کد خبر: 378899 A

بیگدلی در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: یک تحلیل‌‌گر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: هیلاری کلینتون رویکرد باراک اوباما در قبال ایران را دنبال نخواهد کرد.

علی بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا، با اشاره به انتخاب هیلاری کلینتون به عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت: برخلاف دونالد ترامپ که گفته است توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را پاره خواهد کرد، خانم کلینتون از برجام دفاع کرده و به نوعی خود را از پایه‌گذاران مذاکرات معرفی می‌کند.

او با بیان کلینتون در دوران وزارت امور خارجه خویش نسبت به ایران رویکرد تند و تیزی داشت، اظهار داشت: اکثریت تحریم‌ها علیه ایران در دوران خانم کلینتون اعمال شد. او رویکرد مثبتی به ایران ندارد هر چند در برابر سخنان و رفتارهای افراطی‌گونه ترامپ نخواسته است سخن تندی علیه ایران بگوید؛ با این حال، او رویکرد باراک اوباما در قبال ایران را دنبال نخواهد کرد.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه کلینتون لطافت زنانه را با خشونت سیاسی عوض کرده است، تصریح کرد: کلینتون نسبت به سایر نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا نسبت به مسائل خاورمیانه از تسلط و آگاهی بیشتری برخودار است. او روابط نزدیکی با لابی‌های عربی و یهودی دارد.

بیگدلی در پاسخ به این سوال که نظر کلینتون درباره نقش ایران در سوریه چیست؟ خاطرنشان کرد: کلینتون نسبت به بشار اسد نگاه مثبتی را ندارد و در سخنرانی‌هایش نسبت به او بدگویی کرده است. در این راستا او حضور ایران در سوریه را رد کرده و مدعی است ایران به دولت تروریست اسد کمک می‌کند.

او با بیان اینکه در صورت ریاست جمهوری کلینتون باید شاهد رویکرد جدیدی به سوریه از سوی آمریکایی‌ها باشیم، ابراز داشت: کلینتون برخلاف باراک اوباما که جنگ‌طلب نبود، به استفاده از گزینه نظامی در خصوص مسائل مختلف اشتهار دارد و روحیاتی جمهوری‌خواهانه در این نوع مسائل دارد و در این راستا ممکن است آمریکا در دوره ریاست جمهوری احتمالی او تصمیم جدیدی بگیرد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه کلینتون در تنش تهران و ریاض جانب عربستان را می‌گیرد، عنوان کرد: این در حالی است که اوباما در خصوص تنش تهران و ریاض گفت که عربستان باید به صلح سرد با ایران تن بدهد و خواستار مشارکت ایران و عربستان برای تامین امنیت منطقه شد.

ایران و آمریکا علي بيگدلي انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر