کد خبر: 407531 A

بروجردی در دیدار با وزیر دولت در امور خارجی ژاپن؛

ایلنا: رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار با وزیر دولت در امور خارجی ژاپن، گفت: ایران در مبارزه با تروریسم جدی است و با توجه به این که تروریسم مرز نمی شناسد نیازمند عزم جهانی و همکاری همگانی است.

به گزارش ایلنا، سونوئورا وزیر دولت درامور خارجی ژاپن عصر امروز شنبه ( ۱۳ شهریور) با علاء الدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس دیدار و گفت وگو کرد.

بروجردی درابتدای این دیدار روابط جمهوری اسلامی ایران و ژاپن را تاریخی و ریشه دار خواند و گفت: با  توجه به پیشینه مناسب روابط دو کشور و ذهنیت مثبت ملت ایران از همکاری با ژاپن بستر تقویت همکاری های فی مابین مهیا می باشد که عامل  مهمی درتسهیل ارتباطات ۲ کشور است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به فراهم بودن فضا برای تقویت روابط فی مابین، گفت: از زمانی که توافق  هسته ای صورت گرفت و سایه تحریم کم رنگ شد، فضا برای تقویت روابط بیش از گذشته فراهم شده است. هرچند آمریکایی ها همچنان سنگ اندازی می کنند ولی یک توافق بین المللی مورداحترام همه اعضای سازمان ملل خواهد بود.

وی افزود:  ارتباطات  میان پارلمان‌ها و دولت‌های ۲ کشور در سطح بالایی است که باید سعی شود از این مراودات جهت ارتقای روابط فی مابین درزمینه های مورد علاقه طرفین استفاده شود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن اشاره به بحران های موجود در منطقه ازجمله اقدامات گروه‌های تروریستی درکشورهای سوریه، عراق و کشورهای منطقه، تصریح کرد: آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای این کشور با حمایت‌های مالی و تسلیحاتی و تقویت گروه‌های تروریستی مرتکب اشتباه بزرگی شدند که امروزه مهار آن نیازمند همکاری‌های جمعی و بین‌المللی همه کشورهای جهان می‌باشد.

بروجردی گفت:  ایران در مبارزه با تروریسم جدی است و با توجه به این که تروریسم مرز نمی‌شناسد نیازمند عزم جهانی و همکاری همگانی است و همکاری اطلاعاتی دو کشور می‌تواند یکی از موارد این همکاری ها باشد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن محکوم کردن حملات عربستان سعودی به کشور ضعیف و بی دفاع یمن، گفت:  حمله عربستان سعودی به یمن منجر به کشته شدن و زخمی شدن افراد غیر نظامی و بی دفاع و هزاران کودک شده است که با هرمنطقی محکوم است.

وزیر دولت در امور خارجی ژاپن  نیز در این دیدار ضمن یادآوری پیشینه تاریخی روابط ۲ کشور به علاقمندی کشورش برای توسعه ارتباطات فیمابین  اشاره کرد و گفت: هدف از سفر این هیات رایزنی جهت عملیاتی شدن زمینه های همکاری میان طرفین است.

وی افزود:  همکاری های علمی، هسته ای، پزشکی و محیط زیست از جمله زمینه های مورد علاقه کشور ژاپن برای توسعه ارتباطات دو کشور است که باید درکنار ارتباطات خوب پارلمانی و سیاسی فیمابین مورد توجه قرارگیرد.

سونوئورا همچنین با اشاره به فعالیت گروه های تروریستی ازجمله داعش درمنطقه گفت: این گروه های تروریستی که تندروی ویژگی بارز آنها است قطعا هیچ جایگاهی درکشور ژاپن ندارند و مبارزه با آنها  عزم و همکاری جامعه بین المللی را می طلبد و جامعه بین المللی باید برای تامین امنیت منطقه تلاش کند.

علاءالدین بروجردی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر