کد خبر: 381283 A

روحانی پس از نشست سران قوا:

ایلنا: رئیس جمهور با اشاره به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب در رابطه با لزوم عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی گفت: هدف اصلی کشور در شرایط کنونی برای سه‌قوه اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش ایلنا، نشست مشترک سران قوای مقننه، مجریه و قضائیه ظهر امروز به میزبانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

روحانی رئیس جمهور کشورمان در تشریح این نشست مشترک، اعلام کرد: امروز خداوند توفیق داد که در مجلس جدید، روسای سه‌قوه جلسه‌ای در محل مجلس شورای اسلامی داشته باشند؛ البته پیش از هر چیز به نمایندگان مجلس به‌خاطر آغاز مسئولیت سخت، حساس و سنگین‌شان برای قانونگذاری در کشور و نظارت و همین‌طور به جناب آقای دکتر علی لاریجانی که همچنان مسئولیت ریاست مجلس شورای اسلامی مانند دوره سابق بر دوش دارند، تبریک می‌گویم.

رئیس جمهور افزود: امیدوارم مجلس دهم و دولت یازدهم در کنار هم تلاش کنند؛ البته ما به‌طور طبیعی به هم نزدیک‌تر شده‌ایم؛ زیرا مجلس قبلی دوره نهم بود و قوه مجریه دولت یازدهم اما حال این اعداد یعنی ۱۰ و ۱۱ به هم نزدیک‌تر شده است و به طور طبیعی فاصله‌ها کم شده و امیدوارم با هماهنگی بیشتر و همفکری بتوانیم برای اهدافی که برای آن، مردم به ما رأی داده‌اند یعنی حل معضلات و مشکلات زندگی مادی و معنوی‌ مردم تلاش کنیم.

او گفت: در جلسه امروز بحث‌های متنوع و مختلفی مطرح شد که یکی از مباحث، فضای بعد از برجام بود البته ملت ما با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به یک توافق حائز اهمیتی به نام برجام دست یافت و امروز ما در شرایط پسابرجام هستیم و باید از این فضا حداکثر استفاده را ببریم.

روحانی ادامه داد: به‌طور حتم خواست سران سه‌قوه از رسانه‌ها این است که فضای امید و نشاط در جامعه روزبه‌روز بیشتر شود و در شرایط امروز کشور بتوانیم از همه استعداد‌ها و ظرفیت‌ها به خوبی برای توسعه و رشد کشور و به خصوص برای ایجاد اشتغال جوانان عزیز که بسیاری از آن‌ها دارای مدارج عالی تحصیلی هستند، استفاده کنیم و قطعا این کار امکان پذیر نیست مگر با همکاری و هماهنگی سه‌قوه و سایر ارکانی که در نظام مسئولیت‌هایی را برعهده دارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: رسانه‌ها هم باید فضای امید را در میان جامعه بیشتر کنند از این رو اگر یک نکته یا نقص کوچکی در گوشه‌ای یافت شد، در همان حد مسئله را ببینیم و آن را تعمیم و بزرگ نکرده و ذهن مردم را برای مسائل جزئی مشغول نکنیم.

او گفت: در شرایط کنونی اقتصاد مقاومتی هدف اصلی کشور است که باید با اقدام و عمل آن را اجرایی کنیم، همانطوری که شب گذشته رهبر معظم انقلاب فرمودند اقتدار کشور به اقتدار اقتصادی و علمی کشور برمی‌گردد تا جوانان بتوانند از علم، دانش و فناوری خودشان درست بهره برداری کنند. از طرف دیگر در فضای اقتصادی، هم قدرت علمی و فناوری ساخته شده و هم توسعه انسانی به معنای واقعی و رشد اقتصادی شکل می‌گیرد که این مسائل موجب پیشرفت کشور و ایجاد اشتغال می‌شود.

روحانی تصریح کرد: حال در شرایط کنونی برای اینکه بتوانیم از فضای پسابرجام به درستی استفاده کنیم، برخی از وزارتخانه‌ها مسئولیت‌های سنگین‌تری برعهده داشته و فضای بهتری برای کار دارند که یکی از این وزارتخانه‌ها، وزارت نفت است. از این رو در بخشی از نشست امروز وزیر نفت گزارشی را از شرایط نفت و گاز کشور، اقدامات صورت گرفته در این حوزه و همچنین شرایط کنونی میادین مشترک نفت و گاز ارائه کرد.

او ادامه داد: براساس قانون یک چارچوبی برای قراردادهای جدید در دولت تصویب شد و آن چارچوب مورد بحث و نقد برخی صاحبنظران قرار گرفت از این رو نظرات آن ها جمع‌بندی و چارچوب مذکور اصلاح شد و با اصلاحات جدید بار دیگر در دولت مورد تصویب قرار می‌گیرد تا پس از آن به مجلس ارائه شود.

رئیس جمهور گفت: روسای قوه در اینکه ما باید تحرکمان را در زمینه جذب سرمایه‌گذاری، جذب فناوری‌های نوین بیش از پیش اقدام کرده و از این فضا استفاده کنیم تاکید و حمایت کردند و اعلام کردند که این حرکت باید به خوبی در جامعه به وجود بیاید.

روحانی ادامه داد: امیدواریم هم با تلاش مسئولان اجرایی، مجلس و قوه قضائیه بتوانیم از فضای به وجود آمده به خوبی استفاده کنیم از طرفی دیگر یکی از محورهای مورد بحث در نشست سران قوا، برنامه پنج‌ساله ششم بود، همانطور که می‌دانید این برنامه در قالب لایحه قبلا از طرف دولت تقدیم مجلس شد و دوره مجلس در آن زمان به اتمام رسید و حال همان لایحه دوباره مورد تاکید دولت قرار گرفته البته اصلاحاتی در این رابطه مورد نظر نمایندگان مجلس است که ان‌شاءالله این موارد انجام می شود.

او ادامه داد: از طرف دیگر امیدواریم که لایحه برنامه ششم توسعه در وقت مقرر در مجلس به تصویب برسد تا مبنای تدوین بودجه سال ۹۶ قرار گیرد.

روحانی با اشاره به وضعیت کنونی منطقه افزود: در نشست امروز نیز اوضاع بحرانی منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، در شرایط کنونی اوضاع منطقه، وضعیت مطلوب و مناسبی نیست و ما بسیار دوست داریم که ماه مبارک رمضان، ماهی امن برای مردم عراق، سوریه و یمن باشد، اما متأسفانه شاهد هستیم که کشتارها ادامه داشته و تروریست ها به اقدامات و کارهای غیر انسانی شان ادامه می دهند.

رئیس جمهور تصریح کرد: اتفاقات و حوادث منطقه در شرایطی رخ می‌دهد که هر روز از اعتبار سازمان‌های بین‌المللی کاسته می‌شود، وقتی که دبیرکل سازمان ملل و این نهاد در مقابل فشار یک کشور به خاطر تهدیدهای مالی عقب‌نشینی کرده و اسم آن کشور را از لیست ناقضان حقوق کودکان خارج می‌کنند این موضوع نشان می‌دهد که متأسفانه سازمان‌های بین‌المللی، حتی آن جایگاه ناقص قبلی را از دست داده‌اند از این رو راه حل این مسائل این است که ملت‌ها بتوانند از استقلال، امنیت و ثبات خودشان به خوبی حفاظت و استفاده بکنند.

او ادامه داد: جمهوری اسلامی به عنوان همسایگان این کشورها و با استمداد و درخواست خود این کشورها به حمایت‌ها و کمک‌ها ادامه می دهد و امیدواریم هرچه سریع‌تر مردم عراق بتوانند به یک امنیت و ثبات رسیده و تروریست‌ها را از کشورشان بیرون برانند و همچنین در سوریه شرایط امن‌تر و با ثبات تری برای مردم آن کشور شاهد باشیم.

حسن روحانی جلسه سران قوا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر