کد خبر: 379457 A

خوشرو مطرح کرد:

ایلنا: نماینده ایران در سازمان ملل به نمایندگی از جنبش عدم تعهد بر اهمیت حفظ جان غیر‌نظامیان در درگیری‌های مسلحانه به ویژه از حق مردم فلسطین برای برخورداری از حفاظت تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد روز جمعه به نمایندگی از سوی کشورهای جنبش عدم تعهد در بحث عمومی شورای امنیت تحت عنوان حفاظت از غیرنظامیان در چارچوب عملیات حفظ صلح ملل متحد سخنرانی کرد.

سفیر کشورمان در این نشست اظهار کرد: جامعه بین‌المللی به طور عمیق نگران حمله به غیرنظامیان است که امروزه به ابعاد بی‌سابقه‌ای رسیده است.

وی گفت: براساس گزارش دبیرکل هم‌اکنون ۴۲ درصد اقشار کم درآمد در مناطق بحران‌زده زندگی می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۶۲ در صد برسد.

خوشرو افزود: اقدامات انساندوستانه و از جمله حفاظت از غیرنظامیان یکی از فعالیت‌های نظام ملل متحد به شمار می‌رود و این حق غیرنظامیان است که مورد حفاظت قرار گیرند؛ اما متاسفانه شاهد آن هستیم که حمله به مدارس، بیمارستان‌ها و کارکنان امدادی در مناطق بحرانی به پدیده‌ای عادی تبدیل شده است که در این راستا لازم است همه کشورها به منشور و حقوق بین‌الملل توجه بیشتری نشان دهند.

نماینده کشورمان در سازمان ملل گفت: سازمان ملل از سال ۱۹۹۹ حفاظت از غیرنظامیان را در مجموعه وظایف نیروهای حافظ صلح قرار داده است. جنبش عدم تعهد با توجه به این واقعیت، تاکید می‌کند که انجام این وظایف باید با احترام به مبانی منشور ملل متحد، به ویژه حق حاکمیت، استقلال سیاسی و تمامیت ارضی کشورها صورت گیرد. در همین ارتباط نباید از نیروهای حافظ صلح به عنوان وسیله‌ای برای دخالت در امور داخلی کشورها و یا ایجاد تغییر در ساختار دولت میزبان استفاده شود. فعالیت‌های نیروهای حافظ صلح در درجه نخست، هماهنگی، کمک و حمایت از سیاست‌های دولت میزبان است.

خوشرو در پایان خاطرنشان کرد: جنبش عدم تعهد ضمن تاکید بر اهمیت حفظ جان غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه به ویژه از حق مردم فلسطین برای برخورداری از حفاظت حمایت می‌کند.

ایران بیمارستان جنبش عدم تعهد سازمان ملل فلسطین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر