کد خبر: 412513 A

روحانی در دیدار نخست وزیر ایتالیا:

ایلنا: رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار نخست‌وزیر ایتالیا در نیویورک اعلام کرد که ایتالیا این فرصت را در دوره پسابرجام در اختیار دارد که بار دیگر به نخستین شریک و همکار اقتصادی و تجاری ایران در اروپا تبدیل شود.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر سه‌شنبه به وقت محلی (بامداد چهارشنبه به وقت تهران)، در این دیدار که در حاشیه هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، گفت: سفرهای دوجانبه اخیر، نقطه عطفی در روابط مشترک و نشانگر اراده دو ملت و دو دولت برای توسعه و تحکیم سطح همکاری‌ها است.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری‌های مشترک در عرصه‌های اقتصادی، علمی و سیاسی، نقش بخش‌های خصوصی دو کشور را در این مسیر ارزشمند دانست و اظهار داشت: علاقه شرکت‌های خصوصی دوطرف به روابط تجاری باید مورد حمایت و تشویق دو دولت قرار گیرد.

رییس جمهور در ادامه به موضوع برجام اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مطابق برجام طرفین متعهد به تامین فضای لازم برای فعالیت اقتصادی ایران هستند، گفت: طرفین باید به استحکام برجام پایبند باشند و استحکام برجام می‌تواند پایه‌ای نیز برای افزایش صلح و ثبات منطقه باشد.

روحانی با بیان اینکه رهبران اروپا باید به بانک‌ها و بیمه‌ها برای همکاری مالی تضمین و اطمینان دهند، تصریح کرد: ملت‌ها و شرکت‌های ما و منطقه باید از فواید برجام منتفع شوند.

نخست‌وزیر ایتالیا نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه رم با هیجان به دنبال تقویت روابط همه‌جانبه با تهران است، گفت: ما برای هر اقدامی در جهت استحکام روابط اقتصادی آماده‌ایم.

متئو رنتزی با اشاره به اعزام یک هیات بلندپایه ایتالیا به تهران طی ماه‌های آینده تاکید کرد: در بحث روابط بانکی، بیمه دولتی ساچه ایتالیا آماده ارائه تضمین‌های لازم است.

نخست‌وزیر ایتالیا، اطمینان و تقویت سرمایه‌گذاران برای همکاری با ایران را برای ایتالیا حیاتی دانست و اظهار داشت: در رابطه با برجام تعهد خود را تکرار و برای استحکام آن هرچه بتوانیم انجام خواهیم داد.

وی همچنین گفت که کشورش آماده رایزنی و هماهنگی با ایران در مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی است.

حسن روحانی سفر روحانی به نیویورک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر