کد خبر: 400126 A

سفیر روسیه در تهران:

سفیر روسیه در تهران گفت: مشکل خروج طرح دعوی اس-۳۰۰ از دادگاه بارها توسط مقام‌ها و نمایندگان فدراسیون روسیه تکرار شده و امروز این طرح از موضوعیت خارج شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، لوان ژاگاریان سفیر روسیه در تهران به یکی از موضوعات اختلافی ایران یعنی موشک‌های پدافندی اس-۳۰۰ هم پرداخت و خاطرنشان کرد: مشکل خروج طرح دعوی اس-۳۰۰ از دادگاه بارها توسط مقام‌ها و نمایندگان فدراسیون روسیه تکرار شده و امروز این طرح از موضوعیت خارج شده است.

او گفت: باید به این نکته هم اشاره کنم که همکاری‌های نزدیک بین بخش‌های نظامی ما هم برقرار شده است و امیدوارم با تلاش‌های مشترک بتوانیم شرایط سوریه را به ثبات برسانیم.

کمی بعد از اعلام توافق هسته‌ای ایران و غربی‌ها در وین، «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهور روسیه گفت که این تعلیق داوطلبانه پایان یافته و قرار است موشک‌ها به سمت ایران ارسال شود.

جاگاریان در این خصوص به ارسال حدود نیمی از سامانه به ایران و ادامه ارسال مابقی محموله اشاره کرد و گفت: با این شرایط دیگر بحث شکایت ایران در محاکم بین‌المللی علیه فروشنده روس، در دستور کار مذاکرات طرفین نیست.

به گزارش ایلنا، روز دوشنبه هفته گذشته معاون نخست وزیر روسیه دیمیتری روگوزین گفته بود روسیه تا به حال نصف محموله اس-۳۰۰ خریداری شده توسط ایران را به این کشور ارسال کرده است.

همچنین سرگئی چمزوف رییس شرکت روستک روسیه در ماه جولای گفته بود که روسیه قرار است این سامانه‌های دفاعی را به زودی تا پایان سال ۲۰۱۶ به طور کامل به ایران ارسال کند.

این دیپلمات روس همچنین گفت: ایران به‌طور سنتی به آخرین و مدرن‌ترین اسلحه‌ ساخت روسیه علاقه نشان داده است اما تجهیزات نظامی داده شده به ایران تنها جنبه دفاعی دارد و خطری برای از بین بردن تعادل نیروها در منطقه ندارد.

سفیر روسیه در تهران در مورد کمپانی نفتی لوک اویل روسیه نیز گفت: قرار است این شرکت بزرگ نفتی برای توسعه دو میدان نفتی در نزدیکی اهواز در ایران همکاری کند.

ژاگاریان گفت: اگر ما در مورد پروژه‌های خاص صحبت کنیم یکی از آنها همین همکاری شرکت نفت روسی در توسعه دو میدان نفتی در ایران خواهد بود.

سفیر روسیه در ایران ادامه داد: «گازپروم» و «گازپروم نفت روسیه» و شرکت ملی نفت ایران در حال مذاکره برای امضای طرح توسعه میادین نفتی هستند.

این مذاکرات بیین گازپروم و شرکت ملی نفت ایران و همچنین گازپروم نفت و شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میادین گازی و نفتی در مرحله رسیدن به توافق است.

 

ایران و روسیه موشک اس 300 لوان ژاگاریان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر