کد خبر: 412856 A

روحانی در دیدار رییس جمهور بلغارستان:

ایلنا: رییس جمهور با اشاره به دوستی دیرینه و اشتراکات دو ملت ایران وبلغارستان، اظهارداشت: باید از این زمینه دوستی و برادری برای توسعه بیش از پیش روابط تهران - صوفیه بهره بگیریم.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام حسن روحانی روز چهارشنبه در این دیدار که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در محل اقامت رییس جمهور برگزار شد، از بلغارستان به عنوان یکی از دروازه های ایران برای رسیدن به اروپا نام برد و گفت: با برنامه‌ها و همکاری‌های منطقه‌ای شبکه ریلی ایران از شرق آسیا تا بنادر گرجستان و از آنجا نیز از طریق دریای سیاه به بنادر بلغارستان اتصال خواهد یافت.

رییس جمهور با بیان اینکه برای ما مهم است که مسیرهای تجاری متقابل بین منطقه و اتحادیه اروپا با کشورهای دوست نظیر بلغارستان ایجاد کنیم، گفت: بخش‌های خصوصی باید با ظرفیت های دو کشور آشنا و برای افزایش روابط حمایت شوند بویژه اینکه در ایران به عنوان قلب یک بازار منطقه‌ای 400 میلیونی، فرصت های خوبی برای سرمایه گذاری شرکت‌های بلغارستانی وجود دارد .

روحانی همچنین با توجه به پیشرفت‌های دو کشور در حوزه‌های علمی و فناوری، اظهارداشت: در حوزه‌هایی از جمله داروسازی، از تاسیس شرکت‌های مشترک و صادرات تولیدات آنها به بازارهای منطقه‌ای استقبال می‌کنیم.

رییس جمهور بلغارستان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه صوفیه خواهان تقویت همکاری‌های خود با تهران است، تفاهم، بردباری، صلح و دوستی را رویکرد مشترک دو کشور دانست و اظهارداشت: بلغارستان به عنوان کشوری دوست، علاقمند است که پایه ای برای روابط ایران با کل اتحادیه اروپا باشد.

 روسن پلونلیف افزود: بلغارستان آماده تسهیل روند تجارت ایران با اروپا است و در عین حال آماده است در حوزه تولید تجهیزات داروسازی سرمایه گذاری کند.

وی اظهارداشت: بلغارستان همچنین آماده است شرکت‌های ایرانی را برای حضور فعالتر و با هزینه ای کمتر در اروپا یاری دهد.

حسن روحانی سفر روحانی به نیویورک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر