کد خبر: 398145 A

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه:

ایلنا: مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه تاکید کرد: با تولید ایزوتوپ‌های پایدار در سایت فردو نه تنها ایران از واردات این مواد مستغنی می‌شود بلکه خود به کشور صادرکننده این مواد هسته‌ای در دنیا تبدیل می‌گردد.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد رئیس هیات کارشناسی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در مذاکرات هسته‌ای نوشت: در اعماق صد متری زیر زمین در کویر در تاسیسات فردو که برخی فکر می‌کنند تعطیل است، یک زیرساخت هسته‌ای در همکاری نزدیک میان دانشمندان ایرانی و روسی در حال احداث است که با تکمیل به یکی از مهمترین شاخه‌های پیشرفته صنعت هسته‌ای ایران مبدل خواهد گردید. 

وی ادامه داد: کاخ کرملین نیز در بیانیه‌ای که روز جمعه پریروز در آستانه دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان صادر کرده است بر اهمیت همکاری دو کشور ایران و روسیه در خصوص تولیدهای ایزوتوپ‌های پایدار در سایت هسته ای فردو تاکید کرده است.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه درباره ایزوتوپ‌های پایدار گفت: ایزوتوپ‌های پایدار دسته‌ای از مواد هسته‌ای هستند که با برخی تغییرات نسبت به مواد هسته‌ای موجود در طبیعت پدید می‌آیند و مصارف مهمی در صنایع گوناگون و کاربردهای متعدد در درمان و علم پزشکی دارند. در دنیا فقط چندین کشور هستند که به تولید این ایزوتوپ‌های پایدار می‌پردازند. کشور ما نیز هر ساله برای تامین نیازهای صنعتی و درمانی کشور ده‌ها میلیون دلار برای واردات این ایزوتوپ‌های پایدار هزینه می‌کند. 

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه با تولید ایزوتوپ‌های پایدار در سایت فردو نه تنها ایران از واردات این مواد مستغنی می‌شود بلکه خود به کشور صادرکننده این مواد هسته‌ای در دنیا تبدیل می‌گردد، نوشت: تولید ایزوتوپ‌های پایدار در ایران قرار است از طریق بکارگیری چند صد سانتریفیوژ مدرن انجام گیرد، تولید سانتریفیوژهایی که در کشورمان بومی شده است و دانشمندان هسته‌ای کشورمان با همکاری دانشمندان روسی برای اولین بار این فن‌آوری را علاوه بر انجام غنی‌سازی، با انجام تغییراتی برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار بکار خواهند گرفت. 

این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: در کنار تولید این مواد در این تاسیسات، سایت هسته‌ای فردو به دلیل ویژگی‌های منحصربفرد فنی خود محل مناسبی برای تحقیقات و آزمایشات بسیار پیشرفته فیزیک هسته‌ای است. بر همین اساس قرار است از طریق همکاری‌های بین‌المللی سایت فردو به یک مرکز توسعه و تحقیقات عالی فیزیک هسته‌ای مبدل شود. مذاکرات مقدماتی این امر با کشورهای پیشرفته صنعتی هسته‌ای جهان از جمله کشورهای اروپایی در جریان است که امید است در آینده‌ای نزدیک وارد مرحله اجرایی شود. 

حمید بعیدی‌نژاد کانال تلگرام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر