کد خبر: 392684 A

ولایتی در دیدار با وزیر خارجه مالزی:

ایلنا: رییس مرکز تخقیقات استراتژیک در ادامه برنامه‌های خود روز چهارشنبه ۳۰ تیرماه با وزیر امور خارجه مالزی دیدار و در خصوص توسعه روابط به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در دیدار با «داتو سری عنیفه امان» وزیر امور خارجه مالزی که با حضور مرضیه افخم سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی انجام شد، مالزی را کشوری مهم و تاثیرگذار دانست و گفت: ایران و مالزی به عنوان دو کشور تاثیر گذار و مهم می‌توانند در زمینه های دو جانبه و همچنین چند جانبه و به خصوص غرب  آسیا با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند و همکاری‌های خود را بیش از پیش گسترش دهند.

او به ملاقات‌ها و برنامه‌های خود در سنگاپور اشاره و تصریح کرد: کشورهای منطقه باید برای گسترش ارتباطات و افزایش تعاملات خود برنامه‌ریزی و تلاش کنند چراکه در این زمینه ظرفیت‌های ارزشمندی در اختیار دارند.

مشاور مقام معظم رهبری به افراط‌گرایی در منطقه هم اشاره و یادآور شد: افراط‌گرایی در منطقه مشکلات فراوانی را به وجود آورده و جمهوری اسلامی ایران در جهت حمایت و حفظ تمامیت ارضی کشورهای مسلمان منطقه مانند سوریه و عراق با خواست دولت‌های قانونی این کشورها در برابر این جریان‌های و گروه‌های تروریستی ایستادگی کرده است.

او افزود: دیدگاه‌های جریان‌های انحرافی می‌تواند صلح و امنیت جهانی را برهم بزند و جمهوری اسلامی ایران استفاده از زور، خشونت و قدرت نظامی را برای تغییر دولت‌های قانونی و منتخب مردم مردود می‌داند و به همین دلیل در موضوع ترکیه از ابتدای آغاز بحران، از دولت ترکیه حمایت کردیم.

ولایتی افزود: ایران تجربه زیادی در مبارزه با تروریسم در اختیار دارد و باید در جهت مقابله با این دیدگاه‌ها و تفکرهای انحرافی همفکری و همکاری کرد.

ولایتی تصریح کرد: با توجه به دیدگاه‌ها و اشتراکات فراوان فرهنگی فراوان، میان دو کشور، باید در جهت توسعه همکاری ها و همچنین توسعه ارتباطات با دیگر کشورهای این منطقه تلاش و برنامه‌ریزی کرد.

وزیر امور خارجه مالزی هم ضمن خوشامدگویی، روند توسعه همکاری ها و روابط را مثبت ارزیابی کرد و در ادامه به برخی از این موضوعات و از جمله امکان سرمایه‌گذاری و فعالیت های اقتصادی اشاره کرد.

او ضرورت توجه به ایجاد آرامش و تامین امنیت در جهان اسلام و مقابله با گروه‌های افراطی و تکفیری در منطقه را با همکاری کشورهای منطقه مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر ولایتی رییس مرکز تخقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به دعوت مقام‌های سنگاپور و مالزی به این دو کشور سفر کرده است.

photo_2016-07-20_16-04-53photo_2016-07-20_16-04-45

علی‌اکبر ولایتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر