کد خبر: 389850 A

علیزاده در صحن علنی:

ایلنا: یکی از پنج نامزد حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان نهاد بالاسری مجلس نیست، گفت: جایگاه نمایندگان، یک جایگاه رفیع از لحاظ تقنینی و نظارتی است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، محمدرضا علیزاده در جریان نشست علنی امروز مجلس، در تشریح سوابق خود به‌عنوان یکی از پنج نامزد معرفی‌شده ازسوی شورای نگهبان برای انتخاب سه حقوقدان این شورا ازسوی نمایندگان مجلس، گفت: اوایل اردیبهشت ۵۸ سرپرست دادگاه انقلاب قائمشهر و پس از آن با حفظ سمت رئیس دادسرای انقلاب ساری بودم و در اردیبهشت سال ۶۰ به امر شهید دکتر بهشتی به تهران منتقل و در دفتر ایشان مشغول به کار شدم و پس از آن در سازمان بازرسی کشور که براساس قانون اساسی تشکیل شد حضور یافتم که ابتدا به عنوان مامور در این سازمان و پس از آن تا سال ۱۳۷۳به عنوان معاون بازرسی انجام وظیفه کردم. با انتصاب آیت الله شاهرودی به ریاست قوه قضائیه، معاون رئیس قوه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شدم.

علیزاده ادامه داد: همچنین در سال ۶۵ از طرف شورای عالی قضایی به عنوان عضو شورای نگهبان معرفی شدم و مجلس دوم به بنده رأی داد و از آن تاریخ به طور مستمر در این شورا حضور دارم و نمایندگان به جز دور اول در تمامی دوره‌های ریاست آیت الله یزدی و آیت الله شاهرودی و آیت الله آملی لاریجانی رأی دادند.

او با بیان اینکه تمایلی به حضور در دوره جدید به‌عنوان حقوقدان شورای نگهبان نداشته است، گفت: شاید یکی از دلایل معرفی بنده این بوده که مدتی قبل از انتصاب روسای قوه قضائیه در شورای نگهبان با آن‌ها همکاری داشته‌ام و به دلیل شناخت، من را معرفی کرده‌اند.

نامزد حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به سخن امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه مجلس در رأس امور است، افزود: جایگاه نمایندگان، یک جایگاه رفیع از لحاظ تقنینی و نظارتی است و شورای نگهبان ضامن استحکام امور مجلس است و قوانین مجلس را با شرع اسلامی و قانون اساسی تطبیق می‌دهد تا قانونی خلاف شرع نباشد.

او با بیان اینکه شورای نگهبان نهاد بالاسری مجلس نیست، ادامه داد: تلاش من در تمام این دوران‌ها حفظ وضعیت ارتباط اعضای شورای نگهبان و مجلس در حد امکان بوده است، البته نواقصی در این زمینه وجود داشته که با کیاست رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان این نواقص حل شود.

علیزاده در پایان با بیان اینکه سعی شده ارتباط نزدیک با نمایندگان در خصوص تقنین داشته باشم، بیان کرد: هیچگاه از حضور در کمیسیون‌ها دریغ نکرده و همیشه سعی کرده‌ام نظرات شورای نگهبان را به کمیسیون‌ها منتقل کنم و نظرات نمایندگان را به درستی دریافت کنم.

کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان با تشکر از رئیس قوه قضائیه به جهت معرفی وی به عنوان نامزد حقوقدان شورای نگهبان به مجلس افزود: اگر در دوره جدید به بنده رأی داده شود سعی می‌کنم بیش از پیش در راستای همدلی و همدلی مجلس و شورای نگهبان تلاش کنم و اگر هم به من رأی داده نشود در هر سمت و جایگاهی به نظام جمهوری اسلامی خدمت می‌کنم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان محمدرضا علیزاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر