کد خبر: 392694 A

اراده طرفین توافق هسته‌ای را تحسین می‌کنم؛

ایلنا: دبیرکل سازمان ملل ضمن در بیانیه‌ای تاکید کرد: برجام برای همه شرکای آن کار می‌کند که این مسئله شامل رساندن منافع ملموس به مردم ایران نیز هست.

به گزارش ایلنا، در بیانیه بان‌کی‌مون دبیر کل سازمان ملل متحد که به مناسبت سالگرد تصویب قطع نامه ٢٢٣١ منتشر شده، آمده است: یک‌سال پیش قطع‌نامه ٢٢٣١  شورای امنیت تصویب شد که در این قطع‌نامه موافقت سه کشور اروپایی به علاوه اتحادیه اروپا و سه قدرت جهانی با برجام به امضا رسید.  

بان‌کی‌مون در این بیانیه ضمن تبریک اولین سالگرد این دستاورد تاریخی را به شورای امنیت و شرکای برجام اظهار داشت: برجام یک پیروزی در دیپلماسی برای جلوگیری و پیشگیری از درگیری و همچنین تقویت هنجارهای منع گسترش سلاح در جهان بود و من عزم و اراده موجود بین طرف‌های این توافق را تحسین می‌کنم.

او همچنین خاطرنشان کرده است که برجام به همراه یک نظام بازرسی قوی، به قوی‌ترین نظام تحریم‌های شورای امنیت پایان داد و برای ایران فرصت‌های بیشتری جهت تعامل با جامعه جهانی فراهم آورد.

به گفته دبیر کل سازمان ملل قطع نامه ٢٢٣١ منادی یک تغییر بنیادین در روابط ایران و شورای امنیت بوده که زمان‌بندی مشخصی را برای حل معضلات هسته‌ای ایران در دستور کار شورا قرار داده است.

او ضمن تحسین پایبندی جمهوری اسلامی  ایران را به تعهدهای هسته‌ای و اجرای برجام حسب تایید آژانس بین‌المللی اتمی افزود: همچنین قدم‌های برداشته شده توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده را در ارتباط با برداشتن تحریم‌ها در توافق هسته‌ای و برجام را تحسین می‌کنم. 

بان‌کی‌مون در این بیانیه از همه شرکای برجام جهت نگه داشتن و پایبندی‌شان به تعهدها تشکر کرده است و از کشورهای عضو سازمان تقاضا کرده حمایت کامل و موثرشان از برجام را ادامه دهند.

او تاکید کرد: از هرچیزی مهمتر این است که بدانیم برجام برای همه شرکای آن کار می‌کند و این شامل رساندن منافع ملموس به مردم ایران نیز هست.

دبیر کل سازمان ملل با بیان اینکه یکسال بعد از امضای توافق هسته‌ای با اطمینان می‌گویم برجام بهترین راه برای اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و شناخت درست از آرزوهای بزرگ مردم ایران بود، گفت: فراخوان اجرای برجام و قطع‌نامه ٢٢٣١ را به طور جامع بر اساس احترام متقابل و منافع مشترکی که می‌تواند همکاری‌های بیشتری را برای دستیابی به صلح و امنیت بین‌المللی فراهم آورد را صادر می‌کنم.

توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بان کی مون دبیرکل سازمان ملل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر