کد خبر: 381851 A

آیت‌الله فاضل‌لنکرانی:

ایلنا: عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با بیان این که شهدای مدافع حرم به مراتب اقوی درجه بسیاری از شهدا قرار دارند، گفت: شهدای حرم از جهات فکری، دینی و ایمانی به مراتب عالیه‌ای رسیده‌اند.

به گزارش ایلنا از قم، آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی جمعه شب، در جمع اساتید، طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با اشاره به نقش روحانیت و حوزه علمیه در دفاع از عتبات مقدسه و حرم اهل بیت(ع) اظهار داشت: یکی از برکات نظام جمهوری اسلامی و اهداف انقلاب مبارک ما، پیاده شدن احکام اسلام است.

او افزود: یکی از احکام مهمه‌ اسلام هم این است که مسلمان‌ها نسبت به سایر مسلمین و مظلومان عالم بی‌تفاوت نباشند، ولو آن مظلومان در دایره اسلام هم قرار نگرفته باشند.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به روایت «مَنْ سَمِعَ رَجُلًا یُنَادِی یَا لَلْمُسْلِمِین‏» و با بیان این که کلمه «رجل» در این روایت اطلاق دارد و هر ستمدیده‌ای را در بر می‌‌گیرد، گفت: اگر فریاد یک انسان مظلوم به گوش یک مسلمانی رسید و او ترتیب اثر نداد مسلمان نیست؛ این یکی از زوایا و ابعادی است که به برکت این نظام در دنیا پدیدار گشته است.

او با بیان این که امروز دشمنان اصلی اسلام، مقابله و مواجهه‌ خودش با اسلام را اختصاص به یک منطقه قرار نداده‌اند، گفت: آمریکا از آن طرف دنیا برای عربستان، سلاح و تجهیزات نظامی، خلبان و نیروهای آموزش دیده می‌فرستد تا عربستان به یمن حمله کند؛ اسرائیل گروهی را تربیت می‌کند به نام داعش و آنها را به جان دنیای اسلام و مسلمان‌ها می‌اندازد.

آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به آیه شریفه‌ «فَمَنِ اعْتَدى‏ عَلَیْکُمْ فَاعْتَدُوا عَلَیْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدى‏ عَلَیْکُم» گفت: اگر دشمن این چنین روش مقابله‌ خود را با مسلمان‌ها عوض کرد، مسلمان‌ها حق ندارند بگویند الان کسی به کشور من حمله نکرده، پس من وظیفه‌ای ندارم.

او افزود: اینجا ما هم باید لااقل به روش آنها مقابله به مثل کنیم؛ آنها مرزهای جغرافیایی را بهم زده و مرزی نمی‌شناسند، عراق، یمن، افغانستان، پاکستان، سوریه در همه جا به جان مسلمانان افتاده‌اند؛ مسلمین هم باید ببینند هر جا که اسلام در خطر هست حضور پیدا کنند.

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم تأکید کرد: امروز کسی نمی‌تواند بگوید من چون ایرانی هستم بر من لازم نیست به سوریه بروم؛ البته اگر مسئولان بگویند فعلاً ایرانی‌ها روی یک جهات بین المللی حضور پیدا نکنند، باید تبعیت کرد ولی به حسب فقهی و شرعی، مسئله‌ دفاع بر همه لازم است.

وی با بیان این که موضوع دفاع از حرم چند عنوان مهم دارد، و اولین عنوان آن دفاع از اسلام است، گفت: امروز اگر کسی بگوید اسلام در خطر نیست، فردی کودن و سفیه است، چرا که این سؤال مطرح می شود که چطور می شود دولتی را درست کنند به نام داعش و اسمش را هم دولت اسلامی بگذارند، که هدفش ریشه‌کن کردن اسلام است، آنگاه کسی بگوید امروز اسلام دشمن ندارد؟

آیت الله فاضل لنکرانی گفت: امروز دشمنی با اسلام به مراتب شدیدتر و قوی‌تر از صدر اسلام و زمان ائمه‌ معصوم(علیهم السلام) است و به نظر من با هیچ زمانی قابل مقایسه نیست؛ هیچ زمانی مثل زمان ما اسلام این چنین در صحنه نیامده بود.

وی با بیان این که به برکت نظام جمهوری اسلامی، شاهد نفوذ اسلام ناب در بسیاری از کشورها هستیم، گفت: دشمن در این شرایط خیلی قوی‌تر، مجهزتر و با برنامه‌ مفصل‌تر به میدان آمده است؛ پس تردیدی نیست کسانی که در مرزهای سوریه و عراق در مقابل داعش و گروه‌های دیگر به شهادت می‌رسند از مجاهدین در راه خدا و مقاتلین فی سبیل الله هستند؛ اینها از کسانی هستند که عمل به آیاتی از قرآن کردند که دستور به مبارزه با کفار و مشرکین و کسانی که علیه اسلام قیام می‌کنند داده است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در ادامه سخنان خود با بیان این که ما شیعیان نسبت به اعتاب مقدسه و حرم اهل‌بیت یک حساسیت خاصی داریم نه حساسیت بلکه هویت ما همین است، گفت: داعش چرا در بدو حرکاتش آثار باستانی نقاط مختلف را از بین برد؟ برای اینکه اگر روزی دستش به کربلا و نجف هم رسید به همین بهانه آنجا را از بین ببرد.

وی افزود: دنبال این هستند که این اعتاب مقدسه و حرم حضرت زینب(سلام الله علیها) را از بین ببرند، این اعتاب مقدسه و این بارگاه‌ها هویت شیعه است.

آیت الله فاضل لنکرانی اضافه کرد: ما معتقدیم که پایگاه توحید در اینجاست؛ برخلاف آنچه وهابیت نادان می‌گویند که اینها موجب شرک است. اصلاً ما معتقدیم که توحید در همین اعتاب مقدسه برای انسان محقق می‌شود و انسان با توسل به ائمه معصومین(ع) و تمسک به ولایت آنها است که به مراتب عالیه‌ توحید می‌رسد. اما دشمنان می‌خواهند هویت ما را از بین ببرند. آیا همین عنوان سبب نمی‌شود که جوانان شیعه حرکت کنند و وظیفه‌ شرعی خود را انجام بدهند؟

وی در ادامه سخنان خود با بیان این که امروز همه‌ افرادی که دستی در مسائل نظامی و سیاسی دارند به خوبی می‌دانند هدف همه‌ این دشمنی ها، جمهوری اسلامی ایران است، گفت: اگر این شهدای مدافع حرم نبودند، امروز ایران یک وضع عجیبی پیدا کرده بود، و رهبری معظم انقلاب فرمودند که ما امروز باید در کرمانشاه و همدان در مقابل آنها می‌ایستادیم، آن وقت چقدر باید شهید می‌دادیم؟ شاید ده‌ها برابر!

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم افزود: مطلب دیگر آنکه از نکات مهمی که در فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب هست این است که داعش خطر اصلی نیست، بلکه خطر اصلی آنها هستند که داعش را به وجود آوردند؛ خود اسرائیل و آمریکا که اینها را تولید کردند.

وی با بیان این که ما تردیدی نداریم که دفاع و مقابله‌ با این جنایتکاران، انسان را به مرتبه‌ شهادت و بلکه بالاترین مرتبه‌ شهادت می‌رساند، گفت: یک وقت انسان با دشمنی که پشت در خانه‌اش هست مقابله می‌کند و شهید می‌شود، این نیازی به تأمل هم نداشته است، اما یک وقت باید هزاران کیلومتر برود تا اینکه دشمن را از دین و از وطن و از خانه‌ خودش دور کند، چنین شهیدی به مراتب اقوی درجة است از آن شهیدی که در پشت خانه‌اش شهید شده؛ واقعاً معلوم می‌شود شهدای حرم از جهات فکری، دینی و ایمانی به مراتب عالیه‌ای رسیده‌اند.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: اگر دشمن مثل زمان صدام به مرزهای ایران حمله کند بر همه افراد مسئله دفاع خیلی واضح و روشن است اما اینکه انسان بداند که باید برود در فلان مرز برای دفاع از اسلام بجنگد خداوند به این فرد یک مرتبه‌ عالیه از شهادت را می‌دهد؛ همین جا عرض کنم که واقعاً مردم عزیز ما و خود شما روحانیت بزرگوار بدانید همان طوری که در ایام جنگ تحمیلی شهدای روحانیت از نظر نسبت بر تمام اقشار برتری داشتند، امروز هم در صحنه دفاع از حرم اهلبیت همان‌طور است.

وی با ذکر خاطره ای از پدر خویش مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره)، خاطرنشان کرد: مرحوم والد ما (رضوان الله تعالی علیه) وقتی بسیج روحانیت در قم و حوزه علمیه قم تشکیل شد، ایشان مسئول بسیج روحانیت بود؛ علاوه بر اینکه مسئولیت اداره حوزه را بر عهده داشت و رئیس شورای حوزه آن زمان بود؛ در یک سفر که همراه ایشان به تهران رفته و خدمت امام(ره) رسیدیم، ایشان بعد از ملاقات با امام (ره) فرمودند وقتی به امام(ره) آمار شهدای روحانیت را عرض کردم و گفتم نسبت شهدای روحانیت با سایر اقشار خیلی بیشتر است دیدم اشک در چشم امام جمع شد.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: این از افتخارات روحانیت است و امروز هم در صحنه دفاع از حرم اهلبیت(علیهم السلام) تا به حال با احتساب این شهید بزرگوار جناب حجت الاسلام احمد مکیان تعداد شهدای روحانی حدود 24 نفر می‌شود؛ بحمدالله حوزه علمیه در همه‌ جهات همیشه پیشگام بوده است و در این جهت هم همینطور است.

وی با بیان این که بدانید امروز این مسئله باید با قوّت ادامه پیدا کند و الحمدلله آثار خوبش را الان ما می‌بینیم می‌بینید، گفت: داعش کم‌کم در عراق و سوریه به ضعف و نابودی کشیده می‌شود و اگر ایران نبود و اگر جوانان غیرتمند ایران در این مناطق حضور پیدا نکرده بودند، امروز سوریه و عراق در دهان داعش قرار داشت؛ دو کشور مهم اسلامی در اختیار داعش بود، آنگاه چه بلایی سر اسلام و چه بلایی سر مسلمین اعم از سنی و شیعه می‌آمد؟ خدا می‌داند.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که امروز ما طلبه‌ها باید امروز به این جریان‌هایی که در خارج از ایران هست خیلی حساسیت داشته باشیم، مراقبت کنیم و ببینیم وظیفه‌مان چیست؟ گفت: مسئله‌ حزب الله، یکی از نعمت‌های بزرگ خدای تبارک و تعالی بوده که بر شیعه‌ و جامعه‌ مسلمین قرار داده،‌ چرا که اگر حزب الله در لبنان نبود، امروز اسرائیل بسیاری از مناطق کشورهای اسلامی حتی عربستان را گرفته بود.

وی خاطرنشان کرد: دولت عربستان بر اساس حماقت ذاتی‌‌ای که دارد نمی‌فهمد که اگر حزب الله نبود الان اسرائیل حاکم بر مکه و مدینه بود، ولو اینکه آنهایی هم که امروز حاکم بر عربستان هستند در ذاتشان یهودی صفت‌اند؛ شما تاریخ وهابیت را بخوانید تا ارتباط اینها با یهودی‌ها را ببینید. امروز دشمن درجه‌ یک حزب الله؛ عربستان است، در حالیکه نمی‌داند اگر حزب الله نبود جایی برای حکومت آنها نبود.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: من همین جا باید از جامعه محترم مدرسین تقدیر و تشکر کنیم که این حرکت بسیار مهم را انجام دادند و هیئتی را از طرف جامعه مدرسین خدمت سید حسن نصرالله فرستادند و به ایشان گفتند حوزه‌ علمیه، مدرسین و اساتید و مراجع همراه با حزب الله هستند.

وی با بیان این که امروز اینطور نیست که حوزه ما نسبت به حزب الله و حرکت‌های حزب الله بی تفاوت باشد و بگوید مسئولیتی ندارد، گفت: همان مسئولیتی که آنها در دفاع از اسلام و مقابله با استکبار و رژیم صهیونیستی دارند ما هم داریم.

مدافع حرم آیت الله فاضل لنکرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر