کد خبر: 404673 A

علی شمخانی در دیدار با نخست‌وزیر هند:

ایلنا: نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای دیدار رسمی دو روزه به هند سفر کرده است بعداز ظهر روز جمعه با ناریندرا مودی نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، علی شمخانی در این دیدار با قدردانی از مواضع ثابت هند در دفاع از حقوق هسته ای صلح آمیز کشورمان در طول سال‌های گذشته اظهار کرد: رویکردهای سازنده و جایگاه مستقل  جمهوری اسلامی ایران و هندوستان به عنوان دو قدرت منطقه‌ای زمینه‌های قابل ملاحظه‌ای را برای همکاری مشترک به منظور پایان بخشی به منازعات و بحران‌های منطقه‌ای و همچنین مبارزه  با جریان تروریسم تکفیری فراروی دو کشور قرار داده است.

وی با ابراز خرستدی از امضاء توافقنامه چابهار در سفر نخست وزیر هند به ایران و ضرورت افزایش تحرک دو کشور برای جبران عقب ماندگی چند ساله در این پروژه عظیم افزود: فعال سازی کریدور شمال-جنوب و نقشی محوری بندر چابهار در اجرای این طرح موجب شکوفایی پروژه های ترانزیتی وشکل گیری منافع اقتصادی قابل توجه برای مجموعه کشورهای فعال در این کریدور خواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر ضرورت احیای سند همکاری‌های راهبردی که در سال 1998 به امضاء سران دو کشور رسیده بود اظهار کرد: در فضای پس از برجام مجموعه موانع و محدودیت‌هایی که اجرای این سند را متوقف نموده بود بر طرف گردیده و لازم است دو کشور برای بهره گیری از ظرفیت‌های گسترده این سند گام‌های جدیدی بردارند.

وی فعال سازی همکاری‌های امنیتی، فضایی، دفاعی و سایبری را به عنوان حوزه‌های مکمل در مناسبات سیاسی و اقتصادی دو کشور، بستر ساز افزایش سطح روابط همه جانبه میان ایران و هند عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: موقعیت برجسته دو کشور در علوم نو شامل نانو، بیوتکنولوزی، سلولهای بنیادی و علوم شناختی از جمله ظرفیتهای اختصاصی در همکاریهای دو جانبه تهران ودهلی نو می باشد.

شمخانی روابط ایران وهند را غیر متاثر از فشار طرف‌های ثالث عنوان کرد و افزود: مناسبات تاریخی و سازنده دو کشور هیچگاه تهدیدی برای سایر کشورها نبوده و رویکردی بجز افزایش ثبات، امنیت و توسعه منطقه ای را دنبال نکرده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: جامعه عظیم مسلمانان هند و روابط تاریخی و اشتراکات تمدنی و فرهنگی میان دو کشور بستری مناسب برای تبادل دیدگاهها و جهت دهی ظرفیت‌های فرهنگی به عنوان بخش مهمی از روابط ایران و هند می باشد.

شمخانی با تقبیح اقدامات برخی کشورهای منطقه که با حمایت از تفکرات تکفیری عملا به کارخانه داعش سازی تبدیل شده اند گفت: همکاریهای فرهنگی ایران و هند می تواند زمینه نفوذ و فعالیت گروه‌های تکفیری در جامعه مسلمانان هند را از میان ببرد.

ناریندرا مودی نخست وزیر هند نیز در این ملاقات با ابلاغ سلامهای گرم خود به مقام معظم رهبری و رییس جمهور کشورمان گفت: سفر جنابعالی به هند که در ادامه دیدار من از تهران انجام شده است اقدامی بسیار مهم و نشان دهنده اراده دو کشور برای سرعت دادن به اجرای توافقات مشترک است.

وی رویکرد ایران و هند را محافظت و حمایت از انسانیت عنوان کرد و اظهار داشت: امروز مهمترین خطری که انسانیت را تهدید می کند تروریسم و افراط گری است.
نخست وزیر هند اسلام رادین عطوفت و رحمت عنوان کرد و اظهار داشت: از 1400 سال قبل تا کنون هیچ رخدادی نتوانسته بود به اندازه رفتار تروریستهای تکفیری که هیچ نسبتی با اسلام ندارند به این دین لطمه وارد کند.

وی با تاکید بر ضرورت مقابله همه جانبه و موثر با ریشه های اعتقادی تروریسم تکفیری گفت:در کنار توسعه همکاریهای اقتصادی و سیاسی می بایست همکاری مشترک در حوزه مبارزه با تروریسم نیزدر دستور کار نهادهای ذیربط دو کشور قرار بگیرد.

 

علی شمخانی نارندرا مودی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر