کد خبر: 381817 A

صباح زنگنه در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: یک تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: اختلافات ایران و قطر در خصوص سوریه مانند اختلافات ایران و عربستان نیست

صباح زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا، با اشاره به وضعیت روابط کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با یکدیگر گفت: شورای همکاری خلیج فارس از مجموعه کشورهایی تشکیل می‌شود که یکدست نیستند. در این شورا، چندین کشورها با رویکرد و ملاحظات مختلف در کنار یکدیگر هستند و هر کدام نسبت به دیگری تعارفاتی دارند.

او ادامه داد: در شورای همکاری خلیج فارس، عربستانی است که بیشترین اختلاف‌ها و رقابت‌ها را با ایران دارد و در مقابل آن، عمان است که از روابط راهبردی، دوستانه و صمیمی با ایران برخودار است. کشورهای دیگر عضو این شورا در میان این دو سر طیف قرار دارند. بحرین همسوترین کشور با سیاست‌های عربستان در منطقه است و کویت، امارات و قطر هم در میانه هستند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه ایران باید برای حفظ منافع خود به دنبال حفظ مناسبات با همسایگان و توسعه مناسبات با آنها باشد، اظهار داشت: پس از قطع یکجانبه روابط دیپلماتیک از سوی عربستان نسبت به ایران شاهد بودیم که هر کدام از این کشورها رویکردهای مختلفی اتخاذ کردند. برخی مانند بحرین که رابطه چندانی با ما نداشتند، روابطش را قطع کرد. امارات به دلیل منافع بسیارش در همکاری اقتصادی با ایران، فقط روابط سیاسی‌اش را کاهش داد اما قطر و کویت فقط سفرایشان را فراخواندند و عمان هم کار خاصی انجام نداد.

زنگنه با بیان اینکه آنچه موجب شد تا کشورهای شورای همکاری در این ماجرا تصمیمات مختلفی را اتخاذ کنند، منافع و ارتباطات‌شان با ایران بود، تصریح کرد: توسعه همکاری‌ها و گسترش مناسبات اقتصادی و سیاسی با این کشورها می‌تواند به حفظ منافع ملی و بی اثر کردن سیاست‌های عربستان کمک کند.

او با اشاره به اختلافات ریاض و دوحه خاطرنشان کرد: قطر کشوری است که رقابت‌های با عربستان در خصوص مسائل منطقه‌ای دارد. قطری‌ها در مناسبات‌شان سعی کرده‌اند تا حدودی سیاست‌های مستقلانه‌تری اتخاذ کنند و نیازی هم ندارند که زیر چتر عربستان قرار بگیرند و عربستان را برادر بزرگترشان تلقی کنند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی تداوم شرایط کنونی در منطقه و ادامه یافتن سیاست‌های عربستان علیه ایران به سود منافع کشورهای عربی نیست، ابراز داشت: فکر می‌کنم با گذر زمان، کشورهای برای حفظ منافع‌ ملی‌شان به استمرار سیاست عربستان و همراهی‌شان با این کشور تن نخواهند داد. آنها می‌توانند با سیاست‌های عاقلانه‌تری خود کاری کنند که در آتش عربستان نسوزنند و حتی دود آن آتش به چشمان‌شان هم نرود.

زنگنه در پاسخ به این سوال که با توجه به اختلافات تهران و دوحه در خصوص بحران سوریه، در چنین شرایطی آیا ایران می‌تواند رابطه حسنه‌ای با قطر برقرار کند؟ بیان کرد: عوامل و مولفه‌های بسیاری وجود دارند که موجب پیوند خوردن ایران و قطر می‌شود. ایران و قطر همسایگان دیگر هستند و همین موجب می‌شود تا در خصوص مسائل مختلفی آن مسائل با یکدیگر حداقل روابط را داشته باشند.

وی با بیان اینکه اختلاف‌های ایران و قطر در خصوص سوریه مانند اختلاف‌های ایران و عربستان نیست، عنوان کرد: ایران و قطر با یکدیگر مناسبات سیاسی دارند. ایران باید در گفت‌وگوهای خود با قطری‌ها، آنها را متوجه این مسئله کند که وضعیت سوریه نباید به شرایط غیرقابل بازگشت و غیرقابل کنترل پیش برود.

این دیپلمات پیشین وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران و قطر یادآور شد: نقاط مشترک بسیاری مانند موضوع مبادله اسرا، حفظ و برقراری آتش بس، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غیرنظامیان و... وجود دارد که تهران و دوحه می‌توانند با یکدیگر گفت‌وگو و همکاری کنند.

ایران و عربستان ایران و قطر صباح زنگنه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر