کد خبر: 375696 A

ظریف:

ایلنا: وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران و اوکراین می‌توانند در مجامع بین‌المللی، مبارزه با مواد مخدر و جنایات سازمان یافته همکاری‌های سازنده‌ای باهم داشته باشند.

 به گزارش ایلنا، محمد جواد ظریف امروز در دیدار با پاولو کلیمکین راه‌های تحکیم گسترش مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه ای بین المللی را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

وزیـر امور خارجه در این دیدار با اشاره به روابط رو به رشد دو کشور اظهار داشت : سفر هیئت اقتصادی اوکراین به جمهوری اسلامی ایران ، چشم انداز مناسبی دارد و زمینه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی و صنعتی دو کشور فراهم شده است.

ظریف خاطرنشان کرد: توافق برجام نتایج خوبی در زمینه پیشرفت امور تعاملات مالی بین شرکت‌های خصوصی و دولتی دو کشور داشته است و این تعاملات را تسهیل می‌کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های دوجانبه تهران – کیف در زمینه‌های آموزش عالی، علمی، فناوری، انرژی، تجهیزات نیروگاهی و انرژی‌های تجدیدپذیر و کشاورزی ابراز امیدواری کرد: با افزایش رایزنی‌های مقامات فیمابین و روان شدن تسهیلات روادیدی برای صاحبان صنایع و تجار، زمینه‌های ارتقای مناسبات دو کشور فراهم شود.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به همکاری‌های چندجانبه و بین‌المللی دو کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران و اوکراین در زمینه مجامع بین‌المللی، مبارزه با مواد مخدر و جنایات سازمان یافته می‌توانند همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه سازنده‌ای داشته باشند.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به ظرفیت‌های همکاری‌های فرهنگی و گردشگری و میراث فرهنگی و در بخش‌های علمی و تبادل اساتید بین دو کشور ابراز امیدواری کرد مراودات در این زمینه شاهد تحرک بیشتری باشد.

رییس دستگاه دیپلماسی همچنین آخرین دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را پیرامون عراق، سوریه و یمن تبیین کرد.

پاولو کلیمکین وزیر امور خارجه اوکراین هم در این دیدار با اشاره به روابط دو کشور در بیش از دو دهه گفت: ما علاقه‌مندیم روابط و مناسبات دو کشور را در تمامی سطوح سیاسی و اقتصادی و با افزایش رایزنی‌های بین مقامات دو کشور گسترش دهیم.

وزیر امور خارجه اوکراین با تشریح راه‌های ایجاد تسهیلات کنسولی آسان‌تر، خواهان افزایش رایزنی بین مقامات کنسولی وزارت خارجه دو کشور برای یافتن راهکارهای جدید شد.

پاولوکلیمکین با تشریح ظرفیت‌های اوکراین در صنایع نیروگاهی، هوانوردی، انرژی تجدیدپذیر و انرژی اتمی صلحآمیز، تبادل دانشجو و استاد گفت: اوکراین علاقه‌مند است در این زمینه‌ها در چهارچوب فعال‌سازی کمیسیون مشترک اقتصادی گام‌های جدیدی بردارد.

وزیر امور خارجه اوکراین با ارائه گزارشی از آخرین تحولات توافق مینسک و نقطه نظرات کشورش پیرامون تازه‌ترین اقدامات درباره آزادی زندانیان اوکراین و روسیه، چگونگی رفع موانع بر سر راه توافق مینسک را تبیین کرد.

وزیر امور خارجه اوکراین که برای دیداری دو روزه (یکشنبه نهم و دوشنبه 10 خرداد)به ایران سفر کرده است قرار است با دیگر مقامات کشورمان دیدار و درباره مسائل مختلف دوجانبه و منطقه‌ای رایزنی کند.

 

محمد جواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر