کد خبر: 409319 A

به ریاست ایران؛

ایلنا: آخرین نشست کمیته هماهنگی جنبش عدم تعهد به ریاست ایران روز پنجشنبه به منظور انجام هماهنگی‌های لازم پیش از برگزاری اجلاس سران جنبش در جزیره مارگریتای ونزوئلا در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در این نشست که به ریاست غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و در سطح سفرای کشورهای عضو این جنبش برگزار شد علاوه بر تایید پیش‌نویس سند نهایی، آخرین هماهنگی‌ها پیش از برگزاری نشست سران این جنبش در ونزوئلا صورت گرفت. 

نماینده ونزوئلا هفته آینده ریاست جنبش عدم تعهد را به عهده خواهد گرفت. 

این نشست در عین حال شاهد طرح موضوعات چالشی نیز بود. 

کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) در این جلسه اصرار داشتند که بیانیه وزیران امورخارجه کشورهای این اتحادیه به عنوان پیوست پیش‌نویس سند نهایی از سوی ریاست جنبش عدم تعهد به اجلاس سران در ونزوئلا ارائه شود که این پیشنهاد از آنجا که مورد مذاکره قرار نگرفته بود، با مخالفت شماری از اعضای جنبش روبه‌رو شد و مورد موافقت قرار نگرفت. 

شرکت‌کنندگان در این نشست موافقت کردند که کشورمان به عنوان رئیس جنبش، متن پیشنهادی کشورهای آ.سه.آن را به نشست کارشناسان ارشد در ونزوئلا گزارش کند و در آنجا مورد مذاکره قرار گیرد. 

موضوع دیگر، رقابت شدید میان کشورهای مغرب و الجزایر برای کسب ریاست کمیته سیاسی کارشناسان ارشد نشست ونزوئلا بود که با عنوان تعیین پست‌های اجلاس هفدهم سران جنبش عدم تعهد در نشست پایانی روز پنجشنبه در نیویورک مجددا طرح شد و به رغم تلاش‌های مشترک ایران و ونزوئلا برای متقاعد کردن یکی از این دو کشور به صرف نظر از این پست این اختلاف حل نشده باقی ماند و مقرر شد ایران این موضوع را نیز برای تصمیم‌گیری به نشست کارشناسان ارشد در ونزوئلا گزارش کند. 

در این نشست چهار ساعته علاوه بر بحث و بررسی موضوعاتی از قبیل گزارش کمیته‌ها و گروه‌های کاری، پیش‌نویس سند نهایی اجلاس سران نیز مورد تایید قرار گرفت و بدین ترتیب آماده ارسال به اجلاس سران در ونزوئلا شد. 

این پیش‌نویس ۱۹۴صفحه‌ای مشتمل بر یک مقدمه، سه فصل و ۹۰۷ بند است که در آن مواضع جنبش عدم تعهد پیرامون موضوعات مختلف بین‌المللی و منطقه‌ای تبیین شده و مذاکرات آن در دو دوره چهار ماهه در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در نیویورک به پایان رسیده است. 

علاوه بر این، هنوز بندها و موضوعاتی وجود دارد که در مورد آنها اجماع نظر کامل حاصل نشده و قرار است در نشست کارشناسان ارشد جنبش عدم تعهد که پیش از نشست سران در ونزوئلا برگزار خواهد شد، مجددا مورد مذاکره قرار گیرد. 

جنبش عدم تعهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر