کد خبر: 375538 A

نخستین نطق لاریجانی در مجلس دهم:

ایلنا: رییس موقت مجلس دهم گفت: ما جزیره‌ای تنها در دنیا نیستیم و طبق فرماپیش رهبری ما باید رابطه‌مان با جهان را توسعه بدهیم تا این ارتباط با جهان، به سمت منافع ملی سوق داه شود.

به گزارش خبرنگار پار لمانی ایلنا، علی لاریجانی پس از پایان رای‌گیری برای انتخاب هیات‌رییسه مجلس دهم در اولین نطق خود در مجلس جدید با تشکر از هیات رییسه سنی مجلس اظهار داشت: تبلور دموکراسی در کشور ما در مجلس هم وجود دارد و این رقابت‌ها مایه کمال مجلس است که افرادی که خود را در معرض کار بیشتر قرار می‌دهند، خود را در معرض رای می‌گذارند.

رییس مجلس با تشکر از محمدرضا عارف و یادآوری به دوستی قدیمی با او اظهار داشت: ما با ایشان رابطه داشتیم و از زحمات ایشان تشکر می‌کنم.

لاریجانی‌ گفت: در آرایی که نمایندگان دادند به نظر قطعی در ترکیب هیات رئیسه از فراکسیون‌های مختلف حضور دارند. از تلاش همه فراکسیون ها تشکر می‌کنم این تجربه جدیدی است.

او با تشکر از محمدرضا عارف ادامه داد: دوستی من با آقای عارف بسیار قدیمی است ایشان را شخصیتی بسیار خوب می دانم  و در این مدت با هم ارتباط داشتیم.

رئیس موقت مجلس دهم با تاکید بر اینکه  تلاش می‌شود در مجلس دهم نتایجی که از سر دلسوزی رقم می‌خورد با همگرایی باشد، عنوان کرد: از لطف آقای عارف به خودم تشکر می‌کنم و از دیگر کاندیداهای هیات رئیسه که رای نیاوردند هم تشکر می‌کنم  امیدوارم و اطمینان دارم مجلس دهم در روز نخست کاری خود با توکل به خدا قصد خود را الهی کرده که وقت خود را صرف مسائل اصلی کشور کند.

او گفت:  اگر به کار خود اطمینان داشته باشیم خدا برکات خود را نازل می‌کند این نکته برجسته پیام رهبری هم بود که حرف‌ها و افعالمان حسنه باشد. امیدوارم فضای مودت‌آمیز در مجلس حاکم باشد. از همت ملت عزیز در انتخابات هم قدردانی می‌کنم.

لاریجانی با بیان اینکه مجلس سنگر اصلی دفاع از حقوق ملت است، گفت: در شرایط پر التهاب منطقه ما نمایندگان باید از حقوق ملت صیانت کنیم؛ از طرفی مشکلات اقتصادی پیچیدگی دارد و  اقتضا می‌کند با تدبیر و توجه  کامل به آنها رسیدگی کنیم در این دو وجهی مسائل منطقه و تقویت پایداری ملی  و تلاش در زمینه داخلی کار مجلس سترگ است انتظار این است همه به صورت فردی و کمیسیونی روی موضوعات اساسی تمرکز کنیم.

رییس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود:  نهایت تشکر را از رهبری دارم که با پیام خود راه را برای ما روشن کردند توجه بر مسائل فرهنگی و اقتصاد مقاومتی اصول مهمی است. امروز در مقام اجرا باید گام‌های استواری برای این امور برداریم. مجلس باید سپر ملت در حفظ حقوق ملی باشد باید مسائل منطقه‌ای را رصد کنیم و بهترین آورده را برای ملت داشته باشیم.

رئیس موقت مجلس دهم تاکید کرد: مرکز پژوهش‌ها با همفکری عزیزان در اولین کار، پیشنویس استراتژی مجلس دهم را تدوین کنند تا راه چهارساله آینده برای ما روشن شود. فکر می کنم با دغدغه‌های رهبری نیازمند یک تئوری در توسعه فرهنگی در قرائت درست از تفکر دینی خود هستیم. باید قبول کنیم فرهنگ در انقلاب ما زیربناست اگر استقلال فرهنگی باشد، استقلال اقتصادی هم خواهیم داشت، لذا برای توسعه فرهنگی باید تلاش کنیم که در این راه کمیسیون فرهنگی می‌تواند نگاهی نو در این زمینه داشته باشد.

او یادآور شد: مفتخریم از نظام مردمسالار دینی برخورداریم که هم‌سرنوشتی بین مردم محقق می‌شود لذا این چهارچوب نظری قوی است هرچه زمینه مشارکت را افزایش دهیم به تئوری عدالت کمک کرده‌ایم.

لاریجانی با بیان اینکه توسعه اقتصادی باید مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد، گفت:  همه قبول داریم اقتصاد مقاومتی مجموعه‌ای منسجم برای رونق تولید است که بتواند توسعه صادرات را رقم بزند لازمه این تشویق صادرات و سرمایه‌گذاری است از همه اندیشمندان مجلس و کشور خواهش می‌کنم کمک کنند و همانطور که رئیس‌جمهور هم گفتند از انجمن‌های علمی استفاده شود. این کار پسندیده را مرکز پژوهش‌ها از دو سال پیش آغاز کرد.

او به توسعه دیپلماتیک اشاره و خاطرنشان کرد: ما جزیره‌ای تنها در دنیا نیستیم و طبق فرماپیش رهبری ما باید رابطه‌مان با جهان را توسعه بدهیم تا این ارتباط با جهان، به سمت منافع ملی سوق داه شود و شیطنت‌ها از برود که بر اساس تئوری توسعه دیپلماتیک، کمیسون امنیت ملی با سهم بزرگی که دارد، می‌تواند اقتدار ملی را رقم بزند و امیدوارم مرکز پژوهش‌ها به عنوان بازوی کمیسیون‌ها تلاش‌ها را همگرا کند و در روزهای آینده شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

لاریجانی در پایان اظهار داشت: از همه عزیزان که تلاش کردند کارها در مجلس سامان یابد تا مجلس دهم زودتر آغاز به‌کار کند تشکر می‌کنم.

علی لاریجانی مجلس دهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر