کد خبر: 392305 A

دبیر امور سیاسی سازمان ملل:

ایلنا: دبیر امور سیاسی سازمان ملل با بیان اینکه هیچ گزارشی در ارتباط با توزیع، فروش، انتقال یا صادرات اقلام هسته ای و موشکی از سوی ایران که در قطعنامه 2231 از آن نام برده شده است به سازمان ملل نرسیده گفت: با این وجود این حق دبیر کل است که تفسیر خود را از قطعنامه ها داشته باشد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل، مقام‌های ارشد سیاسی سازمان ملل روز گذشته اجرای برجام را که تحت آن ایران تعهد کرده بود به دنبال توسعه و دستیابی به سلاح هسته‌ای نرود را مجدداً مطرح کردند. 

جفری فلتمن دبیر امور سیاسی سازمان ملل روز گذشته به شورای امنیت گفت: اجرای کامل برجام نُرم‌های جهانی مربوط به عدم گسترش سلاح هسته‌ای را تقویت کرده و جامعه بین‌المللی را از ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌های هسته‌ای ایران مطمئن خواهد کرد. 

او تاکید کرد: برداشته شدن تحریم‌ها در نتیجه برجام سبب می‌شود آرزوی دیرینه مردم ایران مبنی بر برقراری مجدد روابط اقتصادی با جهان و جامعه بین‌المللی به واقعیت بپیوندد. 

فلتمن در پی انتشار اولین گزارش دبیر کل سازمان ملل از زمان اجرایی شدن برجام به شورای امنیت گفت: از ۱۶ جولای و آغاز اجرایی شدن برجام در امسال دبیر کل هیچ گزارشی از هیچ منبع اطلاعاتی‌ای مبنی بر توزیع، فروش، نقل و انتقال یا صادرات اقلام هسته ای از سوی ایران دریافت نکرده است و از این تاریخ به بعد هیچ گزارشی مبنی بر فروش، توزیع، نقل و انتقال و صادرات اقلام مربوط به موشک‌های بالستیک نام برده شده در قطع نامه ۲۲۳۱ نیز به دبیر کل نرسیده است. 

او در ادامه مدعی شد: با این حال این حق دبیر کل است که تفسیر خود را از قطع‌نامه‌ها داشته باشد. دبیر کل تاکید داشته است که ما باید نیرو محرکه ایجاد شده در نتیجه برجام را حفظ کنیم و این شامل روح سازنده برجام نیز می‌شود. 

فلتمن ضمن تکرار ادعای مطرح شده در گزارش‌ بان‌کی‌مون خاطرنشان کرد: در این رابطه دبیرکل از ایران خواسته که از توسعه و پرتاب موشک‌های بالستیک که به طور بالقوه تنش‌ها را در منطقه افزایش می‌دهد، دست بردارد. 

این گزارش شامل محدودیت‌های مربوط به انتقال اقلام هسته‌ای و برنامه‌های هسته‌ای، نقل و انتقال اقلام مربوط به موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های مربوط به آن، نقل و انتقال اقلام نظامی و همچنین دارایی‌های بلوکه شده ایران است.

جفری فلتمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر