کد خبر: 410419 A

ایلنا: دو جنگنده جاسوسی آمریکایی از نوع EP-۳ و بویینگ P-۸ که روز شنبه ۲۰ شهریور بر فراز آب‌های خلیج فارس در حال پرواز بودند، از سوی نیروهای نظامی ایران تهدید به شلیک و سقوط شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از راشاتودی، وزارت دفاع آمریکا در این رابطه گفته است که این دو جنگنده در شمال خلیج فارس در ۲۰ کیلومتری سواحل ایران بین آبراه هرمز و خلیج عمان و در منطقه هوایی بین‌المللی اما نزدیک به آسمان ایران در حال پرواز بودند.

به گفته مقام‌های آمریکایی حریم دریایی ایران مانند سایر کشورها و بر اساس قوانین بین‌المللی ۱۹ کیلومتر از سواحل این کشور است، در حالی که جنگنده‌های آمریکایی ۲۰ کیلومتر از سواحل ایران دور بوده‌اند.

نیروهای نظامی ایران ابتدا پیامی رادیویی به هر دو جت فرستاده‌ و به آنها اخطار داده‌اند که مسیر خود را تغییر دهند و وارد حریم هوایی ایران نشوند وگرنه با خطر شلیک و سقوط روبرو خواهند بود.

به گزارش شبکه فاکس‌نیوز به نقل از مقام‌های ارتش آمریکا، پس از اخطار ایران تصمیم گرفته شد که دو جنگنده بدون توجه به اخطار به مسیر خود در خط هوایی بین‌المللی ولی نزدیک به حریم هوایی ایران ادامه دهند.

یک مقام ارتش آمریکا در پاسخ به این پرسش که چرا این دو جت نزدیک ایران در حال پرواز بوده‌اند به فاکس‌نیوز گفته: ما می‌خواستیم واکنش ایرانیان را بسنجیم.

این مقام نظامی تهدید به سقوط از سوی ایران را «غیرحرفه‌ای» دانسته و اینگونه ادامه داده است: شما می‌توانید به کسی بگویید از مزرعه من برو بیرون، این در حالی است که ما اصلا در مزرعه آنها نبودیم.

یک مقام نظامی دیگر آمریکایی نیز گفته منطقه‌ای که جت‌های آمریکایی در آن در حال پرواز بوده‌اند منطقه «ناامن» نبوده چون هیچ نیروی نظامی ایران در آنجا وجود نداشته است.

هفته گذشته نیز وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری رویترز اطلاع داد که شناورهای نظامی ایران و شناورهای آمریکا در آب‌های جنوبی ایران رویارویی شده‌اند.

فاکس‌نیوز مدعی شده مقام‌های ارتش آمریکا در حال بررسی این موضوع هستند که آیا واقعا برخورد میان نیروهای ایران و آمریکا در خلیج فارس بیشتر شده یا اینکه گزارش‌هایی که فرماندهان آمریکایی می‌دهند بیشتر به دلیل حساسیت‌های افزون‌شده نیروهای ایرانی است.

رویارویی ایران و آمریکا در خلیج فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر