کد خبر: 380265 A

حجتی در صحن علنی مجلس خبر داد؛

ایلنا: وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ضرورت توجه به سیاست‌های بالادستی و اقتصاد مقاومتی در بخش تولید پایدار در بخش کشاورزی، تصریح کرد: برای تولید پایدار باید منابع پایه‌ای مانند آب و خاک حفظ شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، محمود حجتی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در گزارشی با اشاره به وضعیت بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: ابتدا باید مقایسه‌ای بین وضعیت بخش کشاورزی و چگونگی وضعیت کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته در این راستا صورت می‌گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای افزایش تولید در بخش کشاورزی باید منابع پایه حفظ شود و به افزایش بهره‌وری توجه شود. غلات که از اساسی‌ترین نیازهای بشر است از موضوعاتی است که در رشد تولید بخش کشاورزی باید به آن بیشتر توجه شود. براساس پیش بینی فائو، تولید غلات از دو هزار و شصت و هشت میلیون تن نهایتاً به سه هزار و نه میلیون تن برسد.

حجتی اضافه کرد: کشورهای در حال توسعه در خصوص تولید علیرغم افزایش روز به روز وابسته‌تر می‌شوند اما کشورهای توسعه یافته بازارهای جهانی خود را حفظ خواهند کرد و در این راستا ضریب خودکفایی در کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۰۱، رقم ۹۱ درصد است و در سال ۲۰۳۰ پیش بینی ۸۷ درصدی و در سال ۲۰۵۰ پیش بینی ضریب خودکفایی ۸۶ درصدی شده است یعنی وابستگی در کشورهای توسعه یافته روز به روز کاهش می‌یابد.

 

او گفت: در کشورهای صنعتی، تولید بیش از نیاز است و بازارهای جهانی را در اختیار دارد و علیرغم اینکه این کشورها نیز با مسائل زیست محیطی و از دست دادن خاک کشاورزی روبه‌رو هستند اما امنیت غذایی را حفظ می‌کنند.

 

حجتی ادامه داد: در خصوص تولید شیر و لبنیات نیز وضعیت به همین ترتیب است و وابستگی کشورهای در حال توسعه به مواد لبنی روز به روز افزایش می‌یابد اما در کشورهای صنعتی وضعیت بالعکس است و نکته این است که پشتیبانی‌ها و حمایت‌ها از بخش کشاورزی انجام می‌شود.

 

او درخصوص موضوع سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی گفت: به دلیل اینکه تولید در بخش کشاورزی با مشکلاتی مانند سرمازدگی، سیل، خشکسالی و آفات روبه‌رو است، بنابراین باید حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بیشتری صورت گیرد، همچنان که در کشورهای توسعه یافته یک میلیارد دلار یارانه به این بخش اختصاص داده می‌شود البته میزان آن در کشورهای مختلف متفاوت است به طور مثال در کشورهای اتحادیه اروپا ۴۰ میلیارد دلار یارانه به تولیدکننده‌های غلات و سایر محصولات پرداخت می‌شود و مجلس سنای آمریکا تصویب کرد در یک دوره ۱۰ ساله یارانه بخش کشاورزی هزار میلیارد تومان باشد.

او خاطرنشان کرد: در خصوص تعیین تعرفه ها نیز باید حمایت‌های لازم به عمل آید به طور مثال در خصوص محصولی مانند پسته تعرفه‌ها در اروپا ۱۸۲، در آمریکا ۲۵۰، در ترکیه ۲۲۵، در کره جنوبی ۸۷ و ایران ۷۵ است. همچنین قیمت برنج تولید شده در ژاپن ۱۰ برابر در سطح بین‌الملل است و این حمایت‌ها برای حفظ بازار است. این موضوعات به این دلیل گفته می‌شود چون گاهی شنیده می‌شود که قیمت گندم که ۲ ریال بیشتر می‌شود، بعضی‌ها می‌گویند باید واردات انجام داد.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: با توجه به سیاست‌های بالادستی و اقتصاد مقاومتی باید تولید پایدار در بخش کشاورزی افزایش یابد به دلیل اینکه تولید پایدار مهم است.  برای تولید پایدار باید منابع پایه‌ای مانند آب و خاک حفظ شود.

وزیر جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر