سوء استفاده می‌کند. اسلام دین رحمانیت و عقلانیت و نیز دین بردباری و شفقت بوده و پیامبر گرامی اسلام هم از سوی خداوند، به عنوان اسوه مکارم اخلاق برگزیده شده است.

دیپلمات ارشد ایرانی در تبیین راهبرد جمهوری اسلامی ایران در قبال خشونت و افراط گرایی در منطقه، کشورمان را باثبات‌ترین کشور منطقه و عامل توازن بخشی در خاورمیانه توصیف کرد و گفت: ایران با تقدیم ۱۷ هزار شهید در مبارزه با نا‌امنی‌های مرزی و مدنی، بعنوان یکی از قربانیان بزرگ تروریسم در جهان است.

وی همچنین با اشاره به رویکرد ایران در قبال برخی کشورهای همجوار از طرح رئیس جمهوری کشورمان در دعوت از جامعه جهانی به جهانی عاری از خشونت و افراط گرای و مقاله منتشره توسط وزیر امور خارجه کشورمان در نشریه دانشگاه هاروارد در سال گذشته، با عنوان ضرورت راهبرد جامع برای مبارزه با افراط گرایی خشونت طلب، به عنوان محورهایی از رویکرد جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد حرکت جهان شمول و منسجم جهت مقابله با تهدید خشونت و افراط گرایی یاد کرد.

پس از سخنرانی سفیر ایران، برخی اساتید و دانشجویان با طرح سوالاتی درباره اولویت‌های امنیت ملی ایران از بعد داخلی و خارجی، تحریم‌های آمریکا و تاثیرات آن بر اقتصاد ایران، روند پیشبرد توافق برجام، اختلافات مذهبی میان شیعه و سنی و تاثیرات آن در همزیستی ملت‌ها، قومیت گرایی در منطقه و راهبرد جمهوری اسلامی ایران برای کنترل این مساله، روابط دوجانبه ایران و کوبا و چشم انداز آن، مطرح کردند که شیخ حسنی به این پرسش‌ها پاسخ داد.

در انتهای مراسم، ژنرال «خسوس سوبرون» رئیس کالج دفاع ملی کوبا، با قدردانی از حضور سفیر کشورمان در این دانشکده و اطلاعات و تحلیل‌های مفیدی که در این فرصت ارائه شد، از دستآوردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف تمجید کرده و با ادای احترام به ملت و دولت ایران، عنوان داشت که کوبا نیز خود را در پیشرفت‌های ملت ایران، شریک می‌داند و بدان افتخار می‌کند.

امسال، بیست و پنجمین سال تاسیس دانشکده دفاع ملی کوبا به دستور «فیدل کاسترو» رهبر انقلاب کوبا است. این مرکز علمی زیر نظر وزارت دفاع کوبا، دوره‌های تکمیلی و تخصصی برای افسران نظامی، مدیران دولتی و مقامات حزبی، همینطور دانشجویان و مقامات برخی کشورهای خارجی، در موضوعات مرتبط با امنیت ملی و بین المللی ارائه می‌دهد و در این راستا، از برخی تحلیل گران سیاسی و امنیتی و دیپلمات‌های ارشد کشورهای دوست برای مشارکت در دوره‌ها و ارائه تحلیل‌های خود به دانشجویان و اساتید، بهره می‌برد. طی سال‌های اخیر، همواره از دیپلمات‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران در کوبا برای مشارکت در ارائه مطالب و تبیین وضعیت منطقه در این چارچوب، دعوت به عمل آمده است.

کامبیز شیخ حسنی سفیر ایران در کوبا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر