کد خبر: 374008 A

ابوالفتح در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: یک تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه اگر هیچ عضوی از کنگره دوست ایران نباشد به این معنی نیست ما تلاش نکنیم تا با آنها گفت‌وگو کنیم، تاکید کرد: حتما در آغاز گفت‌وگوهای احتمالی میان نمایندگان ایران و امریکا، طرف مقابل موضع‌گیری می‌کند و سخن تند زده می‌شود ولی می‌توان حرف زد و تاثیرگذار بود و از اصول و خط‌قرمزها هم عبور نکرد.

امیرعلی ابوالفتح در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا، در رابطه با ضرورت‌های افزایش مناسبات و ارتباطات میان نمایندگان مجلس ایران با کنگره امریکا اظهار داشت: براساس قانون اساسی آمریکا، تنظیم سیاست خارجی امریکا برعهده رئیس جمهور این کشور است. به عبارت دیگر‏، در زمان کنونی باراک اوباما مسئول سیاست خارجی این کشور است و در این راستا می‌تواند دستیارانی برای خود انتخاب کند که وزیر امور خارجه از جمله این افراد است.

بیشترین قدرت در آمریکا در اختیار کنگره است

وی با بیان اینکه نویسندگان و تدوین‌کنندگان قانون اساسی امریکا بیشترین قدرت را در اختیار کنگره قرار داده است، اظهار داشت: در واقع کنگره امریکا بیشترین قدرت در تعیین سمت و سوی حرکت این کشور در مسائل داخلی و خارجی قرار داده است و روابط خارجی نیز می‌تواند ذیل این مسئله قرار بگیرد.

این کارشناس مسائل امریکا با بیان اینکه وظیفه تدوین قوانین و تصویب بودجه برعهده کنگره است، تصریح کرد: هرچقدر دولت امریکا بخواهد در مسائل مختلف مستقلانه عمل کند‏، به دلیل نیازمندی‌اش به بودجه و دریافت آن، نیازمند همراهی با کنگره است و کنگره می‌تواند خواست بر تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری دولت تحمیل کند. مصداق زیادی در این رابطه در خصوص ایران و دیگر کشورها وجود دارد.

برجام میان نمایندگان کنگره شکاف ایجاد کرد

ابوالفتح با اشاره به نگاه نمایندگان کنگره نسبت به ایران خاطرنشان کرد: فارغ از مسئله برجام، اکثریت نمایندگان کنگره رویکرد تند و خصمانه نسبت به ایران دارند و درصدد آن هستند تا در مقابل ایران به تقویت اسرائیل بپردازند. اگر در مواردی کاخ سفید خواستار تغییر رفتارهای ایران است، این نمایندگان به این مسئله اکتفا نمی‌کنند و تغییر رژیم را همچنان را مطرح و با مخالفان نظام دیدار می‌کنند.

وی با بیان اینکه برجام توانسته است تا در نوع نگاه نمایندگان کنگره شکاف ایجاد کند، ابراز داشت: توافق هسته‌ای موجب شد تا اغلب نمایندگان جمهوریخواه و نمایندگان دمکرات با یکدیگر اختلاف نظر پیدا کنند. در حالی که جمهوریخواهان مدعی بودند که ایران غیرقابل اعتماد است و در حال خریدن زمان است اما دمکرات‌ها معتقد بودند خطر دسترسی به بمب ارزش گفت‌وگو با ایران را دارد و توافق هسته‌ای توانست چهار راه دسترسی ایران به بمب را ببندند.

نگاه کنگره به ایران خصمانه‌تر از کاخ سفید است

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی ادامه داد: نگاه کنگره به ایران در حال حاضر تندتر از نگاه کاخ سفید به ایران است و حتی در مواردی دولت به عنوان ترمز عمل کرده است.

ابوالفتح با بیان اینکه اگر هیچ عضوی از کنگره دوست ایران نباشد به این معنی نیست ما تلاش نکنیم تا با آنها گفت‌وگو کنیم، یادآور شد: در امریکا لابی حرف اول را می‌زند و تمامی جریان‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... در واشنگتن شعبه‌ای دارند و به لابی‌‌گری می‌پردازند. این مسئله مختص به دوستان امریکا نیست بلکه حتی مخالفان امریکا نیز از این مقوله بهره‌مند هستند.

ایران از فرصت لابی‌گری در واشنگتن استفاده نکرده است

وی با یادآوری اینکه ایران از فرصت لابی‌گری در واشنگتن استفاده نکرده است، بیان کرد: تصوری که در ایران نسبت به ساخت قدرت در امریکا وجود دارد، این است که ساختار در امریکا یکدست و متصلب است در حالی که ساختار قدرت در این کشور متنوع و پیچیده است و امکان مانور وجود دارد. حتما در آغاز گفت‌وگوهای احتمالی میان نمایندگان ایران و امریکا، طرف مقابل موضع‌گیری می‌کند و سخن تند زده می‌شود ولی می‌توان حرف زد و تاثیرگذار بود  و از اصول و خط‌قرمزها هم عبور نکرد.

این کارشناس مسائل آمریکا افزود: حداقل فایده چنین دیدارهایی آن است که آنها اخبار ایران را از سوی نمایندگان و لابی‌های ایرانی می‌شنوند. این در حالی است که در شرایط کنونی اخبار به صورت کانالیزه از سوی برخی از لابی‌ها در اختیار نمایندگان کنگره می‌رسد و همین در نوع شکل‌دهی به نظراتشان موثر است.

امیر علی ابوالفتح
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر