کد خبر: 380638 A

محمدجواد ظریف:

ایلنا: سمینار برجام و فرصت‌های جدید همکاری ایران و نروژ با حضور وزرای امور خارجه دو کشور عصر امروز به وقت محلی در اسلو پایتخت نروژ آغاز به کار کرد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در این سمینار طی سخنانی گفت: لازم است همه به خاطر داشته باشیم خدای بخشنده و مهربان را در این زمانه‌ای که اتفاقات شومی همچون حادثه دیروز آمریکا که همه ما آن را محکوم می‌کنیم، اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: لازم می‌دانم از نقش نروژ در اجرای بخشی از توافق برجام و تبادل همزمان اورانیوم طبیعی و غنی شده تشکر کنم.

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه برجام نمونه گفت‌وگوی سازنده به جای اقدامات مخربی است که اکنون منطقه ما درگیر آن است، اظهار داشت: عناصر زیادی در برجام هست که نه تنها در روابط ایران و نروژ که در تحولات منطقه و جهان قابل بهره برداری است.

ظریف افزود:‌ اولین نکته درک درست از جهانی شدن است. امنیت و فقدان امنیت، پیشرفت و فقر همه با هم هستند. همه ما در یک کشتی به نام دنیا که در حال کوچک‌تر شدن است قرار داریم، یا با هم نجات می‌یابیم یا با هم غرق می‌شویم. احساسات، هم جهانی شده؛ سرایت بیماری‌ها در سطح جهانی هم در کمترین زمان ممکن اتفاق می‌افتد و این هم نشان می‌دهد که امنیت غیرقابل تفکیک است.

وی با تاکید بر اینکه ما درک کردیم سود در برابر زیان دیگری محقق نخواهد شد، تصریح کرد: بازی با حاصل جمع صفر نداریم، یا منفی است یا مثبت. یا هر دو طرف می‌بازند به نسبت متفاوت یا می‌برند. مثالی بزنم در سال 2002 رشد اقتصادی مثبت 7 درصد با هیچ سانتریفیوژ داشتیم. آمریکا موضع حداکثری برای غنی‌سازی صفر داشت. ده سال بعد 19 هزار سانتریفیوژ و منفی 7 درصد رشد داشتیم. این درس همه جا از جمله در روابط ما و نروژ قابل اعمال است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه پایداری موافقتنامه‌ها مستلزم منفعت متقابل است، خاطرنشان کرد: تعهد متقابل به اجرای توافق، ضامن تدوام و بازگشت‌ناپذیری آن است. تردید روانشناختی بانک‌ها برای ارتباط بانکی با ایران را می‌دانیم و معتقدیم تلاش بیشتر آمریکا در جهت حل این مشکل ضروری است، اما مسائل به جلو می‌رود اگرچه نیاز به صبر و اراده سیاسی به ویژه از طرف آمریکا است.

ظریف با بیان اینکه درس دیگر اتکا به مردم خودمان است، یادآور شد: سال‌ها به ما فشار عظیمی وارد آمد، نامش را تحریم‌های فلج‌کننده گذاشتند. تاریخچه تحریم‌ها نشان می‌دهد برای نیل به خط مشی خاص اعمال شده است. مردم ما به جای تسلیم در برابر تحریم‌ها صندوق‌های رای را انتخاب کردند و آقای روحانی را انتخاب کردند.

وی ادامه داد:‌این امر به ما امکان تعامل و مذاکره با 1+5 را داد. مردم از تحریم رنج بردند اما این دلیل انتخاب تعامل از سوی مردم نبود. علت این انتخاب رفع ایران‌هراسی و ارائه چهره صحیح از جامعه ایرانی بود. در شرایطی که ایدئولوژی‌های نفرت افکن به نام اسلام منتشر شده و امروز عوارض آن را در جنایات داعش می‌بینیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه قدرت مردم‌مان را امروز در رصد فزاینده توان اقتصادی مردم می‌بینیم، عنوان کرد: جوانان اکنون در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی کردند. آنها جامعه‌ای با ثبات و ایمن را درست کردند، نمی‌خواهم بگویم جزیره‌ای امن در دریای بی‌ثباتیم زیرا معتقدم امنیت به هم متصل و مرتبط است.

ظریف تاکید کرد: ما در برابر فشار مقاومت کردیم، فشار جنگ و تحریم. ما هشت سال با صدام جنگ کردیم؛ در جنگی که تقریبا همه به صدام کمک کردند، همه در سمت غلط بودند و ما در سمت درست.

وی با اشاره به توانمندی‌های کشورمان بیان کرد: ما از نظر تعداد فارغ‌التحصیلان مهندسی، پنجمین کشور جهان هستیم. 950 هزار نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم. این یک مزیت بزرگ و در عین حال بار بزرگی بر دوش دولت برای تامین اشتغال آنها است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه امنیت ما بر خلاف اعتقاد همسایگان بر اساس خوداتکایی بومی است نه تسلیحات و امکانات خریداری شده از خارج، گفت: این البته به معنای انقطاع از دنیا نیست، اقتصاد مقاومتی که برخی آن را غلط تعبیر و تفسیر می‌کنند؛ یعنی تکیه بر منابع قدرت داخلی و مردم خودمان ولی این امتیازی برای تعامل با دنیا است.

ظریف با یادآوری زمینه‌های همکاری ایران و نروژ اظهار داشت: از همکاری در نفت و گاز تا شیلات و صید و فناوری سبز، کشتیرانی، بیمه و بانکداری در همه زمینه‌ها زمینه همکاری با نروژ هست. امسال 5 درصد رشد اقتصادی داریم، تورم 45 درصدی به 10 درصد کاهش یافته است 41 درصدی که 31 درصد آن در دوران تحریم رخ داد. رشد اقتصادی از منفی 7 به به علاوه سه در سال گذشته رسیده است.

وی ادامه داد: همه اینها نشاندهنده وجود امکان‌هایی در کنار رفع تحری‌ ها برای گسترش همکاری‌های دو کشور است. باید در فرایند منفعت متقابل تعامل داشته باشیم. به شما اطمینان می‌دهم که ایران شریک قابل اعتماد و متعهد است.

وزیر امور خارجه در پایان با اشاره به بحران‌های کنونی خاورمیانه تصریح کرد: تروریسم در خاورمیانه و سوریه مرز نمی‌شناسد و از این موضوع البته فردا در فوروم اسلو بیشتر خواهم گفت.

 

محمدجواد ظریف سفر ظریف به کشورهای اروپایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر