کد خبر: 371337 A

اسدی در نشست آینده ایران و اعراب:

ایلنا: یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه گفت: تلاش برای شکل‌گیری ائتلاف‌های منطقه‌ای گسترده علیه ایران و حمله به یمن از جمله پیامدهای سیاست‌ افزایش تنش‌ها با ایران از سوی عربستان است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایلنا، علی‌اکبر اسدی در نشست آینده ایران و اعراب که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: در روابط ایران و اعراب، در سوی مقابل، عربستان مهم‌ترین بازیگر کلیدی است، زیرا دو عامل ثبات بالا و منابع مالی هنگفت نسبت به دیگر کشورهای عربی را داراست.

او در تشریح ساختار قدرت عربستان اظهار داشت: ساختار عربستان متشکل از ۴ پایه ساختار قبیلگی، وهابیت به عنوان عنصر مشروعیت‌بخش، منابع نفتی و روابط استراتژیک با آمریکا مبتنی بر معادله نفت در برابر امنیت است و هرگونه اخلال در این ۴ گونه منجر به بی‌ثباتی در عربستان می‌شود.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه با یادآوری ۴ دوره سیاست خارجی عربستان در برابر ایران تصریح کرد: دوره نخست سیاست خارجی عربستان درباره ایران پس از انقلاب مهار غیرمستقیم ایران بود که از طریق تشکل شورای همکاری خلیج فارس و حمایت از صدام صورت گرفت و تا سال ۱۹۹۰ ادامه یافت. دومین دوره سیاست همزیستی تردیدآمیز بود که با پایان جنگ ایران و عراق و با حمله صدام به کویت آغاز شد و با مسائلی چون در پیش گرفتن سیاست تنش‌زدایی از سوی کشورمان نیز همراه شد. در این دوره عراق تهدید اصلی عربستان محسوب می‌شد و تا سال ۲۰۰۳ ادامه یافت.

اسدی ادامه داد: سومین دوره سیاست‌های عربستان درباره ایران پس از انقلاب اسلامی با حمله آمریکا به عراق آغاز شد که با وقوع انقلاب‌های عربی تشدید یافت در این دوره عربستان احساس کرد که موازنه قدرت در خاورمیانه به نفع ایران در حال تغییر است و به همین خاطر سیاست مواجه غیرمستقیم و جنگ سرد با ایران را در پیش گرفت که ازجمله آن جلوگیری از تثبیت قدرت در عراق، رویکرد خصمانه با محور مقاومت، بحران‌سازی برای متحدان ایران مانند سوریه و مقابله با خیزش‌های مردمی مانند سرکوب قیام بحرین را انجام داد. از سال ۲۰۱۵ هم دوره مواجه مستقیم و تشدید تنش با ایران دنبال شده که همزمان با روی کار آمدن ملک سلمان بوده است.

او ادامه داد: تغییر پارادایم آمریکا در مسائل منطقه‌ای به عدم تمایل این کشور در افزایش حضور نظامی در خاورمیانه و همچنین مسئله هسته‌ای ایران و عدم به نتیجه رسیدن سیاست‌های این کشور در رابطه با مسائل منطقه‌ای همچون عدم دارایی سیاست تغییر رژیم در سوریه و تثبیت حاکمیت عراق و به قدرت رسیدن حوثی در یمن موجب شد عربستان در این سیاست تشدید تنش‌ها را دنبال کند.

این پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تلاش برای تاثیرگذاری در مذاکرات هسته‌ای و تلاش برای شکل‌گیری ائتلاف‌های منطقه‌ای گسترده علیه ایران و حمله به یمن را از جمله پیامدهای سیاست‌ افزایش تنش‌ها با ایران از سوی عربستان عنوان کرد و یادآور شد: عربستان در این راستا فعالیت‌های ضداقتصادی علیه ایران را افزایش داده که نمونه آن را می‌توان کاهش قیمت نفت برشمرد. هرچند که این مسئله ضررهایی را متوجه این کشور کرده، اما عربستان فکر می‌کرد که از این طریق می‌تواند کمر اقتصاد ایران را بشکند. همچنین مقابله با متحدان ایران نیز از سوی عربستان نیز دنبال می‌شود و در این راستا آن‌ها حزب‌الله را تروریستی اعلام کرده و تلاش می‌کنند حماس را از ایران جدا کنند. همچنین آن‌ها تلاش می‌کنند تا موازنه قدرت در خارومیانه در ایران تغییر نکند و روابط ایران با غرب بهبود نیابد.

اسدی اضافه کرد: از دیگر سیاست‌های دوره افزایش تنش با ایران حضور عربستان در عراق است که مشاهده می‌کنیم که ریاض پس از ۱۳ سال سفیر ایران به بغداد اعزام می‌کند و در آنجا تلاش می‌کند که نمونه‌ای از تلاش‌های سفیر این کشور را در ناآرامی‌ها و تحولات اخیر این کشور می‌بینیم همچنین عربستان در عراق تلاش می‌کند تا سیاست دوقطبی کردن شیعیان را دنبال کند.

ایران و عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر