کد خبر: 390088 A

لاریجانی در دیدار هیات‌رئیسه‌ کنفرانس‌ احزاب‌ آسیایی:

ایلنا: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پارلمان ایران از نقش آفرینی احزاب آسیایی حمایت خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی امروز (چهارشنبه ۲۳ تیر ماه) در دیدار با اعضای هیات رئیسه کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی گفت: ملت ایران که از یک دیکتاتوری بدخیم به ستوه آمده بودند با پیروی از رهنمودهای امام خمینی (ره)، انقلابی را به پیروزی رساندند که پایه و اساس آن مردم سالاری دینی بود و بر همین اساس ما همیشه از تحولات دموکراتیک در منطقه حمایت خواهیم کرد.

وی افزود: آسیا نقش مهمی در آینده دنیا خواهد داشت و جهش‌های اقتصادی آینده معطوف به آسیاست و هم فرهنگ آسیایی حاصل ارزش‌های مهمی است که می‌تواند برای دنیای جدید تازگی داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به وجود برخی چالش‌های موجود در منطقه اظهار داشت: یکی از این چالش‌ها، سرگرم کردن کشورهای منطقه به اختلافات و درگیری‌هایی است که دلیلی برای آن وجود ندارد و فقط برای دشمنان منطقه منافعی به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه با طرح این سوال که آیا کشورهای بزرگ غربی تلاش در جهت رفع این بحران‌ها خواهد داشت، تصریح کرد: بعید است که کشورهای غربی قدم بزرگی در این راه بردارند زیرا انگیزه‌ای برای آن ندارند و بر این اساس تنها راه باقی مانده آن است که خودمان در این راه قدم برداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گسترش همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، پارلمانی و فرهنگی میان کشورهای آسیایی بسیار مفید خواهد بود و به اتحاد میان آن‌ها کمک خواهد کرد.

وی همچنین رابطه میان کشورهای ایران و پاکستان را بسیار دوستانه دانست و خاطر نشان کرد: ایران و پاکستان دو کشور دوست قدیمی هستند که باید سطح روابط خود را گسترش دهند و برخی از کشور‌ها از پیوندی که میان ما برقرار است نگرانند و به دنبال ایجاد تفرقه هستند.

در ابتدای این جلسه حسن غفوری فرد نماینده ایران به عنوان عضو خانه احزاب آسیایی (ICAP) توضیحاتی در خصوص تأسیس آن ارائه داد و گفت: از سال ۱۳۷۹ خانه احزاب در ایران تشکیل شد و در‌‌ همان سال هم خانه احزاب آسیایی شکل گرفت و از تاسیس آن ۱۶ سال می‌گذرد.

وی اظهار داشت: سال آینده قرار است کمیته اجرایی ۳۲ نفره آی کپ (ICAP) در ایران به میزبانی حزب موتلفه برگزار شود و یک مجمع عمومی هم در سال ۲۰۱۸ تشکیل خواهد شد که اگر موافقت شود محل این مجمع در تهران خواهد بود.

همچنین در این جلسه یونگ دبیر کل کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی، مشاهیر سید حسین دبیر کل حزب مسلم لیگ پاکستان و رئیس کمیسیون دفاعی مجلس سنا و دبیر هیأت دولت کامبوج دلایل سفر به ایران را تشریح کردند.

یونگ گفت: ما به دنبال افزایش همکاری میان احزاب سیاسی ایران و احزاب آسیایی هستیم و اکنون بیش از ۳۵۰ حزب از بیش از ۵۰ کشور عضو هستند و احزاب سیاسی ایران یکی از بازیگران اصلی این سازمان و مجمع بوده‌اند.

وی اظهار داشت: مجمع احزاب آسیایی در معرض تغییرات و تصمیمات بزرگی قرار دارد و ما با سفر به ایران توانستیم تصمیمات خیلی مهمی بگیریم و از اینکه مقامات ایرانی حمایت‌های خوبی از ما داشته‌اند کمال تشکر را داریم و امیدواریم که پارلمان ایران هم از ما حمایت خوبی داشته باشد.

مشاهیر سیدحسینی نیز گفت: ایران دوست خوب و قدیمی کشور پاکستان است که از برقراری دموکراسی حمایت می‌کند.

وی اظهار داشت: برای کشورهای آسیایی برقراری صلح و آرامش در میان کشورهای منطقه خیلی اهمیت دارد زیرا باعث توسعه یافتگی خواهد شد و ما امیدواریم که به زودی جنگ و درگیری در کشورهای منطقه خاتمه پیدا کند تا بتوانیم به اهداف والای خود دست پیدا کنیم و دل دشمنان را با اختلافات شادمان نسازیم.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر