کد خبر: 368855 A

اسماعیلی در همایش قانون‌گذاری، الزامات و راهکارها:

ایلنا: عضو شورای نگهبان گفت: از کارهای خلق الساعه و پیشنهاداتی که بر اساس اولویت‌های منطقه تحمیل می‌شود، باید پرهیز کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا محسن اسماعیلی در همایش فرایند قانون‌گذاری، الزامات و راهکارها که در محل مجلس قدیم برگزار شد سخنانی ایراد کرد.

او در خصوص قلمرو قانون‌گذاری نکاتی را مطرح کرد و گفت: من از دوره مجلس ششم با مجالس در ارتباط هستم و بنا بر تجربه می‌خواهم نکاتی را اشاره کنم. اولین نکته الزامات قانون‌گذاری است. در نظام سیاسی ما مراقبت از حرکت قطار انقلاب و دولت در آن ریل بر عهده مجلس است.

اسماعیلی افزود: نکته‌ای که باید توجه کنیم این است که از آغاز دوره جدید مجلس، شما دیگر نماینده حوزه انتخابیه‌تان نیستید بلکه نماینده ملت هستید. این. نقش الزاماتی دارد. نماینده مجلس در خصوص همه مسائل کشور می‌تواند اظهارنظر کند و در تمام امور کشور تحقیق و تفحص کند. این نیازمند بازیابی جایگاه فرامنطقه‌ای نمایندگان است.

این استاد حقوق دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: نگاه بخشی و شخصی را باید در نمایندگی کنار گذاشت. چنین نگاهی هم منتخب مردم را ناکام می‌گذارد هم مجلس را نا‌کارآمد می‌کند. باید به رشد متوازن کشور اندیشید.

او افزود: ما نیازمند نظام اولویت‌سنجی هستیم. باید نیازهای کشور دستور کار مجلس را تعیین کند. ضروری‌ترین و سپس فوری‌تری کاری که باید برای آن قانون‌گذاری شود را بیابیم. در این زمینه نیازمند مطالعه‌ هستیم.

 عضو شورای نگهبان اظهار داشت: در دوره گذشته ابتکاری شکل گرفت و مرکز پژوهش‌های اسلامی افتتاح شد. یکی از فواید آن کمتر شدن رفت و آمد لوایح به شورای نگهبان است. هر رفت و برگشت بخشی از هزینه‌های مادی و معنوی مجلس را به خود اختصاص می‌داد و این اتلاف بود.

اسماعیلی با بیان اینکه رابطه شورای نگهبان و مجلس باید سازماندهی شود، گفت: از کارهای خلق الساعه و پیشنهاداتی که بر اساس اولویت‌های منطقه تحمیل می‌شود، باید پرهیز کرد.

او همچنین گفت: هرچه استفساریه و اصلاحیه کمتر باشد مناسب‌تر است. بخشی از قوانین که به درستی اجرا نمی‌شوند به این دلیل است که قانون درست نوشته نشده است.

اسماعیلی همچنین خاطرنشان کرد: مجلس اول و آخر کار نیست بلکه ما یک سری اسناد بالادستی داریم. ما سیاست‌های کلی نظام را در صدر امور داریم و سپس سند چشم انداز. این‌ها نیازمند دقت و مطالعه‌اند.

وی بر سوگندی که نمایندگان می‌خورند تاکید کرد و گفت: این سوگند تشریفاتی نیست بلکه هم شرعی است هم حقوقی. اگر سوگند نامه درست اجرا شود مجلس به جایگاه اصلی خود برمی‌گردد.

او با بیان اینکه باید از ظرفیت سایر قوا و نهادهای کشور استفاده کرد، اظهار داشت: باید یک مکانیزمی طراحی شود که در مورد هر موضوعی که طرح می‌شود از قبل با کار گروه‌های تخصصی بررسی و تحقیق صورت گرفته باشد بقیه هم با نظر کار‌شناسی‌تری به آن می‌نگرند.

عضو شورای نگهبان گفت: هرچه به شعار سال با همدلی بیشتری نگاه کنیم همراه با نظارت مستمر و دقیق شما نمایندگان قوانین موثرتری تنظیم خواهد شد.

او در پایان درگذشت حسین‌زاده نماینده مراغه را تسلیت گفت.

اسماعیلی همایش قانون‌گذاری، الزامات و راهکارها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر