کد خبر: 392638 A

علی‌اکبر صالحی:

ایلنا: رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر این که ایران به دنبال راه‌اندازی کارخانه جدید نیست تاکید کرد که بر اساس برجام اگر طرف مقابل خلف وعده کند با اقداماتی که کارشناسان ما انجام داده‌اند می‌توانیم در اسرع وقت به غنی‌سازی برگردیم.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر صالحی در گفت‌وگوی زنده با شبکه اول سیما در پاسخ به سوالی در رابطه با انتشار اسناد محرمانه بین ایران و آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران پس از اتمام برجام گفت:‌ عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. برنامه پانزده ساله سیر تحول صنعت هسته‌ای کشورمان را تبیین کردیم و به تصویب شورای عالی امنیت ملی کشورمان رساندیم و آن را در چارچوب پروتکل الحاقی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کردیم.

او ادامه داد: با توجه به این که این برنامه صنعت هسته‌ای ما در یک افق بلندمدت هست تقاضا داریم که این برنامه محرمانه بماند. البته توافقی با ۱+۵ داشتیم که این برنامه را به آن‌ها هم  ارائه کنیم و قرار نیست که این برنامه منتشر شود.

صالحی خاطرنشان کرد: اگر آن‌ها (طرف غربی) اقدام به انتشار برنامه بلندمدت ایران می‌کنند ما نیز مشکلی با این موضوع نداریم ولی در قاعده ما موافق نیستیم که برنامه بلندمدت ما این طور در معرض عموم قرار بگیرد.

وی ادامه داد:  ظاهرا به تناقضی دچار شده‌اند و اختلافات دو قطبی در کمپ ایجاد شده است و مشکلاتی را برای خودشان ایجاد می‌کنند چرا که اگر این برنامه علنی بشود هر چند که ما به این موضوع علاقمند نیستیم چراکه برنامه ۱۵ ساله بلندمدت ماست. خود ملت ایران هم اگر خوب دقت کنند می‌پذیرند که این گونه برنامه‌های مهم و استراتژیک بهتر است همین طور محرمانه بماند اما اگر خودشان بخواهند یک روزی این برنامه را مکتوب و علنی کنند آن وقت ملت بزرگ ایران متوجه خواهند شد که عزیزان مذاکره کنندمان چه قدم‌های بلندی را برداشتند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی رییس مجلس صبح امروز در نطق پیش از دستور خود با اشاره به گزارش دبیرکل سازمان ملل و انتقاد شدید از او، از سازمان انرژی اتمی خواست که طرح راه‌اندازی کارخانه هسته‌ای برای غنی‌سازی را تدوین کند.

 

سازمان انرژی اتمی علی‌اکبر صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر