کد خبر: 400171 A

سخنگوی وزارت خارجه خبر داد؛

ایلنا: سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه از لغو ممنوعیت سفر تورهای گردشگری به ترکیه با توجه به پذیرش تعهدهای لازم از سوی آنکارا خبر داد.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در پاسخ به سوال تعدادی از خبرنگاران درخصوص تفاهم‌های صورت گرفته در سفر دیروز وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه گفت: سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به این کشور که با استقبال گرم مقام‌های ترکیه همراه بود، را سفری سازنده و در جهت منافع مردم دو کشور می‌دانم.

او افزود: در این سفر مذاکرات طولانی و مفصلی درخصوص مسایل سیاسی دوجانبه، موضوع‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و سایر مسایل مورد علاقه دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین در این دیدارها و مذاکرات به عمل آمده پیرامون همکاری‌های دوجانبه، تفاهم‌ها و توافق‌هایی صورت پذیرفت.

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد چگونگی سفر گردشگران ایرانی به ترکیه اظهار داشت: با توجه به درخواست طرف ترکیه‌ای پیرامون برقراری مجدد تورهای گردشگری ایران به مقصد ترکیه و از آنجائی که دولت ترکیه علاقمند به برقراری مجدد این تورهاست و گردشگران ایرانی را جزو بهترین گردشگران و بازدیدکنندگان از این کشور می‌دانند، در مورد امنیت و رفاه حال گردشگران ایرانی قول‌های مساعدی را به طرف ایرانی اعلام داشته‌اند، طرف ایرانی پذیرفت که ممنوعیت سفر تورهای گردشگری به ترکیه با توجه به پذیرش تعهدات لازم از سوی دولت ترکیه را لغو نماید و از این پس آژانس‌های مسافرتی کشورمان می‌توانند به صلاحدید و با بررسی‌های همه‌جانبه و ایجاد تمهیدات لازم و مناسب و مورد نیاز شهروندان ایرانی در هماهنگی و تماس با شرکای ترکیه‌ای خود نسبت به اعزام تورهای گردشگری به این کشور همسایه اقدام نمایند.

قاسمی تاکید کرد: رفع ممنوعیت سفر گردشگران ایرانی به همراه تورهای گردشگری توسط آژانس‌های ایرانی به معنی سلب مسئولیت آژانس‌ها و مؤسسات گردشگری نخواهد بود و آنها باید طی تفاهم‌های دقیق و بررسی شرایط در جهت فراهم ساختن رفاه کامل گردشگران ایرانی اقدام لازم به عمل آورند.

او خاطرنشان کرد: سازوکارهای لازم و چگونگی آغاز مجدد این فرآیند و اقدامات مقتضی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متعاقباً و بعد از هماهنگی‌های لازم اعلام خواهد شد. 

ایران و ترکیه محمدجواد ظریف سفر ظریف به ترکیه بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر