کد خبر: 412527 A

در نیویورک؛

ایلنا: وزیر کشور که در نیویورک بسر می‌برد در دیدارهای جداگانه با معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، وزیر دادگستری سوئیس و وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، فدوتوف معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در ملاقات با عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: ایران نمونه موفقی از داشتن رویکرد متوازن در همکاری‌های انتظامی با کشورهای همسایه و انجام اقدامات مؤثر در زمینه‌های پیشگیری، درمان و بازپروری معتادین و بازگشت بهبودیافتگان به جامعه است. 

در این دیدار مشارکت جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل برای برگزاری نشست مقامات ارشد کشورهای مسیر بالکان در تهران در آینده نزدیک، با هدف شناسایی سران اشرار و قاچاقچیان بین المللی و جریانهای غیرقانونی مالی و مبارزه با پولشوئی مورد توجه قرار گرفت.
رحمانی فضلی در این دیدار از افزایش ١٦ درصدی کشفیات انواع مواد مخدر و افزایش ٢٠ درصدی خدمات درمانی به معتادان در شش ماهه گذشته، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.
وزیر کشور همچنین به توافق ایران و افغانستان، برای اجرای طرح معیشت جایگزین در یکی از ولایات مرزی افغانستان با ایران اشاره کرد و معاون دبیرکل و مدیر اجرای UNODC برای حمایت از این طرح مهم اعلام امادگی همه جانبه کرد.

 

همچنین عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران با وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ ملاقات کرد.

در این ملاقات وزیر کشور با اشاره به اقدامات بشردوستانه ایران از جمله؛ پذیرایی بیش از سه دهه از حدودا سه میلیون نَفَر از اتباع افغانستانی در ایران که نیمی از آنها فاقد مجوزهای قانونی ورود و اقامت در ایران هستند، گفت: مجموع کمک‌های سازمان ملل و جامعه جهانی، کمتر از سه درصد هزینه‌هایی است که ایران در این زمینه و در قبال مهاجرین و پناهندگان انجام می‌دهد.
وزیر کشور افزود: از این مجموعه حدود ١٧ هزار نَفَر فارغ التحصیل و ١٧ هزار نَفَر نیز در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در حال تحصیل هستند.
وی خاطرنشان کرد: به طور متوسط ماهانه حدود هفتاد هزار نَفَر از اتباع غیرمجاز به کشورشان بازگردانده می‌شوند، اما به دلیل شرایط نامناسب امنیتی و اقتصادی کشورشان مجددا با مشارکت قاچاقچیان انسان وارد ایران می‌شوند.
وزیر کشور با یادآوری اینکه قریب به ٤٠٠ هزار نفر دانش‌آموز افغانستانی در مدارس ایران در حال تحصیل هستند بر ضرورت مشارکت همه‌جانبه و گسترده سازمان ملل و جامعه جهانی برای فراهم کردن زمینه بازگشت پناهندگان و مهاجرین به کشور متبوعشان تاکید کرد. 
همچنین مساعدت مسئولان با کشورهای میزبان در این ملاقات ادامه رایزنی‌ها برای توسعه همکاری‌ها در زمینه مهاجرین، پناهندگان و امور کنسولی مورد توافق قرار گرفت. 
همچنین در حاشیه نشست مهاجرین و پناهندگان در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران و وزیر دادگستری سوئیس دیدار کردند.
در این دیدار دو طرف بر اجرایی شدن نقشه راه و توافقات روسای جمهور دو کشور، در جریان سفر رییس جمهور سوئیس به تهران تأکید کردند.
عبدالرضا رحمانی فضلی در گفت‌وگو با وزیر دادگستری سوئیس ضمن تصریح بر این نکته مهم که میزبانی مناسب جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین و انجام اقدامات کنترلی، موجب جلوگیری از مهاجرت‌های گسترده این افراد به سمت اروپا شده است، خاطرنشان کرد؛ با این همه، کشورهای اروپایی به وظائف قانونی و تکالیف بین‌المللی خود در قبال کشورهای مبدأ و پذیرنده عمل نمی‌کنند.
در این دیدار وزیر دادگستری سوئیس توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه مهاجرین و تبادل تجربیات و پیگیری توافق در این خصوص را خواستار شد.
عبدالرضا رحمانی فضلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر