کد خبر: 392488 A

ورود زنان و اهل سنت به هیات رییسه؛

ایلنا: در انتخابات اولیه هیات رییسه فراکسیون امید اثری از حضور زنان و نمایندگان اهل سنت نبود. با این حال در انتخابات روز گذشته فاطمه سعیدی به هیات رییسه راه یافت تا زنان هم در هیات رییسه فراکسیون حضور داشته باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، ترکیب هیات رئیسه فراکسیون امید وقتی اعلام شد همه از جای خالی زنان گفتند و از غیبت اقلیت‌های مذهبی و از همه مهم‌تر پایتخت‌محور بودن این فراکسیون، از انتقادهایی بود که به این فراکسیون وارد شده بود. با این حال ترکیب جدید تا اندازه زیادی به انتقادها پاسخ گفته است و حالا فراکسیون امید با امید بیشتری جلسات خود را ادامه خواهد داد.

آنها که ماندند ...

از میان اعضای سابق هیات رئیسه محمدرضا عارف سرلیست تهران همچنان به عنوان رئیس فراکسیون حضور خواهد داشت.

محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان که در سه مجلس گذشته پرچم اصلاح‌طلبی را بالا برده بود نیز در هیات رئیسه باقی ماند.

محمود صادقی که در روزهای اخیر اظهارنظرهای شجاعانه‌ای برای پیگیری مطالبات اصلاح‌طلبان مطرح کرده بود، نیز بار دیگر رای اعضای فراکسیون را جذب کرد.

مصطفی کواکبیان مدیر روزنامه مردم‌سالاری نیز فرد دیگری بود که بار دیگر حضور خود را در هیات رییسه فراکسیون «تکرار» کرد.

حضور اعضا از شش استان کشور

در ترکیب اولیه هیات‌رییسه تنها سه استان (تهران - یزد و کهکلویه و بویراحمد) در هیات رییسه فراکسیون نماینده داشتند. حالا این سه استان به شش استان رسیده است.

آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و اردبیل و فارس و یزد هر کدام یک نفر و تهران چهار نفر در هیات رییسه مجلس دارد

کدام چهره‌ها آمدند؟

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس و منتخب اول مردم تبریز مهم‌ترین فردی بود که به هیات رییسه مجلس وارد شد.

در مقابل محمدعلی وکیلی که در هیات رییسه مجلس نشسته است و علی نوبخت و تاجگردون که ریاست دو کمیسیون مهم مجلس را بر عهده گرفتند، نامزد حضور در هیات رییسه فراکسیون امید نشدند.

در ابتدای جلسه عارف از نمایندگان خواسته بود در صورتی نامزد شوند که وقت لازم برای ریاست فراکسیون بگذارند و شاید این سه نفر به همین دلیل از نامزد شدن برای حضور در هیات رئیسه انصراف دادند.

گرچه اصرار وکیلی بر استیضاح وزیر کار نیز با انتقاد بعضی اعضای شاخص فراکسیون مواجه شده بود، با این حال هر سه این افراد در جلسه فراکسیون حاضر بودند.

پارسایی عضو کمیسیون اصل نود مجلس و منتخب اول مردم شیراز نیز دیگر نماینده‌ای بود که وارد هیات رئیسه فراکسیون شد.

محمد فیضی دبیر کمیسیون برنامه و بودجه نیز به عنوان منتخب مردم اردبیل در هیات رئیسه فراکسیون قرار گرفت.

هم زنان نماینده دارند و هم اهل سنت

در انتخابات اولیه هیات رییسه فراکسیون امید اثری از حضور زنان و نمایندگان اهل سنت نبود. با این حال در انتخابات روز گذشته فاطمه سعیدی به هیات رییسه راه یافت تا زنان هم در هیات رییسه فراکسیون حضور داشته باشند.

چهره دیگری که وارد هیات رییسه شد عبدالکریم حسین‌زاده نماینده اهل سنت نقده بود؛ چهره‌ای جوان که در انتخاب هیات رئیسه موقت مجلس نیز رای لازم را برای نشستن روی صندلی‌های هیات رییسه مجلس کسب کرد اما گفته می‌شود فشارهایی خارج از مجلس موجب شد در انتخاب هیات رییسه دائم پارلمان به رای لازم دست پیدا نکند.

اصولگرایان به دنبال مغازه دونبش

در حالی که فراکسیون اصلاح‌طلبان اعضای هیات رییسه دایمی خود را شناخته است، اصولگرایان همچنان از برگزاری مجمع عمومی خود طفره می‌روند و سعی دارند از طریق محافلی که عموما از خارج از مجلس و نمایندگان سابق مجلس نهم مدیریت می‌شود نمایندگان مجلس دهم را کنترل کنند، با این حال به نظر می‌رسد ترکیب جدید هیات رییسه مجلس نسبت به ترکیب سابق به اندیشه‌های اصلاح‌طلبی نزدیک‌تر شده باشد.

مسعود پزشکیان محمدرضا عارف فراکسیون امید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر