کد خبر: 368922 A

ایلنا: حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در صفحه اینستاگرام خود در خصوص کتاب تازه منتشر شده «مفهوم‌واره جامع فرق اسلامی»، نوشت: امروز بسیار خوشحالم که تلاش‌های حجت الاسلام سید مرتضی حسینی کاشانی به بار نشسته و «مفهوم واره جامع فرق اسلامی» در یک جلد رحلی و به همت انتشارات روزنامه اطلاعات _که توسط عزیز بی‌بدیلمان جناب حجت الاسلام و المسلمین دعایی مدیریت می‌شود_ منتشر شده است.

به گزارش ایلنا، متن این نوشتار به شرح زیر است:

روزی که یکی از دوستانم فیش‌های عمویش را برایم آورد، باور نمی‌کردم که از دل آن، یک کار گسترده بیرون آید. هفت، هشت تابستان مشغول به تدوین کتابی شدم که «فرهنگ جامع فرق اسلامی» نام گرفت، در سه جلد انتشار یافت و کتاب سال جمهوری اسلامی شد و مهم‌تر از آن اینکه در دیده اهل علم نشست و پسندیده شد.

روزهای آخری که کتاب برای چاپ آماده می‌شد، جمعی از دوستان دانشجو که با هم سالیان متمادی اشتغال داشتیم، کتاب را برای آخرین غلط گیری‌ها خواندند. یکی از ایشان که به هنر و ذوق آراسته بود، فرقه‌های مختلف را به کمک یک نرم افزار به صورت «درخت واره» در آورد اما ادامه تحصیل در خارج ایران _که به حمد الله تازگی‌ها تمام شده_ فرصت اتمام و تکمیل کار را از او سلب کرد. یکی دو سال پس از انتشار آن کتاب بود که یکی از دوستان فاضل که طلبه‌ای آشنا با فنون رایانه‌ای است به من پیشنهاد کرد که متن کتاب را به صورت جدول‌های متعدد درآورد، معتقد بود که این کار، امکان استفاده از کتاب را بیشتر می‌کند. البته من با این دلیل مخالفتی نداشتم اما علت اصلی اینکه او را تشویق کردم، آن بود که می‌خواستم یک اندیشه جوان و توانا در حوزه شناخت و پژوهش فرقه‌های اسلامی ورود پیدا کند و من بتوانم تجارب خود را به او منتقل کنم.

امروز بسیار خوشحالم که تلاش‌های حجت الاسلام سید مرتضی حسینی کاشانی به بار نشسته و «مفهوم واره جامع فرق اسلامی» در یک جلد رحلی و به همت انتشارات روزنامه اطلاعات _که توسط عزیز بی‌بدیلمان جناب حجت الاسلام و المسلمین دعایی مدیریت می‌شود_ منتشر شده است.

نقش من در این اثر تنها مشورت‌ها و بعضا نظارت‌های موردی بوده است و البته مطالبی که قبلا انتشار یافته بود و توسط ایشان به شکلی زیبا و قابل استفاده در آمده است. این را هم مناسب است اضافه کنم که با توانمندی و عزم و پشتکار یکی دو تن از فضلا، سایت خوب و کم نظیری با عنوان «ویکی فرق» در فضای اینترنت راه اندازی شده که تمام مطالب کتاب «فرهنگ جامع فرق اسلامی» و بیشتر از آن را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.

خدا را بر تمام نعمت‌هایش شاکرم

سید حسن خمینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر