کد خبر: 386399 A

یادداشتی از میثم سعادت؛

ایلنا: یک روزنامه‌نگار در یادداشتی به موضوع فیش‌های حقوقی و استعفای چند تن از مدیران پرداخت و تاکید کرد که شفافیت گردش مالی ستادهای انتخاباتی اصولگرایان باید یکی از اولویت‌های اصلی روحانی در انتخابات ۹۶ باشد.

به گزارش ایلنا، متن یادداشت میثم سعادت در بررسی موضوع فیش‌های حقوقی به شرح زیر است:

اول: این روز‌ها مسئله فیش‌های حقوقی حربه جدید اتاق‌های فکر مخالفان دولت برای ضربه زدن به روحانی شده است. می‌گویند «باز هم این فیش‌ها در راه است.» می‌گویند «اتاق فکر شنبه‌ها برنامه‌های مفصلی دارد تا در این یک سال دولت روحانی را به زمین بزند.» می‌گویند «بقایای مانده از دوران احمدی‌نژاد برای بازگشت رئیسان سابق خود، به پرونده سازی برای مدیران خود ادامه می‌دهند.»

دوم: ماجرا هر چه باشد به اعتبار دولت روحانی آسیب زده است. دولت روحانی که در سال‌های اول حضور پرونده‌های متعدد فساد مالی از دولت گذشته را افشا کرده بود و افکار عمومی را علیه تداوم حضور یاران احمدی‌نژاد در دولت منسجم کرده بود. حالا همین افکار عمومی از دولت روحانی می‌پرسند چرا در کشوری که حقوق کارگران نزدیک یک میلیون تومان است و بسیاری از مردم از همین حقوق اولیه بهره‌مند نیستند، باید بعضی مدیران حقوق چند ده میلیونی دریافت کنند؟

سوم: مدیران دولتی البته نسبت به این انتقادها پاسخ روشنی دارند. آن‌ها به اهمیت برخی مشاغل خاص اشاره می‌کنند و به اینکه این حقوق با نظارت و آگاهی دستگاه‌های قانونگذاری و نظارتی کشور بوده و سال‌های سال است که مدیران سابق با گرایش اصولگرایی نیز از این مزایا بهره بردند. با این حال افکار عمومی تا امروز این پاسخ‌ها را بیشتر شبیه توجیه می‌داند تا جوابی قانع کننده.

چهارم: در انتخابات مجلس دهم، بسیاری از نامزدهای جریان اصلی اصلاح‌طلبان در انتخابات رد صلاحیت شدند. بعد از این رد صلاحیت‌ها این افراد قهر نکردند. در صحنه باقی ماندند و کمک کردند نیروهای گمنام و شاید با توانایی کمتر وارد مجلس شوند. البته این استراتژی جواب داد و لیست اصلاح‌طلبان‌هراسی نامزد خود را به خانه ملت فرستاد. شاید حالا مدیران روحانی که حقوق نامتعارف می‌گیرند همین رویه را در پیش بگیرند. استعفا کنند و از مدیریت بگذرند و جا را به چهره‌های جوان‌تر و گمنام‌تر، ولو با تجربه کمتر بدهند و سعی کنند مشاوران خوبی برای مدیران جدید باشند. توسعه کشور نیاز به فداکاری دارد و این مدیران تا اینجا نشان داده‌اند که برای اعتلای ایران حاضر به فداکاری هستند.

پنجم: اما روحانی یک وظیفه تاریخی دارد. این روند شفاف سازی را ادامه دهد چرا که در نهایت رقیبان روحانی خواهند بود که از این شفافیت سیه روی خواهند شد. فقط لازم است مقایسه میان هزینه های صورت گرفته در ستادهای اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در ادوار مختلف انتخابات انجتم شود. اصولگرایان در تمام انتخابات گذشته ده‌ها برابر بیشتر از اصلاح‌طلبان هزینه کرده‌اند در صورتی که نتایج انتخابات نشان می‌دهد طرفداران کمتری دارند و خود اعتراف می‌کنند طرفدارانشان از اقشار ضعیف جامعه هستند. اگر پروژه شفاف سازی درست پیش برود برای مردم مشخص خواهد شد این حجم سنگین سرمایه‌گذاری برای خدمت در مجلس و شورای شهر و ریاست جمهوری از کدام منابع مالی تامین می‌شود؟ شفافیت گردش مالی ستادهای انتخاباتی  باید یکی از اولویت‌های اصلی روحانی در انتخابات ۹۶ باشد.

فیش‌های حقوقی ده‌ها میلیونی فیش حقوقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر