کد خبر: 390670 A

با صدور بیانیه‌ای؛

ایلنا: خانه کارگر جمهوری اسلامی با صدور بیانیه‌ای انجام کودتا در ترکیه را محکوم کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، متن بیانه خانه کارگر خطاب به رییس اتحادیه کارگران ترکیه به شرح زیر است:

جناب آقای محمود ارسلان
ریاست محترم اتحادیه کارگران ترکیه (HAK-IS)

سلام علیکم

درحالیکه خاورمیانه در آتش جهل، تعصب ومداخله گرایی می‌سوزد و جای‌جای آن خون ملت بیگناه ریخته می‌شود، حادثه کودتای نظامیان در ترکیه طی شب قبل بر دامنه بحران‌های موجود در منطقه افزوده است و ویترین بی‌ثباتی و نظم‌ستیزی و نادیده‌انگاشتن حق ملت، سرکوب روندهای دموکراسی خواهی و تلاش برای اعاده نظم‌های کهن، الگاریشیک و سرکوب گرا را به نمایش گذاشته است.

کودتا در ترکیه با هر بهانه‌ای که اتفاق افتاده باشد، نتیجه محتومی جز شکست نخواهد داشت؛ همانگونه که طی ادوار گذشته در‌‌ نهایت به شکست انجامید.

ما عمیقا براین باوریم در حالیکه متاسفانه تکفیریان چهره‌ای خشن از اسلام به نمایش گذاشته‌اند و منطقه را به شدت ملتهب کرده‌اند، اقدام کور برخی نظامیان ترکیه حرکت در راستای تقویت جریانِ خواهانِ تشنج خواهد بود.

در این میان مدل دموکراسی و تجربه حزب عدالت و توسعه می‌تواند ضمن بازگرداندن آرامش به کشور همسایه و مسلمان، افق‌های روشن و قابل دفاعی از تبلور مردمسالاری به ارمغان آورد. لذا از ملت آگاه ترکیه و نهادهای مدنی و به‌ویژه جریان‌های کارگری می‌خواهیم به عنوان حافظان دموکراسی و مدنیت از برهم خوردن نظم دموکراتیک ترکیه جلوگیری کنند.

 خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران اقدام غیردموکراتیک و غیرقانونی در فرایند انتقال قدرت و نقض حاکمیت ترکیه را محکوم کرده و از اعاده نظم مشروع سیاسی به جامعه ترکیه حمایت می‌کند و معتقداست که ملت فهیم و آگاه و نهادهای مدنی و احزاب کارگری و سیاسی در ترکیه اجازه استقرار حکومت بر پایه کودتا را نخواهند داد.

همچنین ضمن تقبیح تمام روش‌های سرکوب‌گرایانه برای کسب قدرت همچون اقدام نظامیان در ترکیه، خواستار پایبندی همه گروههای قدر‌ت به روش‌های مسالمت‌آمیز و مدنی هستیم و تمکین به قانون و روندهای قانونی را اصل اساسی و استقرار نظم مبتنی بر قانون و متکی بر حمایت‌های مردمی و نهادی را فرض سیاسی می‌دانیم.

علیرضا محجوب
دبیرکل خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران
(کنفدراسیون عالی کارگران ایران)

خانه کارگر کودتا در ترکیه کودتای نظامی در ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر