کد خبر: 374300 A

آیت‌الله جوادی آملی در دیدار وزیر علوم:

ایلنا: یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه بین پروراندن مسلمان و اسلامی کردن دانشگاه فرق است، گفت: انجام برخی امور دینی و مذهبی در دانشگاه ها بسیار خوب است اما دانشگاه را اسلامی نمی کند چرا که اساس دانشگاه را دانش می سازد

به گزارش ایلنا، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در دیدار محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر شناسایی استعدادهای برتر علمی جهت پرورش نسل آینده استادان برجسته در کشور، اظهار کرد: اولین و مهمترین وظیفه حوزه و دانشگاه حفظ جایگاه خود از طریق پرورش استادان برجسته یا همان استاد پروری است چرا که حوزه را مراجع و دانشگاه را استادان بزرگ اداره و حفظ می کنند.

وی ادامه داد: خداوند انسان‌ها را با استعدادهای متفاوت آفریده است اما در این میان باید استعدادهای برجسته شناسایی، حفظ و پرورانده شوند تا نسل بعدی استادان در رشته های مختلف علمی، برای اداره دانشگاه ها فراهم شود.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به سابقه درخشان تاریخی کشور در حوزه علم و دانش بیان داشت: برخلاف برخی کشورها که فاقد تاریخ و تمدن هستند اما امروزه به زور اسلحه بر جهان حکومت می کنند، همواره نام ایران در تاریخ، با علم و دانش و معرفت همراه بوده است.

وی ادامه داد: مردم ایران در همه عصرها قدر علم و عالمان را به خوبی می دانند چرا که می دانند این استادان و عالمان بزرگ هستند که مانند یک وزنه سنگین جامعه را در روزهای لغزش از خطر حفظ می کنند.

وی تاکید کرد: انسان موجودی ابدی است و لازمه ابدیت انسان این است که انسان کارهای ابدی انجام دهد و کار ابدی تنها در سایه تولید علم و پرورش سطح علمی جامعه مقدور است چرا که علم و دانش هرگز نمی میرند.

این مرجع تقلید مساله علم دینی و اسلامی شدن دانشگاه ها را مورد توجه قرار داد و افزود: دانشگاه های ما غرق دین است اما نیاز به توجه بیشتر به این معنا دارند.

وی ادامه داد: بین پروراندن مسلمان و اسلامی کردن دانشگاه فرق است، انجام برخی امور دینی و مذهبی در دانشگاه ها بسیار خوب است اما دانشگاه را اسلامی نمی کند چرا که اساس دانشگاه را دانش می سازد و برای اسلامی شدن دانشگاه باید دانش اسلامی و دینی شود.

وی افزود: در این بین توجه به این نکته لازم است که اگر علمی داشتیم که موضوع آن علم، فعل انسان بود ممکن است آن علم دینی یا غیر دینی باشد اما وقتی موضوع علمی فعل خداست قطعا آن علم دینی است.

آیت الله جوادی آملی گفت: اصل وجود علم دینی را تنها می توان از فلسفه که متولی هستی شناسی است سوال کرد، فلسفه در مقام پاسخگویی به این سوال ابتدا سکولار به عنای «لابشرط» است، اگه خدای نکرده بیراهه رفت و الحادی شد هم خود را الحادی می کند و هم سایر علوم را الحادی می سازد، اما اگر فلسفه ثابت کرد که خدایی وجود دارد و فلسفه الهی شد اثبات می کند که همه آنچه در زمین و آسمان است، مخلوق خداوند است و در نتیجه هم خود را دینی و الهی می سازد و هم به همه علوم کسوت دینی می پوشاند چرا که هر چه در زمین و آسمان است مخلوق خداست و بررسی فعل خدا الا و لابد علم دینی است.

سفر وزیر علوم به قم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر