کد خبر: 411259 A

ایلنا: سفیر کشورمان در لندن با اشاره به حضور مجدد ایران در انجمن جهانی هسته‌ای گفت: ایران برای سال‌ها نمی‌توانست در جمع بین‌المللی شرکت‌ها و کمپانی‌های عمده جهانی در توسعه انرژی هسته‌ای حضور یابد، اما پس از برجام در بالاترین سطح در این انجمن شرکت کرد.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن در کانال تلگرام خود با اشاره به حضور دوباره ایران در انجمن جهانی هسته‌ای پس از سال‌ها نوشت: امروز یک تحول مهم در خصوص ارتقای بحث صنعت هسته‌ای ایران در دوره پسابرجام  اتفاق افتاد. ایران که برای سال‌های سال نمی‌توانست در جمع بین‌المللی شرکت‌ها و کمپانی‌های عمده جهانی در توسعه انرژی هسته‌ای حضور یابد، امروز در بالاترین سطح در جلسه بین‌المللی انجمن جهانی هسته‌ای که در لندن برگزار می‌شود شرکت کرد.

در این انجمن همه بزرگان توسعه جنبه‌های مختلف انرژی هسته‌ای از 35 کشور جهان جمع هستند، جمعی که کشورهای آنها جمعا بیش از 80 درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. کمپانی‌ها و شرکت‌های غول هسته‌ای مانند "روس اتم" از روسیه، "یورنکو" از اروپا، آژانس‌های انرژی اتمی از چین، آمریکا، ژاپن، انگلستان، فرانسه، قزاقستان و البته حالا ایران در انجمنی گرد آمده‌اند تا در خصوص جنبه‌های مختلف به کارگیری از انرژی هسته‌ای از استخراج سنگ معدن اورانیوم گرفته تا غنی‌سازی اورانیوم و تولید مواد غنی‌شده و تولید سوخت هسته‌ای تا انبار کردن و انهدام سوخت مصرف شده با هم به تبادل نظر و همکاری بپردازند. این انجمن با تشکیل گروه‌های کاری همه ساله کمک زیادی به استفاده بهتر و موثرتر از انرژی هسته‌ای می‌کند.

شرکت ایران در این اجلاس به خوبی می‌رساند که پیشرفت دانشمندان هسته‌ای کشورمان که پیچیده‌ترین قله‌های دانش هسته‌ای را فتح کرده‌اند، حالا در دوره پسابرجام بیش از پیش مورد تقدیر کشورهای بزرگ جهان قرار می‌گیرد و این انجمن به همین دلیل از دکتر صالحی به عنوان ریاست سازمانی که در تمامی عرصه‌های هسته‌ای از استخراج معدن اورانیوم تا تولید سوخت هسته‌ای تا انبار و سوخت مصرف شده برنامه‌های مدونی دارد، برای شرکت و سخنرانی در انجمن دعوت به عمل می‌آورد.

خوشحالیم که در دوره پسابرجام شاهد حضور ایران در عالی‌ترین سطح همکاری‌های فنی و علمی توسعه انرژی هسته‌ای هستیم که خود به استفاده دانشمندان ایرانی از آخرین فن‌آوری‌های جهان کمک خواهد کرد. 

حمید بعیدی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر