کد خبر: 399887 A

عضو هیات‌رییسه فراکسیون امید به ایلنا خبر داد؛

ایلنا: رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی با اشاره به تلاش این فراکسیون برای تقویت بعد نظارتی مجلس، ضمن اعلام خبر ورود این فراکسیون به تحقیق‌وتحفص‌هایی که نیمه‌کاره رها شده، از کلیدزدن تعداد دیگری تحقیق‌وتفحص جدید از طریق این فراکسیون خبر داد و گفت: باتوجه به نیاز به رتبه‌بندی سازمان‌ها و نهادهای مختلف اقتصادی کشور به لحاظ میزان فساد اقتصادی و اداری، قصد داریم از طریق این فراکسیون، این رتبه‌بندی را انجام دهیم.

محمودصادقی در گفت‌وگو با خبرنگارپارلمانی ایلنا، با اشاره به برگزاری مجمع عمومی فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی و انتخاب هیات رییسه این فراکسیون، اعلام کرد: هدف از تشکیل این فراکسیون، فعالیت پیشگیرانه در دو حوزه قانون‌گزاری و نظارت درخصوص دو مقوله فساد اقتصادی و اداری است.

لزوم پالایش تمامی قوانین مربوط به مبارزه با فساد

او با تاکید بر وظیفه مجلس درخصوص مبارزه با فساد، گفت: باتوجه به این‌که ممکن است در بحث قانون‌گزاری در خصوص مبارزه با فساد نقص، کمبود یا تعارض قوانین روبرو باشیم، و یا برخی از قوانین فسادزا باشند، ابتدا باید تمامی قوانین در این رابطه را پالایش کنیم.

بیش‌فعالی مجلس در زمینه قانونگذاری و کم‌کاری در بحث نظارت

رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی همچنین با اشاره به اهمیت وظیفه نظارتی مجلس، یادآور شد: به نظر می‌رسد، مجلس در زمینه قانون‌گزاری بیش‌فعال بوده و در مواردی با تورم قوانین روبرو هستیم، اما در وظیفه دیگرش که بحث نظارت باشد، بسیار ضعیف عمل کرده و هدف از تشکیل این فراکسیون نیز تقویت بعد نظارتی مجلس است.

تعامل با سازمان بازرسی، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نود و سازمان‌های مردم‌نهاد

عضو هیات رییسه فراکسیون امید با اشاره به لزوم استفاده از اهرم‌های نظارتی مجلس، خاطرنشان کرد: باتوجه به این‌که دیوان محاسبات در راس اهرم‌های نظارتی مجلس قرار دارد، قصد داریم با ایجاد ارتباطی نزدیک با دیوان محاسبات مجلس، تعاملی فعال با این دیوان داشته باشیم و مباحث پیشگیرانه را از طریق دیوان محاسبات پیگیری کنیم.

صادقی همچنین به نقش تاثیرگذار کمیسیون اصل نود مجلس در مقابله و مبارزه با فساد تاکید کرد و گفت: قصد داریم در کنار برقراری تعامل با کمیسیون اصل نود، با نهادهای نظارتی خارج از مجلس همچون سازمان بازرسی کل کشور که در راس این نهادها قرار دارد، همکاری کنیم و علاوه بر آن با دیگر نهادهای نظارتی ازجمله دیوان عدالت اداری تعاملی بهتر و سازنده‌تر ایجاد کنیم.

این نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران درمجلس همچنین با تاکید بر اهمیت تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در مسیر مبارزه با فساد اقتصاد و اداری، یادآور شد: فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی قصد دارد در کنار همکاری و تعامل با نهادها و سازمان‌های دولتی، با این تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز همکاری کند.

ورود فراکسیون شفاف‌سازی اقتصاد به تحقیق‌وتفحص‌های نافرجام مجلس نهم

او در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی با تحقیق‌وتفحص‌های بلاتکلیف در مجلس همچون تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید و مناطق آزاد، اعلام کرد: قطعاً یکی از نخستین اهداف و برنامه‌های ما ورود به پرونده‌هایی است که زحمات بسیاری برای آن کشیده اما گزارش نهایی آن قرائت نشده یا به هر دلیل در میانه راه متوقف شده است.

آغاز چند تحقیق‌وتفحص جدید در فراکسیون شفاف‌سازی اقتصاد

عصو هیات رییسه فراکسیون امید تصریح کرد: قصد داریم، تمامی تحقیق‌و‌تحفص‌هایی که در مجلس نهم انجام شده را بررسی کنیم تا ببینیم چرا بعضاً به سرانجام نرسیده‌اند و در کنار این اقدام، قصد داریم درخصوص آغاز برخی تحقیق‌وتحفص‌ها از طریق این فراکسیون، اقدام کنیم.

رتبه‌بندی سازمان‌های اقتصادی کشور به‌لحاظ فساد اقتصادی

رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی همچنین خاطرنشان کرد: باتوجه به این‌که سازمان شفافیت بین‌المللی، کشورهای مختلف جهان را به صورت سالانه،‌ به‌لحاظ درک و مفهوم فساد رتبه‌بندی می‌کند و خلا چنین نهاد و سازمانی در کشور احساس می‌شود، همواره شاهد هستیم برخی از مسئولان گلایه می‌کنند که چرا معمولاً به ایران رتبه‌هایی نازل اعطا می‌شود و پاسخ من همواره به دوستان این بوده که رتبه‌ای که خودشان به عملکردشان می‌دهند، چیست!

صادقی در پایان اعلام کرد: آن‌چه مسلم است، ما نیاز داریم از طریق یک نهاد نظارتی بی‌طرف، عملکرد سازمان‌ها و نهادهای مختلف اقتصادی کشور را به لحاظ فساد اقتصادی بررسی کنیم و به این سازمان‌ها و نهادهای داخلی، رتبه بدهیم که قصد داریم این مهم را در فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی پیگیری کنیم.

محمود صادقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر