کد خبر: 413992 A

رئیس‌جمهور:

ایلنا: رئیس جمهور گفت: صنعت گردشگری با ابعاد فراوانی که دارد، می‌تواند یکی از راه‌های نزدیک برای اشتغالزایی جوانان ما شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حسن روحانی در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری گفت: امروز هم ملت و جوانان ما آمادگی گذشته را برای دفاع از کشور و دستاوردهای نظام دارند. روز گردشگری را گرامی می‌داریم و موضوع گردشگری را به عنوان یکی از سکوهای حرکت به سمت توسعه و پیشرفت کشور می‌دانیم.
وی افزود: یکی از موضوعاتی که در صد سال اخیر دنبال آن بودیم، دستیابی به توسعه همه‌جانبه بود اساس توسعه متوازن و جامع به عنوان هدف مهم برای ملت ایران از مشروطه تا امروز مدنظر بوده است. اینکه چگونه می‌توانیم به این امر دست یابیم تا رفاه مردم و استقلال اقتصادی کشور بیشتر شود و زندگی مردم توام با تعالی مادی و معنوی باشد و جایگاه ایران در منطقه و جهان در جایگاه مطلوب و شان ملت ایران قرار گیرد، یکی از راه‌های توسعه صنعت گردشگری است.

گردشگری می‌تواند یکی از راه‌های نزدیک برای اشتغالزایی جوانان ما شود

رئیس‌جمهور عنوان کرد: این صنعت با ابعاد فراوانی که دارد، می‌تواند یکی از راه‌های نزدیک برای اشتغالزایی جوانان ما شود. امروز یکی از اهداف جوانان جذب فناوری و اشتغال است در گردشگری هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم. علیرغم اینکه به نظر می‌رسد گردشگری ساده است اما پیچیده است. می‌توانیم فناوری لازم را در گردشگری جذب کنیم و سرمایه لازم را برای گردشگری داشته باشیم و در کنار شکوفایی این صنعت زندگی مردم و اشتغال جوانان تحصیل کرده در مسیری قرار گیرد که مورد نظر جامعه ما است.

وی با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشور اول جهان از نظر جاذبه‌های طبیعی و اقلیمی و تاریخی و فرهنگی است، گفت: این نشانگر تمدن دیرین چندهزار ساله این ملت است. آثار فرهنگی این دیار از جاذبه‌های مهم است. تنوع قومی و مذهبی و زبان و آداب و رسوم می‌تواند یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری باشد.

دفاع مقدس و آثار آن می‌تواند جاذبه گردشگری داخلی و خارجی باشد 

روحانی با اشاره به اینکه ایران جاذبه‌های انقلابی و تاریخی فراوانی هم دارد، گفت: حداقل از تاریخ نهضت مشروطه انقلاب اسلامی ایران و دفاع مقدس این سه حادثه مهم تاریخی و آثار آنها باید حراست شود. میدان‌های بزرگ و خیابان‌های تاریخ‌ساز در استان‌های مختلف می‌تواند به عنوان جاذبه برای همه محققان و علاقمندان به سیر تحولات سیاسی و تاریخی در این کشور باشد.

وی ادامه داد: موضوع دفاع مقدس و آثار آن هم می‌تواند جاذبه گردشگری داخلی و خارجی باشد در طول سال می‌بینیم میلیون‌ها نفر به مناطقی سفر می‌کنند که آثار دفاع مقدس در آن وجود دارد. ما کشوری دارای همه گونه جاذبه هستیم از جنگل‌های زیبای شمال و زاگرس تا کویری که می‌تواند جاذبه بسیار خوب برای گردشگران داشته باشد.

رئیس جمهور گفت: کویر یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری ایران هست و خواهد بود و باید برای آن هم سرمایه‌گذاری کنیم برای برخی کشورها ممکن است جنگل و رودخانه جاذبه داشته باشد برای برخی کویر جاذبه اصلی دارد باید انواع جاذبه‌ها را برای جذب گردشگر توسعه بدهیم .

گردشگر وارد جامعه‌ای می‌شود که اخلاق در آن مورد توجه باشد

روحانی با اشاره به نقش بخش گردشگری در توسعه اشتغال گفت: برای اینکه جاذبه‌های گردشگری را بیشتر کنیم باید به اصولی توجه کنیم که اول اصل آن مسئله فرهنگی است. تنها با طبیعت زیبا و اماکن تاریخی گردشگر جذب کشور نمی‌شود و یکی از شرایط جذب گردشگر فرهنگ پذیرش آن است. گردشگر وارد جامعه‌ای می‌شود که اخلاق در آن مورد توجه باشد و تفاوت‌های فرهنگی را مردم پذیرا باشند که البته ایران کشوری است که همیشه به عنوان مهمان‌نواز بودن شناخته شده است. ایران همواره به آداب و سنن و فرهنگ کشورهای دیگر توجه کرده است.

مقابله با ایران‌هراسی از افتخارات دولت یازدهم است

وی با بیان اینکه سیاست خارجی و ارتباط ایران با کشورهای مختلف یکی دیگر از راه‌های جذب گردشگر است، اظهار داشت: اگر نتوانیم در سیاست خارجی در برابر توطئه ایران‌هراسی موفق شویم گردشگر کمتری به کشور می‌آید و البته این یکی از افتخارات دولت یازدهم است که توانسته با ایران‌هراسی مقابله کند.

رئیس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه ما در برجام موفق شدیم نشان دهیم ابعاد مختلف نظامی در پرونده هسته‌ای ایران بی‌اساس است، اظهار داشت: آژانس بین‌المللی هسته‌ای اعتراف کرد فعالیت هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده است و پرونده PMD را به طور کامل بست و گفت نگاهش دیگر معطوف به آینده صنعت هسته‌ای ایران است که این به معنای پایان به یکی از پروژه‌های ایران‌هراسی در دنیا بود.

روحانی اضافه کرد: در دولت یازدهم برای پایان دادن به ایران‌هراسی تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است و این از افتخارات ماست. سرمایه‌گذاری عظیمی را انجام داده‌ایم که که ثمره آن جذب سرمایه است و یکی از ثمرات دیگر آن جذب گردشگر برای توسعه کشور است.

وی از همه مسئولان امنیتی و مسلح که برای امنیت ایران تلاش می‌کنند، تشکر کرد و خاطرنشان کرد: سایه امنیت به تنهایی کافی نیست اما باید از میوه توسعه این درخت هم بهره‌برداری کنیم. امروز شرایط سیاسی بیش از گذشته برای جذب گردشگر آماده است و ما قدم به قدم این مسیر را پیش خواهیم برد.

جمهور سیاست تعامل سازنده را پیش خواهیم برد

رئیس جمهور سیاست تعامل سازنده را یکی از سیاست‌های دولت یازدهم و نظام جمهوری اسلامی خواند و گفت: اصل سیاست تعامل سازنده در سند ۱۴۰۴ آمده است و باید این سیاست را در کشور پیاده کنیم.

روحانی به اهمیت مسئله اقتصادی در جذب گردشگر اشاره کرد و ابراز داشت: کشوری که هر روز با تورم رو به رو باشد یا هزینه‌های بالایی داشته باشد نمی‌تواند جذب گردشگر داشته باشد. ما اخیرا در کشوری حضور داشتیم که تورم آن طی یک سال ۶۰۰ درصد بود. خوشبختانه دولت یازدهم در کاهش نرخ تورم موفق بوده است و از تورم بیش از چهل درصد، امروز به تورمی حدود هشت و نیم درصد رسیدیدم و تورم نقطه به نقطه ما هم از ۴۵ درصد به حدود ۷ درصد رسیده است و مسیر هم مسیر کاهش است.

وی تاکید کرد قرار بود در سال ۹۶ به تورم تک رقمی برسیم اما خوشبختانه در سال ۹۵ به تورم یک رقمی رسیدیم و حالا وقتی گردشگر به ایران سفر می‌کند دغدغه‌ای درباره تورم ندارد.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به زیرساخت‌های گردشگری مثل فضای مجازی عنوان کرد: به دنبال آن هستیم که سراسر ایران بتوانند از اینترنت ملی استفاده کنند. ضمن اینکه برای حل مسئله بانک تلاش‌های زیادی داشتیم که تاثیر زیادی در بهبود مسئله گردشگری دارد.

وی ادامه داد: در مساله گردشگری یکی از نیازها این است که زیرساخت‌ها باید آماده شود. باید برای نوسازی ناوگان هوایی قدم‌هایی برداریم که گردشگر نیاز نداشته باشد به کشور همسایه برای سفر به ایران برود. از معاونت گردشگری متشکرم که قدم‌های خوبی برداشتند در دین اسلام هم گردشگری بخشی از واجبات است.

روحانی خاطرنشان کرد: ما مسلمانان یکی از وظایفمان در صورت استطاعت رفتن به خانه خدا و عتبات و بقاع متبرکه است. گردشگری گاهی از واجبات است گردشگری در دین ما حتی غیر از زیارت هم توصیه شده است که بروید روی زمین سیر کنید. گاهی علم و دانش تنها در سایه سفر امکان‌پذیر است. موسی هم خواست علم و دانش یاد بگیرد خدا به او گفت باید سفر کنی. او جزو انبیا الهی بود در عین حال خدا به او می‌گوید باید برای دسیابی به علم و دانش بیشتر به سفر بروی.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سفر گاهی دوستان خوبی هم پیدا می کنیم، گفت: خوشبختانه از ۴ میلیون گردشگر در سال گذشته به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر رسیدیم و حدود ۱۰ درصد رشد داشتیم که اگر چه خوب است اما قابل قبول نیست. برای انواع توریست‌ها ایران جاذبه دارد هر کسی به ایران می‌آید با خاطره خوش به کشورش باز می‌گردد. همه ارگان‌ها باید توجه کنند خدایی ناکرده اگر کسی بخواهد سود ناعادلانه از طرق گردشگری به دست بیاورد این درخت خشک می‌شود رفتار ما با گردشگر باید انسانی و اسلامی توام با اخلاق باشد.

 روحانی در پایان تاکید کرد: ما باید دیپلماسی عمومی را در گردشگری تقویت کنیم. امیدواریم این معاونت سند عمومی گردشگری را تصویب کند. تا شاهد رونق گردشگری در کشور باشیم که این به نفع سیاست داخلی و خارجی ما خواهد بود.

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر