کد خبر: 380563 A

بعیدی‌نژاد:

ایلنا: حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه ایران در بیستمین سالگرد معاهده منع جامع آزمایشات هسته‌ای (CTBT) در وین شرکت کرد.

به گزارش ایلنا، وی گفت: اعتقاد و انتظار ما این است که سی.تی.بی.تی واقعا به‌عنوان یک معاهده‌ای برای محدود کردن توسعه سلاح‌های هسته‌ای به آن نگاه شود و نه فقط محدود کردن انفجارات هسته‌ای که یک هدف بسیار محدودتری هست.

بعیدی‌نژاد ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از اعضای اصلی این معاهده بوده که آن را امضا کرده است و برای همین در این اجلاس شرکت کرده تا دیدگاه‌های خود را در قبال  این معاهده ۲۰ سال بعد از انعقاد آن با کشورهای دیگر در میان بگذاریم.

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه عنوان کرد: به اعتقاد جمهوری اسلامی ایران؛ هدف اصلی این معاهده محدود کردن امکان گسترش و توسعه سلاح‌های هسته‌ای از طریق منع تمام انواع آزمایشات هسته‌ای بود که متاسفانه این هدف آن طور که مورد نظر کشورهای غیرمتعهد بوده عمل نشده است.

وی با بیان اینکه این معاهده توانسته است انجام آزمایشات هسته‌ای و انفجارات هسته‌ای از طریق محدود کردن کشورهای هسته‌ای را به مقدار زیادی پایین بیاورد، تصریح کرد: اما انتظار کشورهای عدم تعهد از همان روز اجرایی شدن معاهده این بود که اهداف سی.تی.بی.تی فراتر از این دیده شود و کلا کشورهای هسته‌ای با محدود کردن تمام روش‌هایی که برای ارتقای سلاح‌های هسته‌ای خود انجام می‌دهند، توسعه سلاح‌های هسته‌ای را محدود کنند.

بعیدی‌نژاد با اشاره به اینکه متاسفانه این هدف محقق نشده است، گفت: ما این دیدگاه را به روشنی در این اجلاس مطرح خواهیم کرد و انتظار خودمان را با دیگر کشورها در میان خواهیم گذاشت که انتظار ما این است که سی.تی.بی.تی واقعا به‌عنوان معاهده‌ای برای محدود کردن توسعه سلاح‌های هسته‌ای به آن نگاه شود و نه فقط محدود کردن انفجارات هسته‌ای که یک هدف بسیار محدودتری هست.

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: همچنین یکی از نگرانی‌هایی که ما در این اجلاس مطرح خواهیم کرد این است که اصرار برخی از کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی برای اینکه اسرائیل در گروه کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا قرار بگیرد، باعث شده است گروه مهمی از کشورها نتوانند در همه ساز و کارهای دبیرخانه CTBT  نقش ایفا کنند.

بعیدی‌نژاد گفت: ما در زمان مذاکرات و بعد از آن از روز اول که این معاهده امضا شد این نگرانی خود را ابراز کردیم که کشورهای دیگر نمی‌توانند برای گروه کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا تصمیم بگیرند و یک رژیمی که مشروعیتی از نظر این کشورها ندارد به این گروه تحمیل کنند.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما در وین با تاکید بر اینکه متاسفانه این موضع سیاسی اتخاذ شده از طرف کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی باعث شده که ساز و کارهای لازم در سی.تی.بی تی بطور کامل شکل نگیرد، عنوان کرد: این موضوع باعث شده گروه خاورمیانه و جنوب آسیا طی این ۲۰ سال نتواند تشکیل و رسما موجودیت خود را اعلام و بتواند در همه ساز و کارهای معاهده نقش ایفا کند و این هم یکی از نگرانی‌هایی است که ما در این جلسه با دیگر کشورها درمیان خواهیم گذاشت.

بیستمین سالگرد تکمیل معاهده منع جامع آزمایشات هسته‌ای در سطح وزرا و با شرکت ۱۱۰ کشور در مقر این سازمان در وین برگزار شد.

براساس این پیمان تمام آزمایشات هسته‌ای که به منظور تولید سلاح هسته‌ای انجام می‌پذیرد، ممنوع شده است.

۱۸۳ کشور این پیمان را امضا کرده‌اند و از این تعداد ۱۶۴ کشور آن را تصویب کردند. برای اجرایی شدن این معاهده تصویب آن توسط هشت کشور دیگر نیز نیاز است.

 

حمید بعیدی‌نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر