کد خبر: 372863 A

کیانوش راد در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: یک نماینده مجلس ششم گفت: اصلاحات راهی است که در صورت تداوم و قبول آن می‌توان به بقای نظام امیدوار بود.

محمد کیانوش‌راد ر گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به حضور اصلاح طلبان در مجلس دهم و بیان این موضوع که اصلاحات راهی است که در صورت تداوم و قبول آن می‌توان به بقای نظام امیدوار بود، گفت: اصلاحات راه حضور همه سلایق، از جمله اصولگرایان را گشوده است  و اگر اصولگرایان از منظر تئوریک یا از منظر عمل‌گرایانه راهی بسوی تجدیدنظر و تعامل با همه سلایق سیاسی جامعه ایران و از جمله اصلاح‌طلبان نگشایند، بیش از گذشته زیان خواهند دید.

او در ادامه با اشاره به موضوع انتخاب استاندار خوزستان اظهار داشت: اهمیت استراتژیک  خوزستان نیاز به هیچ توضیحی ندارد. آنچه اهمیت دارد، ترسیم «نقشه راه توسعه استان» و تعیین تقدم و تاخر دادن به اولویت‌های اجرایی و درک درست از مسائل توسعه پایدار خوزستان است؛ نقشه راهی که تنها با «اجماع نخبگان استان» اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا و دیگر سلایق موجود در استان قابل تحقق است.

او افزود: اکنون نوبتی دیگر برای تعیین مدیریت عالی استان فراهم شده اما آنچه بیش از تعیین استاندار اهمیت دارد ، «اجماع نخبگان استانی» و تعهد درانتخاب و پذیرش «نقشه راه توسعه» استان است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب مشکل و مساله اصلی خوزستان را نه کمبود بودجه و اعتبارات و نه فقدان طرح‌های عظیم سرمایه‌گذاری، نه کمبود اختیارات فوق‌العاده برای استانداران، نه عناد و مخالفت و بی‌توجهی مرکزنشیان با رشد و توسعه خوزستان  و نه دسته‌بندی‌های سیاسی و حزبی تحلیل کرد و ادامه داد: بلکه مشکل اصلی «عدم اجماع نخبگان خوزی» از نظر گفتمانی و رفتاری است.

کیانوش‌راد ادامه داد: توسعه خوزستان و حل مسائل و بحران‌هایی  چون برداشت آب از کارون، وجود گرد و غبار نفسگیر، عدم توسعه کشاورزی و رفع بیکاری و حل بحرانِ آموزش و پرورش، با هیاهو و هوچی‌گری و قلدری با مرکزنشیان و هیات دولت یا با نادیده گرفتن سهم واقع‌بینانه جناح‌ها، (اعم از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان) و با نادیده گرفتن گرایش های سیاسی و قومی در استان تحقق نخواهد یافت.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه توجه به دغدغه‌های صحیح و اصولی، هزینه‌های توسعه را صد البته کاهش خواهد داد، ابراز داشت: خوزستان باید به  «کارگاه بزرگ حضور  بخش خصوصی» تبدیل شود و بجای منازعه و ستیزه‌گری، به محلی برای تعامل و سازش درآید. در این مسیر، آموزش و پرورش رمز توسعه خوزستان است لذا اولویت همه توجه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، باید به  این «نقشه راه» معطوف شود.

کیانوش‌راد با ذکر این موضوع که استاندار هر که باشد،  باید به توسعه از منظر جامعه‌شناسی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و تاثیر و نقش نیروهای اجتماعی در استان چندقومی-چندفرهنگی باور واقعی و نه نگاه امنیتی داشته باشد، ادامه داد: مسئله اصلی یافتن راه «سازش و همکاری» میان نیروهای استان (با حفظ مرزبندی‌های سیاسی و هویتی جناح مطبوع) است و حتی اگر استانداری اصولگرا، که ملزم به رعایت و اجرای شعارها و برنامه‌های دولت تدبیر و امید باشد، به سهم و حدِ خود از او حمایت خواهیم کرد چراکه همه در برابر مردم ایران بدهکار هستیم، و در برابر شهدا و فداکاری‌های جانبازان و ایثارگران و فعالان سیاسی - فرهنگی و کسانی که به امید بهروزی جامعه ایران و اجرای بدون تنازل قانون اساسی، هزینه‌های سنگین پرداخته‌اند شرمنده و شرمساریم. مسئله استان، فراتر از این یا آن استانداراست. مسئله مهم، آمادگی همه نیروها با سلایق مختلف برای یافتن راه تفاهم و کمک  به توسعه استان است.

او ادامه داد: تقریبا با اندکی مسامحه، همه استاندارانی که پس از انقلاب حضور داشته‌اند، و با توجه به جمیع شرایط، از نظر اجرایی و از منظر توسعه‌ای، معدلی تقریبا نزدیک به هم داشته‌اند. مسئله خوزستان فراتر از یک فرد و وابسته به جو فرهنگی و رفتاری نخبگان خوزستانی هم بوده است. ما خوزستانی‌ها باید به شرایط همکاری و تعامل و سازش با یکدیگر و با اتکا به کار کارشناسانه و عالمانه در جهت حل مشکلات عدیده و بحرانی استان و در سایه همکاری و تعاملِ فعال با مرکز و دولت و حاکمیت  مبادرت کنیم. راه توسعه استان با روش تقابلی با مرکز نشینان به بن بست خواهد رفت ، باید به ظرفیت‌های ایجاد شده از همکاری و تعامل در درون و با بیرون  اندیشید.

محمد کیانوش راد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر