کد خبر: 410509 A

وزیر خزانه‌داری آمریکا:

ایلنا: وزیر خزانه‌داری آمریکا از بازپرداخت ۱.۷ میلیارد دلار بدهی آمریکا به ایران به صورت نقدی دفاع کرد و گفت: این کار یک مناقشه مالی و حقوقی قدیمی را فیصله داد.

به گزارش ایلنا،  به نقل از یهود ژورنال، جاکوب لو وزیر خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه در اندیشکده‌ شورای روابط خارجی در واشنگتن، با دفاع از پرداخت نقدی بدهی ۱.۷ میلیارد دلاری واشنگتن به تهران گفت: در شرایطی که ایران را از دسترسی به بسیاری از نظام‌های مالی جهانی ممنوع کرده‌اید، آنها خواهان دست یافتن هرچه سریع‌تر به پولشان بودند که این مسئله، زمانی که توافق کرده‌اید چیز عجیبی نیست، بنا بر این شرایط  پرداخت نقدی انتخابی بود که صورت گرفت.

او ادامه داد: از نظر من این موضوع که پرداخت به صورت نقدی باشد یا الکترونیکی فرقی نمی‌کند. مهم این بود که این بازپرداخت به ذخیره میلیاردها دلار از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی منجر شد و یک مناقشه مالی و حقوقی قدیمی را حل‌وفصل کرد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا اظهار داشت: آمریکایی‌ها باید خوشحال باشند که ما با ایران به یک توافق هسته‌ای دست یافتیم. آنها باید خیالشان راحت باشد که یک پرونده قضایی که می‌توانست میلیاردها دلار را از آنها بگیرد حل‌وفصل شده است. مردم آمریکا باید از اینکه چند شهروند آمریکایی که می‌خواستند به خانه‌شان بازگردند، توانستند به کشور برگردند نیز خوشحال باشند.

جک لو در خصوص موضوع آزادی زندانیان آمریکایی در ایران تاکید کرد: این مسئله از طریق مذاکراتی جداگانه حل‌وفصل شد و این که این موضوعات به طور هم‌زمان با یکدیگر به نتیجه رسیدند تا اندازه‌ای به این دلیل است که رایزنی‌های مربوطه نیز تقریبا هم‌زمان آغاز شدند.

ایران و آمریکا جک لو وزارت خزانه داری آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر