کد خبر: 398100 A

رئیس‌جمهور پیش از سفر به باکو مطرح کرد:

ایلنا: رییس‌ جمهور کاهش تعرفه گمرکی میان ایران با آذربایجان و روسیه، تجارت آزاد با کشورهای عضو اوراسیا، مشارکت در خودروسازی و داروسازی در آذربایجان، توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری میان ایران و آذربایجان و همکاری‌های منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و همکاری سه کشور در دریای خزر را از جمله موضوعاتی دانست که در اجلاس سه جانبه ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه میان طرفین بررسی می‌شود.

به گزارش ایلنا، حجت‌السلام و المسلمین حسن روحانی در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد، با تشریح اهداف سفر دو روزه خود به باکو گفت: این سفر به منظور دیدار رسمی از جمهوری آذربایجان و شرکت در اجلاس سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه انجام می‌شود.

وی افزود: روابط ایران با کشور دوست و برادر، جمهوری آذربایجان در سال‌های اخیر توسعه خوبی داشته و مناسبات تجاری، اقتصادی و سیاسی دو کشور نسبت به گذشته ارتقاء یافته است.

رییس‌ جمهور همچنین خاطرنشان کرد: روابط ایران و روسیه نیز امروز به سمت روابطی راهبردی پیش می‌رود و ما در مسایل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، مشارکت خوبی با یکدیگر داریم.

روحانی با اشاره به اینکه اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان برای رایزنی در کریدور شمال – جنوب است، گفت: پیش از این اجلاس سه جانبه میان روسای جمهور ایران، ترکمنستان و قزاقستان در اینچه‌برون و اجلاس سه جانبه دیگری میان روسای جمهور ایران، افغانستان و نخست‌وزیر هند در تهران انجام شد که در تمامی این نشست‌ها برای برقراری و احیاء کریدور شمال و جنوب بحث و تبادل نظر شده است.

رییس‌ جمهور افزود: در این اجلاس در زمینه ارتباط راه‌آهن ایران، آذربایجان و روسیه که موجب اتصال کشورهای اروپای شرقی و شمالی به خلیج فارس، اقیانوس هند و کشورهای جنوبی می‌شود، گفت‌وگو خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای قرار گرفته که مسیر اتصال کشورهای جنوب منطقه به آسیای مرکزی و قفقاز است، گفت: در این اجلاس درباره همکاری‌های سه‌جانبه در زمینه راه‌اندازی راه‌آهن آستارا – رشت گفت‌وگو خواهیم کرد البته قرار است تا پایان سال میلادی جاری راه‌آهن آستارا – آستارا راه‌اندازی شود و آذربایجان آمادگی برای مشارکت در این زمینه را دارد.

رییس‌ جمهور کاهش تعرفه گمرکی میان ایران با آذربایجان و روسیه، تجارت آزاد با کشورهای عضو اوراسیا، مشارکت در خودروسازی و داروسازی در آذربایجان، توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری میان ایران و آذربایجان و همکاری‌های منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و همکاری سه کشور در دریای خزر را از جمله موضوعاتی دانست که در اجلاس سه جانبه ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه میان طرفین بررسی می‌شود.

روحانی با بیان اینکه برای اولین بار است میان ایران، روسیه و آذربایجان، اجلاس سه جانبه برگزار می‌شود، گفت: این ارتباط هم از لحاظ توسعه روابط میان همسایگان و هم با توجه به شرایط خاص منطقه برای افزایش ثبات و امنیت در منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

رییس جمهور در ابتدای این گفت‌وگو نیز ضمن تبریک روز خبرنگار به اهالی رسانه و خبرنگاران کشور اظهار امیدواری کرد که خبرنگاران در انجام وظایف و رسالت بسیار مهمی که برعهده دارند، پیوسته موفق باشند.

 

حسن روحانی اجلاس سران ایران، روسیه و آذربایجان در باکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر