کد خبر: 392446 A

لاریجانی در نطق پیش از دستور:

ایلنا: رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت گفت: اقدامات ایذایی مقابل توافق هسته‌ای به نقطه‌ای رسیده که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده بنابراین سازمان انرژی اتمی مطابق قانون مربوطه طرح راه‌اندازی کارخانه هسته‌ای برای غنی‌سازی در اندازه‌های مورد نیاز کشور را آماده کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، علی لاریجانی در نشست علنی امروز پارلمان و در نطق پیش از دستور خود گفت: گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت در مورد توافق هسته‌ای و اظهارات برخی نمایندگان کشورهای ۱+۵ در شورای امنیت گرچه از نظر حقوقی حاوی تعهدی برای ایران نبوده است، اما از جهات مختلف خطاهایی را دربرداشت که برای جایگاه دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت نوعی سقوط آزاد محسوب می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از طرفی دبیرکل در گزارش خود پایبندی ایران به تعهدهای را دلگرم کننده می داند و از طرف دیگر هیچ اشاره‌ای به نگرانی‌های ایران و شکایت ایران از عدم اجرای تمام تعهدات ۱+۵ نمی‌کند آیا دبیرکل مامور بود که گزارش کامل از اجرای تعهدات دو طرف بدهد یا مامور ناظر ۱+۵ در این ماجرا است.

لاریجانی گفت: آقای بان کی مون در گزارش خود پرتاب موشک بالستیک ایران را مخالف روح توافق هسته‌ای دانسته است اما قضاوت در تخطی را برعهده شورای امنیت گذاشته است.

او ادامه داد: سوال این است که پرتاب موشک با کدام قسمت از توافق هسته ای ناسازگاری دارد. روح برجام یک امر سیالی نیست که مجالی برای دبیرکل ایجاد کند که هر حرف بی ربطی را به آن نسبت دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در توافق هسته ای هیچ اشاره ای به موضوع موشک بالستیک وجود ندارد،یادآور شد: صرفا در قطعنامه ۲۲۳۱ آن هم درضمیمه آن به این امر اشاره شده است که ایران از ساخت موشک هایی که طراحی آن برای حمل سلاح هسته ای باشد پرهیز کند.

لاریجانی اعلام کرد: مگر ایران چنین طراحی انجام داده است که آقای دبیرکل آن را با روح برجام در تغایر اعلام کرده اند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دبیرکل در استدلال خویش بیان کرده است؛ چون موضوع پرتاب موشک بالقوه می تواند باعث افزایش تنش در منطقه شود واقعا تعجب‌آور است، دبیرکل سازمان ملل مطالب خود را برچنین پایه سستی قرار داده است. اگر چنین مبنایی را بپذیریم ایران حتی نباید ۲ میلیون بشکه نفت هم بفروشد چراکه برخی کشورهای منطقه آن را دستاویز تنش قرار می دهند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه اگر دیگران به دنبال تنش در منطقه هستند چه ربطی به قدرت دفاعی ایران دارد،عنوان کرد: آقای دبیرکل؛تنش را کسانی در منطقه ایجاد کردند که یک سال و نیم یمن را به خاک و خون کشیدند و شما با وقاحت بی سابقه حتی حاضر نشدید از منظر حقوق بشر برای کودکان قربانی جمله ای درباره آن ها اظهار کنید.

او افزود: تنش را در منطقه، کشورهایی ایجاد می کنند که از رهبر دینی کشور خود سلب تابعیت می کنند و شما خود را به خواب زده‌اید. تنش را در سوریه کسانی ۵ سال ادامه دادند که موشک‌های تاو به دست تروریست ها رساندند وعلی القاعده شما می دانید این موشک ها ساخت کجاست و چون شماره سریال دارد؛ می‌توانید بفهمید به دست چه کسانی داده شده است ،اما هیچ‌گاه در این باره سخنی نگفته‌اید. آقای بان کی مون؛ آیا مصوبه مجلس آمریکا در مورد روادید خلاف روح برجام نبود، چرا در گزارش خود ذکر نکرده‌اید.

لاریجانی ادامه داد: پس از توافق هسته‌ای تاکنون ۵۲ لایحه و قطعنامه در کمیته‌های مختلف مجلس نمایندگان و سنای آمریکا علیه کشور ما طرح شده که بیشتر آن کاملا با روح برجام مخالف است، گرچه همه آنها مسیر تصویب را طی نکرده است؛ اما سه مصوبه اخیر در مجلس نمایندگان به قدری صراحت در مخالفت با برجام دارد که مقام‌های کاخ سفید نیز با آن اعلام مخالفت کرده‌اند، چطور در این زمینه‌ها سکوت کرده‌اید!

رییس مجلس اظهار کرد: آیا مصوبه مجلس آمریکا در مورد روادید خلاف روح برجام نبود، چرا در گزارش خود ذکر نکرده‌اید. شما که جرات مقابله با داعش  را ندارید؛چرا مقابله ستایش برانگیز سپاه قدس را مصداق نقض دانسته‌اید!

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه سبک تر از دعاوی ذکر شده اشاره دبیرکل و برخی اعضای شورای امنیت به سفرهای نیروی قدس به عراق است که آن را مصداق نقض دانسته است، افزود: گزافه گویی هم حدی دارد به جای تشکر از ایران و نیروی قدس که با حضور غیرتمندانه خود در مقابل تروریسم های وحشی به کمک دولت عراق پرداخته اند و توانستند از بسیاری از شهرهای عراق داعش را بیرون کنند ادعانامه کذایی منتشر می کنید.

لاریجانی ادامه داد: فضاحت آورتر تراوش چنین کلماتی از جانب نمایندگان آمریکا و دو کشور اروپایی در شورای امنیت بود،این در حالی است که داعش در هفته های اخیر نیز در اروپا عملیات وحشت آوری داشته است. شما که نه جرات مقابله با داعش و نه روش آن را می دانید به طوری که داعش به راحتی در سه کشور اروپایی جولان داده و عملیات وحشیانه خود را سامان بخشیده چرا با بی پروایی مقابله ستایش برانگیز سپاه قدس را مصداق نقض دانسته‌اید.

او ادامه داد: شما به دنبال فهم چرایی رشد تروریسم در منطقه هستید که آسیب آن را خود تا حدی چشیده اید؛ باید به همین رفتارهای بی منطق و دوگانه خود بنگرید که نمونه دیگر آن در اجازه تشکیل اجلاس تروریست های آدم کش منافق در پاریس و یاوه گویی های آن مسئول عقب افتاده سعودی می‌توان یافت؛ گرچه این اجلاس و مطالب مطروحه آن به قدری بی‌ارزش و خارج از نزاکت بود که جای اظهار نظر نیست، اما برای کشورهای اروپایی که هرروز دم از مبارزه با تروریسم می زنند شرم آور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی با کمال تاسف از اقدام دبیرکل،به دولت آمریکا و مجلس نمایندگان و سنا هشدار می‌دهد؛ اقدامات ایذایی در مقابل توافق هسته‌ای به نقطه‌ای رسیده است که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده و ضمناً لازم است، سازمان انرژی اتمی مطابق قانون مربوطه طرح راه‌اندازی کارخانه هسته‌ای برای غنی‌سازی در درجات مورد نیاز کشور را آماده نموده و مجلس شورای اسلامی را در جریان امر قرار دهد.

به گزارش ایلنا، بعد از نطق پیش از دستور رییس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس شعار الله اکبر و مرگ بر آمریکا را سر دادند.

علی لاریجانی نشست علنی مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر