کد خبر: 389868 A

صادقی در نشست علنی:

ایلنا: نامزد حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان نهادی مقدس و فراجناحی است، گفت: تمام نهادهای حاکمیتی مکلف به صیانت از شورای نگهبان به عنوان نهادی حساس و فراجناحی هستند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، محمدهادی صادقی در جریان نشست علنی امروز مجلس با اشاره به حضور خود به‌عنوان یکی از سه حقوقدان شورای نگهبان توسط نمایندگان مجلس، از سوی پنج نامزد معرفی شده از سوی قوه قضاییه گفت: درخصوص سوابق اجرایی و علمی خود باید بگویم بنده عضو هیات علمی دانشگاه شیراز بوده و ده‌ها مقاله و کتاب تخصصی نوشته‌ام، همچنین در حوزه اجرایی عهده دار مسئولیت دانشگاهی بوده‌ام. 

نامزد حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: نهاد شورای نگهبان نهادی برجسته و حساس است و به عنوان نهادی حاکمیتی مدافع قانون اساسی و شرع بوده که هرگونه بی‌توجهی به این نهاد تبعات بعدی را به دنبال دارد، لذا مکلف به صیانت از این نهاد حساس و فراجناحی هستیم. 

صادقی در ادامه با تاکید بر ضرورت اعتماد نسبت به شورای نگهبان گفت: به نظر می‌رسد، باید مواردی در برخی از فرآیند‌ها و رصدهای معمول صورت گیرد تا منجر به استحکام این نهاد شود، لذا باید همه گرایش‌ها مورد توجه قرار گیرند، چرا که استحکام نظریات شورا باید محل توجه باشد تا اعتمادبخش شود. 

او گفت: ثبات نظریات شورای نگهبان بسیار مهم است و در راستای تقویت جایگاه و موقعیت این شورا اعتماد به امانتداری و نظارت دقیق بر قوانین است چرا که شورای نگهبان امین مردم از ناحیه مجلس بوده و امین نظام در صیانت از قانون اساسی و شرع است که در چارچوب قانون صورت می‌گیرد. 

نامزد حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه موقعیت شورای نگهبان می‌تواند بهتر از این باشد، عنوان کرد: باید در حوزه‌های مختلف تأمل و پذیرفته شود که تلاش‌های درخشان نهاد شورای نگهبان باید از این بیشتر باشد. همچنین باید درخصوص نحوه تعامل مجلس با شورا مطالعه و آسیب‌شناسی صورت گیرد. 

این نامزد حقوقدان شورای نگهبان همچنین با تاکید بر لزوم انسجام در شورای نگهبان اظهار داشت: بی‌نظمی لطمه جدی وارد می‌کند، از این‌رو باید چارچوب و اساس کلی مبانی حقوقی و فقهی از پیش تعیین شود، لذا همکاری مجلس و شورای نگهبان باید به گونه‌ای باشد که از آغاز بررسی طرح‌ها و لوایح دیدگاه شورا مدنظر قرار گیرد. 

صادقی در پایان با تاکید بر ضرورت تعیین شفافیت امور و شاخص‌های محتوایی خاطرنشان کرد: به لحاظ فنی باید رویکرد‌ها یک رویکرد سیستمی باشد. همچنین به قانون گرایی از مرحله تقنین تا اجرا و نظارت مورد توجه قرار گیرد، چرا که شورای نگهبان نهادی مقدس و فراجناحی بوده که با نگاه بلند افق و اهداف قانون اساسی را مدنظر قرار داده و مسائل را رصد کند.

نشست علنی مجلس محمدهادی صادقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر