کد خبر: 368476 A

وزیر بهداشت در همایش قانون گذاری، الزامات و راهکار‌ها؛

ایلنا: وزیر بهداشت از منتخبان مجلس دهم خواست که پایدار شدن منابع نظام سلامت و وزارت بهداشت و همچنین روشن شدن تکلیف بیمه‌های موجود در کشور را در دستور کار خود قرار دهند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، سیدحسین قاضی‌زاده هاشمی پیش از ظهر امروز در همایش فرآیند قانونگذاری، الزامات و راهکار‌ها که با حضور منتخبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از جمله علی لاریجانی در ساختمان مجلس قدیم برگزار شد، اظهار داشت: سلامت از مقوله‌های مهم کشور است و در کنار مباحث مهمی چون امنیت و چه بسا بیشتر از آن باید مورد توجه قرار گیرد چرا که از جامعه‌ای که مردم آن سالم نباشد نمی‌توان انتظار توسعه را داشت.

وی با اشاره به سخن رهبری مبنی بر اینکه مردم نباید غیر از رنج بیماری رنج دیگری را تحمل کنند به اجرای طرح تحول سلامت در کشور اشاره کرد و گفت: در برنامه پنجم توسعه و سند چشم‌انداز توسعه به بحث سلامت در کشور توجه شده و قرار شده تا پایان برنامه ششم توسعه مقام اول را در این زمینه در منطقه خاورمیانه داشته باشیم.

وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود گفت: درست است که امید به زندگی در کشورمان در طول ۴۰ سال گذشته افزایش یافته و به میانگین ۷۴ سال رسیده است، اما در بین کشورهای منطقه در رتبه دوازدهم قرار داریم.

وی افزود: میزان مرگ و میر نوزادان به ویژه در دوران دولت تدبیر و امید کاهش یافته اما هنوز در این زمینه در رتبه سیزدهم منطقه قرار داریم.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: کاهش مرگ و میر کودکان و نوزادان در هر کشوری نشان از توسعه‌یافتگی است و البته ما از میزان مرگ و میر ۱۳۰ کودک در هر سال به ۱۵ نفر رسیده‌ایم اما هنوز بعد از کشورهایی همچون کویت، لبنان، گرجستان و... قرار داریم.

وی با بیان اینکه امید به زندگی اگرچه در کشور ما افزایش داشته اما هنوز از کشورهایی چون عربستان سعودی، ترکیه و قطر عقب هستیم، گفت: مردم ایران به طور متوسط ۶۳ و ۶۴ سال عمر مفید دارند و از این سن تا ۷۴ سال را معمولا با معلولیت و بیماری سپری می‌کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به شاخص تراکم پزشک در کشورمان اظهار کرد: شاخص تراکم پزشک در ایران پایین‌تر از کشورهایی چون گرجستان، ترکمنستان، لبنان، مصر، اردن و... هست که باید در این زمینه فکری کرد.

وی با بیان اینکه درخصوص تراکم پرستار نیز ظرفیت مناسبی نداریم، گفت: در ایران به ازای هر هزار نفر ۴/۱ پرستار پیش‌بینی شده در حالی که برای مثال در کشور ژاپن به ازای هر هزار نفر ۱۴ پرستار و در قاره اروپا به ازای هر هزار نفر ۸ پرستار پیش‌بینی شده است.

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه سخنانش با بیان اینکه از نظر شاخص تخت بیمارستانی نیز دچار ضعف هستیم، گفت: در کشوری مانند تاجیکستان به ازای هر هزار نفر ۸ تخت بیمارستانی پیش‌بینی شده در حالی که در کشور ایران به ازای هر هزار نفر ۷/۱ تخت پیش‌بینی شده است؛ این در حالی است که ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی ما فرسوده هستند.

وی به اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: با تمام هزینه‌هایی که پس از اجرای طرح تحول سلامت به این بخش اختصاص داده شده هنوز از نظر هزینه‌های بخش سلامت در رتبه ۱۵۳ دنیا هستیم و با وجود چنین رتبه‌ای شرایط فعلی بهداشت و درمان کشور طبیعی است.

وی افزود: اگرچه با اجرای طرح تحول سلامت میزان هزینه‌های مردم در این بخش کاهش یافته اما برای مثال سالی ۷۰۰ هزار نفر به خاطر بیماران صعب‌العلاج خود زیر خط فقر می‌روند.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: ‌ طرح تحول نظام سلامت زمانی تصمیم‌گیری شد که دولت در نظر داشت یارانه نقدی افراد غیرنیازمند را قطع کرده و منابع حاصل از آن را صرف این بخش کند که متاسفانه به سرانجام نرسید؛ از طرفی مذاکرات ایران با کشورهای غربی نیز حدود ۳۰ ماه به طول انجامید و از طرفی قیمت فروش نفت کاهش چشمگیری یافت و از این رو با چالش بزرگی در اجرای طرح تحول سلامت روبرو شدیم و با سیلی صورت خود را سرخ نگاه داشته تا رضایتمندی عمومی را تا حد امکان به دست بیاوریم.

قاضی‌زاده هاشمی اضافه کرد: ادامه این طرح توجه ویژه به بخش بهداشت و سلامت را می‌طلبد چرا که معتقدیم با وجود تمام خدماتی که ارائه شده هنوز بسیاری از مردم نارضایتی دارند و این به این دلیل است که ما نتوانسته‌ایم هنوز زیرساخت‌های لازم را فراهم کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه سخنانش با اشاره به خدمات وزارت بهداشت در دوره دولت تدبیر و امید به مردم گفت: در دولت تدبیر و امید زایمان طبیعی رایگان شد و در این مدت حدود ۹۲ هزار زایمان طبیعی رایگان در نقاط کشور صورت گرفت و همچنین کاهش سزارین به میزان ۵. ۷ درصد را شاهد بودیم.

وی افزود: حدود ۲ میلیون مترمربع از فضاهای درمانی و بیمارستانی سراسر کشور مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفت به گونه‌ای که بسیاری از مردم شاهد این اقدامات بودند.

قاضی‌زاده هاشمی یادآور شد: ۲۱ پایگاه اورژانس هوایی نیز برای خدمت‌رسانی سریع‌تر به مصدومان در نقاط مختلف کشور راه‌اندازی شد.

وی گفت: همچنین در دولت تدبیر و امید واردات داروهایی خارجی از ۳۰۰ قلم به ۳۰ قلم کاهش یافت که این دستاورد‌ها باید مورد توجه واقع شود.

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه سخنان خود با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت توسط رهبری گفت: مجلس گذشته در خصوص طرح تحول نظام سلامت کمک‌هایی کرد اما در بحث سیاستگذاری‌های کلی نتوانست ورود پیدا کند؛ همه باید توجه داشته باشیم که طرح تحول نظام سلامت طرح کل نظام است و به همین دلیل رهبری آشکارا و پنهان از آن حمایت کردند؛ همچنین ائمه جمعه از هر طیفی از این طرح حمایت کردند چرا که جهت‌گیری کلی آن برای ارائه خدمت به محرومان بود که این اقدامات یک سرمایه اجتماعی را برای نظام به همراه خواهد داشت.

وی یادآور شد: طبق نظرسنجی‌های معتبری همچون نظرسنجی وزارت اطلاعات، صداوسیما و.... بالا‌ترین رضایتمندی از طرح تحول نظام سلامت بود در حالی که قبل از دولت تدبیر و امید میزان رضایتمندی از مجموعه وزارت بهداشت و اقدامات آن در رتبه۳۱ و حتی بعد از شهرداری‌ها قرار داشت اما اکنون رضایتمندی مردم از وزارت بهداشت در بالا‌ترین رتبه ممکن است.

وزیر بهداشت در پایان از منتخبان مجلس دهم خواست که پایدار شدن منابع نظام سلامت و وزارت بهداشت و همچنین روشن شدن تکلیف بیمه‌های موجود در کشور را در دستور کار خود قرار دهند.

 

وزیر بهداشت همایش قانون گذاری، الزامات و راهکار‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر