کد خبر: 375501 A

حاشیه‌هایی از جلسه دوم مجلس؛

ایلنا: صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی، همزمان با برگزاری دومین جلسه در مجلس دهم برای انتخاب رئیس و هیات‌رئیسه موقت با حواشی جالب‌توجهی روبرو بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، دومین نشست علنی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم که به انتخاب رئیس و هیات‌رئیسه موقت مجلس اختصاص داشت، با حواشی جالب‌توجهی روبرو بود.

هیات رییسه سِنی جمله خاتمی را تَکرار کرد ...

سیده‌فاطمه حسینی، دبیر اول هیات‌رئیسه سنی، در ابتدای نشست علنی امروز و پس از اعلام نامزدی کاندیداهای هیات‌رئیسه موقت، هنگامی که قصد داشت برای دومین‌بار اسامی دو نامزد تصدی این پست را قرائت کند، گفت: ‍«تــَـکرار می‌کنم: محمدرضا عارف و علی لاریجانی»

۱۷۳ بر ۱۰۳ به نفع لاریجانی

در نخستین دقایق نشست علنی امروز مجلس، ابتدا رای‌گیری برای انتخاب رئیس موقت دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت که پس از اعلام نامزدی محمدرضا عارف و علی لاریجانی، دو رقیب اصلی تصدی این پست، رای‌گیری انجام شد و درنهایت لاریجانی درحالی با کسب ۱۷۳ رای، به‌عنوان رئیس موقت اجلاسیه نخست مجلس دهم انتخاب شد و محمدرضا عارف موفق به کسب ۱۰۳ رای شد.

تبریک نمایندگان به لاریجانی

دقایقی پیش از اعلام نتایج نهایی، درحالی که تب و تاب خاصی در صحن علنی برپا بود و نمایندگان با رفت و آمد در صحن،‌ خود را برای شنیدن رای نهایی آماده می‌کردند، برخی از نمایندگان با تجمع در کنار صندلی‌ که لاریجانی بر روی آن نشسته بود، به او تبریک گفتند.

اولین تبریک را عارف به لاریجانی گفت

نخستین تبریک رسمی به رئیس موقت اجلاسیه نخست مجلس دهم را تنها رقیب، یعنی محمدرضا عارف به لاریجانی گفت. بر این اساس، محمدرضا عارف با حضور در کنار صندلی لاریجانی با او مصافحه کرد و انتخابش به عنوان رئیس موقت را تبریک گفت.

همزمان با اعلام نتایج از سوی رئیس سنی جلسه، نمایندگان با صلوات و تشویق، انتخاب رئیس موقت را تبریک گفتند.

1110

رییس سنی مجلس: چهار سال دیگر سنم اقتضا نمی‌کند نماینده باشم

عبدالرضا هاشم‌زایی که ریاست سنی مجلس دهم را برعهده داشت، در جریان برگزاری نشست علنی امروز مجلس و در فاصله حدوداً یک‌ساعته اعلام نتایج رای‌گیری برای رئیس‌ و نواب‌رئیس موقت مجلس، با خاطره‌گویی و تاکید مکرر به نمایندگان برای رعایت سکوت، بار دیگر حاشیه‌ساز شد.

رئیس سنی مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از نمایندگان زن به دلیل رعایت سکوت و نشستن بر روی صندلی‌ها و عدم تردد در صحن، خطاب به دیگر نمایندگان گفت: لطفاً سکوت را رعایت کنید و در این چند ساعت باقی‌مانده تا پایان ریاست بنده، کاری کنید که خاطره خوشی بجا بماند.

هاشم‌زایی در ادامه و هنگامی که یکی از نمایندگان به اظهارات او واکنش نشان داد، اعلام کرد: چهارسال دیگر سن و سال بنده برای نامزدی مجدد در انتخابات مجلس اقتضا نمی‌کند.

خاطره‌گویی هاشم‌زایی

این نماینده مردم تهران در مجلس دهم در ادامه به بیان خاطره‌ای از ملاقات با بنیان‌گذار انقلاب پرداخت که روز گذشته در حرم حضرت امام هم این خاطره را نقل کرده بود.

او گفت: سال ۶۲ معاون سیاسی استاندار خراسان بودم و آقای ناطق نوری وزیر کشور بودند که ایشان از من خواست استاندار ایلام شوم. از آنجا که امام راحل به استان‌هایی که درگیر جنگ و محروم نیز بودند عنایت خاص داشتند پیش از اعزام به همراه آقای ناطق نوری به جماران رفتیم تا رهنمون‌های ایشان را بشنویم.

هاشم‌زایی در ادامه گفت: حضرت امام در این دیدار  در یکی از رهنمودهای خود بیان داشتند استاندار به عنوان بالاترین مقام عالی نظام در استان‌ها نباید وارد اختلافات جناح‌ها در منطقه بشود چرا که این اختلافات به خاطر خدا نیست.

هاشم‌زایی در پایان گفت: امام فرمودند اگر ۱۲۴ هزار پیغمبر همزمان روی کره زمین بودند با هم درگیری نداشتند چراکه برای خدا کار می‌کردند. یکی از دلایل اعتماد مردم تهران به من این بود که در دوران مسئولیت وارد درگیری‌های جناح‌ها نشدم.

انتخاب نواب رییس مجلس دهم

مسعود پزشکیان تبریز آذرشهر و اسکو با ۱۵۴ رای به عنوان نایب رییس اول و محمد دهقان نماینده چناران طرقبه و شاندیز با ۱۳۶ رای به عنوان نایب رییس دوم انتخاب شدند.

به گزارش ایلنا، به دلیل نزدیکی آرای محمد دهقان و علی مطهری و فاصله چهار رای میان این دو نامزد نواب‌رئیس، شمارش آرا چندین‌بار تکرار شد و درنهایت با اعلام نتایج نهایی نواب رئیس موقت، دهقان نائب‌رئیس موقت دوم مجلس شد و بلافاصله نیز با حضور در میان نمایندگان از رایی که به او دادند، تشکر کرد.

همه اعضای هیات رییسه

علی لاریجانی با کسب ۱۷۳ اکثریت آرا به عنوان رییس موقت مجلس دهم انتخاب شد و محمدرضا عارف ۱۰۳ رای نتوانست به کرسی نخست مجلس دهم دست یابد.

پزشکیان و دهقان؛ نواب رییس مجلس

مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو با ۱۵۴ رای به عنوان نایب رییس اول و محمد دهقان نماینده چناران طرقبه و شاندیز با ۱۳۶ رای به عنوان نایب رییس دوم انتخاب شد تا به عنوان نواب رییس اول و دوم در کنار لاریجانی بنشینند.

انتخاب دبیران هیات رییسه

از مجموع ۲۷۹ رای ماخوذه برای انتخاب دبیران هیات رییسه مجلس دهم، غلامرضا کاتب، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، اکبر رنجبرزاده، عبدالکریم حسین‌زاده، ناصر موسوی لارگانی و احمد امیرآبادی فراهانی به عنوان دبیران هیات رییسه انتخاب شدند.

انتخاب ناظران هیان رییسه

با پایان شمارش آرای نمایندگان، بهروز نعمتی، محمد آشوری، محمدقسیم عثمانی به عنوان ناظران هیات رییسه مجلس انتخاب شدند.

هیات رییسه با ۲ اهل تسنن و بدون حضور زنان

نکته جالب توجه در انتخاب اعضای هیات رییسه عدم حضور زنان در میان برگزیدگان بود و علیرغم حضور سهیلا جلودارزاده و پراونه مافی، هیچکدام نتوانستند به هیات رییسه یابند اما از سوی دیگر محمدقسیم عثمانی نماینده بوکان و عبدالکریم حسین‌زاده نماینده نقده و دو گزینه اهل تسنن هستند که به هیات رییسه مجلس دهم راه یافتند.

نخستین نطق لاریجانی در مجلس دهم

علی لاریجانی پس از پایان رای‌گیری برای انتخاب هیات‌رییسه مجلس دهم در اولین نطق خود در مجلس جدید با تشکر از هیات رییسه سنی مجلس اظهار داشت: تبلور دموکراسی در کشور ما در مجلس هم وجود دارد و این رقابت‌ها مایه کمال مجلس است که افرادی که خود را در معرض کار بیشتر قرار می‌دهند، خود را در معرض رای می‌گذارند.

رییس مجلس با تشکر از محمدرضا عارف و یادآوری به دوستی قدیمی با او اظهار داشت: ما با ایشان رابطه داشتیم و از زحمات ایشان تشکر می‌کنم.

353433323140393836

نشست علنی مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر