کد خبر: 390029 A

گزارش آسوشیتدپرس به مناسبت سالگرد برجام؛

ایلنا: تهدید ایران به خروج از توافق سبب شد آمریکا به لاک دفاعی فرو رفته و در اقدامی وزیر امور خارجه آمریکا شخصا برای رایزنی با بانک‌های اروپایی جهت تسهیل روابط بانکی با ایران به سراسر اروپا سفر کرد.

به گزارش ایلنا، آسوشیتدپرس در سالگرد توافق هسته‌ای در گزارشی تحت عنوان «یک سال آینده، توافق هسته‌ای با ایران ادامه خواهد داشت اما شکننده‌تر» به بیان دستاوردهایی که از سوی هر دو دولت ایران و آمریکا مطرح می‌شود پرداخت.

این رسانه، دستاورد آمریکا را از قول جان کری تغییر توازن استراتژیک خواند. وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شده است که دستاورد آمریکا از توافق هسته‌ای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی بوده در حالی که میزان اورانیوم غنی شده ایران برای ساخت ۱۰ تا ۱۲ بمب اتمی کافی بوده است.

در گزارش آسوشیتدپرس، دستاورد ایران جلوگیری از یک تهدید نظامی حتمی بوده که توافق هسته‌ای سبب شد ایران نفس راحتی بکشد و تهدید نظامی را حذف کند.

از سوی دیگر این گزارش آینده توافق هسته‌ای را به انتخابات آینده در ایران گره می‌زند و می‌نویسد با وجود اینکه از سال ۱۹۷۹ تا کنون هیچ رئیس جمهوری در ایران یک‌دوره‌ای نبوده است، ولی حضور یا عدم حضور روحانی به عنوان رئیس جمهور وضعیت توافق را دشوار می‌کند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد توافق هسته‌ای ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرده و تقریبا نصف بدهی‌های معوقه برخی کشور‌ها نظیر چین پس ازاین توافق تسویه شده است. به اعتقاد مقام‌های آمریکایی، ایران بخش اعظم این بدهی‌ها را برای پرداخت هزینه واردات برای جلوگیری از بروز تورم به ایران وارد نکرده و تنها ۲۰ میلیارد آن را وارد کرده است.

به گفته مارک دوبوویچ متخصص تحریم‌های ایران، شاخص‌های اقتصاد کلان ایران پس از توافق برجام در وضعیت خوبی به سر می‌برد. پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ایران ۳.۷ % در امسال رشد داشته باشد.

او به آسوشیتدپرس گفته با روی کار آمدن روحانی و توافق هسته‌ای نرخ تورم به زیر ۱۰% کاهش یافت در حالی که قبل از آن نرخ‌های غیر رسمی حاکی از نرخ تورم ۸۰% بود. دستاورد دیگر این توافق به تحلیل این متخصص افزایش تولید نفت تا سقف صد‌ها هزار بشکه در روز است.

در این گزارش همچنین نوشته شده تهدید ایران به خروج از توافق سبب شد آمریکا به لاک دفاعی فرو رفته و در اقدامی وزیر امور خارجه آمریکا شخصا برای رایزنی با بانک‌های اروپایی جهت تسهیل روابط بانکی با ایران به سراسر اروپا سفر کرد.

توافق هسته ای آسوشیتدپرس مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر