کد خبر: 413655 A

سیدجلال ساداتیان در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: کاردار اسبق ایران در بریتانیا با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد: آقای روحانی در این سخنرانی، برخلاف سخنرانی رئیس دولت قبل از حاشیه‌ها و اتلاف وقت پرهیز کرده و به مسائل مبتلابه ایران، منطقه و دنیا اشاره کرد.

سیدجلال ساداتیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا، با اشاره به حضور سه روزه حسن روحانی در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: آقای روحانی در سفر فشرده خود به نیویورک که کمتر از 72 ساعت بود، دیدار و رایزنی‌های فشرده‌ای را به شکل دوجانبه و چندجانبه انجام داد.

وی یکی از ویژگی‌های سفرهای حسن روحانی در نیویورک را دیدارهای متعدد وی با سران کشورها و همچنین تعداد انگشت‌شمار همراهان دانست و افزود: در دولت قبل شاهد آن بودیم که رئیس دولت قبل هیاتی از افراد مختلف که حضورشان فایده‌ای برای ایران نداشت به نیویورک می‌برد اما در سه سال گذشته، آقای روحانی هیاتی کوچک اما کاردان را با خود به نیویورک می‌برد.

عضو اسبق نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به دلیل حضور اکثریت سران کشورها محل مناسبی برای انجام دیدارهای دوجانبه است، اظهار داشت: آقای روحانی در مدت زمان حضورشان در نیویورک توانستند با سران کشورهای مطرح و قدرتمند دنیا مانند بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و ژاپن و... دیدار داشته باشند و در آن دیدار، زمان رایزنی با آنها درخصوص مسائل مختلف، زمینه توسعه مناسبات و حضور جدی‌تر این کشورها در ایران را فراهم کنند.

ساداتیان با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح کرد: آقای روحانی در این سخنرانی، برخلاف سخنرانی رئیس دولت قبل از حاشیه‌ها و اتلاف وقت پرهیز کردند و به مسائل مبتلابه ایران، منطقه و دنیا اشاره کرد و با ترسیم شرایط کنونی راهکارهایی را برای خروج از وضعیت کنونی چه در خصوص مبارزه با تروریسم و چه درخصوص برجام ارائه داد.  

وی با بیان اینکه متن سخنرانی رئیس جمهور پخته بود، خاطرنشان کرد: متن پخته و قدرتمند رئیس جمهور نشان می‌دهد که ایشان در تهیه متن با کارشناسان و متخصصان امر مشورت کرده‌اند و با آگاهی از نظرات آنها، متن‌شان را تهیه کرده‌اند.

این مدیرکل اسبق وزارت امور خارجه افزود: من امیدوار هستم که این سفر نتایج مثبتی را برای ایران به همراه داشته باشد چراکه آن سخنرانی و این رایزنی‌ها تبلوری از عقلانیت، تدبیر و پختگی جمهوری اسلامی بود.

ساداتیان با بیان اینکه آقای روحانی به تمامی نکات مهم روز در سخنرانی خود در سازمان ملل اشاره کرد، ابراز داشت: یکی از مسائلی که جا داشت تا آقای روحانی در نطق خود به آن اشاره کند، لزوم اصلاحات ساختاری در سازمان ملل متحد بود. در مجموع ایران به نحوه عملکرد شورای امنیت و زیرمجموعه‌های سازمان ملل متحد نقدهایی دارد و معتقد است که ساختار امروز سازمان ملل متحد متناسب با شرایط امروز نیست.

حسن روحانی سیدجلال ساداتیان سفر روحانی به نیویورک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر