کد خبر: 392402 A

بهشتی‌‌پور در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: واکنش سیاسی و دیپلماتیک نسبت به گزارش بان‌کی‌مون خوب است و باید حتما انجام شود ولی برای آنکه غربی‌ها نتوانند نسبت به این مسئله سواستفاده کرده و از آن برای ایران پرونده‌سازی کنند، باید حتما یک تیم حقوقی و علمی برجسته و مسلط به حقوق بین‌الملل، مسئول شوند تا پاسخ حقوقی و مستند به این گزارش داده و ایران هم آن را به دبیرخانه سازمان ملل ثبت کند.

حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا، با اشاره به گزارش بان کی مون دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ گفت: دبیرکل سازمان ملل براساس قطعنامه ۲۲۳۱ باید گزارش‌هایی در مدت زمان شش ماه یکبار به شورای امنیت درباره این قطعنامه ارائه دهد.

او ادامه داد: قسمت‌هایی از این گزارش نشان می‌دهد که آقای بان‌کی‌مون تحت فشارهای سیاسی طرف مقابل به ویژه آمریکایی‌ها عمل کرده است. این مسئله را می‌توان در ادبیات به کار گرفته شده در این گزارش بخوبی مشاهده کرد.

این کارشناس مسائل هسته‌ای با اشاره به دیگر قسمت‌های این گزارش اظهار داشت: البته بان‌کی‌مون تلاش بسیاری کرده است در گزارش خود مشکلات پیش روی برجام و دیدگاه‌های طرف ایرانی را هم مدّنظر قرار دهد به همین دلیل در گزارش خود انتقاد های ایران در لغو نشدن بخشی از تحریم‌های مربوط به ایران را منعکس کرده است ولی بخش کوچکی از این گزارش حاشیه‌ساز شده و بر سایر بخش‌ها سایه انداخته است.  

بهشتی‌پور افزود: یکی از مسائل حاشیه‌ساز در این گزارش، اشاره دبیرکل به آزمایش‌های موشکی متعارف ایران است. این آزمایش‌ها در راستای امنیت کشورمان بوده و از سویی، بان‌کی‌مون می‌داند ایران نه کلاهک هسته‌ای دارد و برجام هم راه ساخته شدن بمب هسته‌ای را برای ایران مسدود کرده است. از طرفی، موشک‌های ایران هم برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی  یا ساخته نشده‌اند. وقتی او در گزارش خود بیان می‌کند این آزمایش‌ها با روح سازنده برجام در تضاد است، معلوم می‌شود او یا برجام را دقیق نخوانده و درنتیجه از بیرطرفی خارج شده و گزینشی عمل کرده است یا تحت فشار آمریکا بوده است.

او یادآور شد: بان کی مون در این باره باید حداقل نظر ایران را هم مطرح می‌کرد و می‌گفت ایران معتقد است این آزمایش‌ها برای بازدارندگی است و جنبه دفاع در برابر تهدیدهای دشمن دارد چراکه بیان نظر ایران در این مورد می‌توانست به بی‌طرفانه‌تر شدن این گزارش کمک کند. ولی شاهد هستیم بان‌کی‌مون فقط به نظر کشورهای غربی استناد کرده و فراتر از آن به قضاوت پرداخته است. 

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه موضوع آزمایش‌های ایران در شورای امنیت دو بار مورد رسیدگی قرار گرفته و به نتیجه‌ای نرسیده است، تصریح کرد: براساس نظر آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، ایران اقدامات لازم را در چارچوب تعهدهایش انجام داده است. اینکه فراتر از برجام از ایران خواسته شود توانمندی دفاعی خود را محدود کند، درخواستی غیرقانونی و خلاف رویه بین‌المللی درباره سلاح‌های متعارف و غیرهسته‌ای است.

بهشتی‌پور با بیان اینکه ایران نباید نسبت گزارش غیربی‌طرفانه و گزینشی بان‌کی‌مون فقط به واکنش‌های سیاسی اکتفا کند، خاطرنشان کرد: واکنش سیاسی و دیپلماتیک نسبت به این مسئله خوب است و باید حتما انجام شود ولی برای آنکه غربی‌ها نتوانند نسبت به این مسئله سوءاستفاده کرده و از آن علیه ایران پرونده‌سازی کنند، باید حتما یک تیم حقوقدان و مسلط به حقوق  بین‌الملل علمی و  برجسته و مسلط به روابط بین‌الملل مسئول شوند تا پاسخ حقوقی و مستند به این گزارش داده و ایران هم آن را به دبیرخانه سازمان ملل تحویل داده و ثبت کند. 

او اضافه کرد: ایران در سال‌های گذشته نیز به گزارش‌های محمد البرادعی و یوکیا آمانو درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ‌های حقوقی و فنی مناسبی داده بود و در سایت آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای نیز قابل دسترسی برای عموم پژوهشگران و عموم مردم است. در این صورت است که ایران می‌تواند مانع از تداوم پرونده‌سازی علیه ایران در مجامع بین‌المللی شود. بر این اساس ضرورت تهیه گزارشی علمی و دقیق حقوقی درباره گزارش بان کی مون بر کسی پوشیده نیست. 

این کارشناس مسائل هسته‌ای با بیان اینکه برجام گامی برای گرفتن بهانه‌ها ازطرف مقابل بود، ابراز داشت: ایران با مذاکرات هسته‌ای و پایبندی به برجام بهانه‌ها در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای‌اش از طرف مقابل گرفت و حالا نباید به آمریکا و متحدانش اجازه دهد مسائل آزمایش موشکی، ادعای حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر، جایگزینی برای بهانه‌گیری علیه ایران شوند.

حسن بهشتی‌پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر